Přidej
aktualitu
foto k článku
Evropský pohár Poznaň 2018
Evropský pohár Poznaň 2018
Evropský pohár Poznaň 2018
Evropský pohár Poznaň 2018
18.9.2018 | Zahraničí | Vozejkov

Evropský pohár Poznaň 2018 s BRONZOVÝM KONCEM

Ve dnech 5. - 12.9.2018 se konal Evropský pohár v polské Poznani.

Ve dnech 5. - 12.9.2018 se konal Evropský pohár v polské Poznani. Soutěžilo se v paralympijském sportu zvaném boccia.

  
Boccia je od roku 1984 paralympijský sport a aktuálně ji hrají hráči rozděleni do 4 klasifikačních tříd - BC1, BC2, BC3 a BC4 (do těchto klasifikačních tříd jsou hráči rozděleni podle druhu a stupně tělesného postižení). Sportovci mezi sebou hrají v jednotlivých klasifikačních třídách individuálně (divize jednotlivci) či v divizi týmů a párů. V České republice zastřešuje paralympijský sport boccia Česká federace Spastic Handicap od roku 1992 , která registruje 11 sportovních klubů, řídí činnost národního týmu a je členem Českého paralympijského výboru a Mezinárodní federace sportu boccia BISFed.
 
Na Evropský pohár do Poznaně odjel Českou republiku reprezentovat  výběr národního týmu, který se skládal ze sportovců Marcely Čermákové se sportovní asