Windtherapy - inovativní rehabilitační metoda ve větrném prostoru
Zdroj: Magazín Paraple, říjen 2024
Text: Kateřina Hujová, fyzioterapeutka, spolupracovnice Centra Paraple
Foto: Archiv Windtherapy Center
Kde se Windtherapy odehrává, na jakém principu funguje?
Terapie se uskutečňuje ve větrném prostoru, kde také trénují sportovci či kam si pro zážitek chodí veřejnost. Jde o aerodynamický tunel situovaný v pražských Letňanech, který je v ČR prozatím jediný. V provozu je od roku 2013. Funguje na principu rovnoměrného vhánění vzduchu do letové komory, kde tvoří podmínky simulující volný pád. To znamená, že tělo je vystaveno tlaku vzduchu, který jej sice nadnáší, ale vyžaduje aktivní zapojení svalů pro udržení stability, koncentraci a spolupráci s instruktorem/terapeutem.
Nadlehčení umožňuje nejen usnadněné provádění rehabilitačních cvičení, ale také větší flexibilitu a využití 3D prostoru na maximum, podobně jako ve vodním prostředí. To z Windtherapy činí jednu z mála rehabilitačních metod, která efektivně využívá trojrozměrné prostředí, což je pro osoby s pohybovým omezením velkým přínosem.
Při samotné terapii pracujeme s různou silou, respektive odporem větru, a to podle zamýšleného cíle. Je velkou výhodou, že se tento parametr dá v řádu vteřin upravovat pro momentální potřeby, takže někdy s klienty cvičíme na síti, která je na dně letové komory, někdy jen mírně nad ní, někdy vyletíme do úrovně očí. Záleží na mnoha proměnných – co je cílem konkrétního vstupu, co samotný klient toleruje, v jakých podmínkách dobře reaguje na terapeuta a jen se „nepere“ s větrem, zda jde spíš o nácvik konkrétního jemnějšího pohybu či o větší pohyby celého těla… Z toho plyne, že cvičení v tunelu nabízí pestrost a přizpůsobitelnost konkrétnímu člověku.
Co vzniku Windtherapy předcházelo?
Myšlenka využít větrný tunel pro terapeutické účely vychází z osobních zkušeností Martiny Bednářové, která se přes třicet pět let věnuje parašutismu a má na kontě více než dva tisíce seskoků. Během nich, když byla Martina u tandemových seskoků často i za kamerou, si začala všímat chování a jednání lidí. Často bylo hodně odlišné od toho dole na zemi. A právě u toho ji poprvé napadla myšlenka dělat lidem život hezčí.
"Je to prostě boží, volný pád nám dělá radost, pomáhá srovnat tělo i mysl." Martina Bednářová
Martina chtěla zkusit ve vzduchu pracovat i s duševními neduhy klientů, nechat je „odnést větrem“, pomáhat jim překonávat osobní limity. Ale protože ne každý může do letadla či na padák, pokračovala s touto myšlenkou dále do větrného tunelu.
Možnosti a účinky nejprve testovala na sobě, své rodině, přátelích. Jednoho dne pak Martina oslovila tatínka, jehož syn je diagnostikován s PAS (poruchou autistického spektra). Bez znalosti problematiky společně vyzkoušeli jeho reakce při pobytu v tunelu. Martina dosud vzpomíná, jaký to byl pro ni šok, když se mu pobyt v tunelu ani trochu nelíbil. Rodině se tehdy omluvila a od myšlenky na nějakou dobu upustila.
Metoda pokus-omyl se někdy na začátku nových projektů nedá příliš obejít. A v tomto případě to platí dvojnásob, neboť o podobném terapeutickém přístupu jsou celosvětově jen minimální zmínky, a pro svou výjimečnost může být pro určité spektrum lidí velmi individuální zkušeností.
Jen si to představte sami na sobě - zažít pocit, že letíte!
V dubnu 2024 jsem se k Martině díky shodě šťastných náhod přidala já. Společně jsme začaly pečlivěji zkoumat možnosti, jak by se dal popsaný princip využít pro různé rehabilitační skupiny. Ukázalo se, že Martiny letité parašutistické zkušenosti v kombinaci s mými znalostmi z oboru fyzioterapie jsou tou správnou kombinací.
"Když jsem tunel vyzkoušela poprvé, byla jsem z toho pocitu nadšená, ale zároveň překvapená, jak moc je těžké zůstat v klidu, stabilní, nikam nerotovat atd. Navíc je to opravdu fuška. A to jsem si připadala docela šikovná a fit, opomenu-li slabší koleno po operaci před deseti lety." Katka Hujová
Komu je terapie určena?
Při Windtherapy dbáme na individuální potřeby a omezení lidí, s nimiž pracujeme, a jednoduché cviky nebo úkony prováděné v tunelu přizpůsobujeme rehabilitačnímu cíli. Pro představu – cvičební jednotka pro předškolní dítko s autismem je postavená na hře, tréninku koncentrace, zrcadlení terapeuta atd., zatímco u dospívajícího chlapce s dětskou mozkovou obrnou se soustředíme na tělesný hendikep končetin, u nějž cílíme na zvýšení rozsahu pohybů nebo korekci některých pohybových vzorců.
"Zaměřuji se na neurorehabilitaci. I proto od začátku tohoto roku spolupracuji s Centrem Paraple jako brigádník. Velmi mě láká navázat spolupráci s klienty centra i v rámci Windtherapy, a rozšířit tak pole, na kterém naše větrná metoda může pomáhat. Ve spolupráci s ergoterapeutickým týmem Centra Paraple jsme nyní v procesu vývoje univerzálního prototypu ortéz, které by pomáhaly dolní končetiny během větrné terapie fixovat, resp. držet požadovanou semiflekční (polopokrčenou) polohu." Katka Hujová
Aktuality: klinické studie, práce s daty
V současnosti se projekt Windtherapy nachází ve fázi klinických studií, během nichž probíhají měření na různých skupinách dobrovolníků. Skupiny jsou rozděleny podle věku a diagnóz. Zahrnují děti s autismem, osoby s dětskou mozkovou obrnou, jedince s ortopedickými obtížemi, skoliózou či vadným držením těla, ale také sportovce, jejichž účast nám poskytuje kontrolní skupinu pro srovnání a analýzu pozorovaných účinků. Získaná data (fyziologické parametry, rozbory videí, vybrané funkční testy) a zpětné vazby (sbírané od samotných probandů či jejich rodičů do 48 hodin od terapie) jsou klíčové pro další rozvoj a optimalizaci metody, s cílem nabídnout co nejúčinnější formu rehabilitace pro různé typy zájemců.
"Za jednu z největších výhod považuji možnost pracovat s osobami s pohybovým omezením v odlehčení – tlak vzduchu v tunelu tak doslova ulehčuje manipulaci s cvičícím, změny polohy těla a provádění pohybů, které by byly na pevné zemi obtížně realizovatelné." Katka Hujová
Cíle a budoucnost Windtherapy
Kromě neustálého vylepšování průběhu samotného terapie je naším jasným cílem zpřístupnit tuto inovativní formu rehabilitace co nejširší skupině lidí, včetně těch s omezenými finančními prostředky.
Právě cenu jedné terapie totiž vnímáme jako největší nevýhodu, momentálně se pohybujeme okolo 2300 Kč za osobu do 150 cm (ty mohou být v tunelu dvě najednou), u osob nad 150 cm činí částka 4100 Kč.
Naším plánem je získat podporu zdravotních pojišťoven pro alespoň částečnou úhradu terapie. Martina také neustále hledá cesty, jak terapii zlevnit, a to formou dotací a příspěvkových programů.
Metoda má navíc potenciál stát se součástí rehabilitačních programů po celé Evropě, kde již získala ochrannou známku.
"Myslím, že Windtherapy je příkladem toho, jak mohou osobní zkušenosti a neotřelé nápady vést k vytvoření něčeho, co má skutečný pozitivní dopad na zdraví a pohodu lidí." Martina Bednářová
Výhody Windtherapy
- Okamžitá diagnostika asymetrií těla - rychle odhalí fyziologické i patofyziologické nesrovnalostí a slabiny v postavení tělesných segmentů.
- Ovlivnění nervové soustavy - napomáhá ke zlepšení motoriky, reakcí a vnímání působením na centrální i periferní nervovou soustavu.
- Posílení svalů celého těla - aktivuje nespočet jednotlivých svalů i jejich skupin, a to při volním i podvědomém zapojení, čímž napomáhá ke zlepšení celkové fyzické kondice.
- Motivace k pohybu - neznámé prostředí a pocit z létání motivují k aktivnímu pohybu, což rovněž zlepšuje celkovou vitalitu.
- Zvýšení hladiny adrenalinu - díky novým vjemům a prostředí simulujícím volný pád se zvyšuje hladina adrenalinu, čímž se tělo stimuluje k lepším výkonům.
- Unikátní prostředí - pobyt ve větrném tunelu nabízí jedinečné podmínky pro cvičení, a to v bezpečném a kontrolovaném prostředí, kde lze navíc pracovat s různou mírou odlehčení těla (tedy vyloučení gravitace) a působení tlaku vzduchu na cvičící osobu.
- Masáž a stimulace vnitřních orgánů - tlak vzduchu a pohyby těla během Windtherapy působí jako jemná masáž na vnitřní orgány, což může podpořit jejich aktivitu (např. stimulovat trávicí trakt).
- Uvolňování dopaminu - překonání sebe sama v náročném prostředí uvolňuje hormon štěstí, což má pozitivní vliv na duševní zdraví.
- Zlepšení psychického stavu - prostřednictvím fyzické aktivity, překonávání strachu a sebe sama působí terapeuticky na negativní psychické stavy.
Zajímavé odkazy
- Web: https://windtherapycenter.cz/
- Facebook: Windtherapy
- IG: windtherapy_center
- Reportáž ČT:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000100802/cast/1059182/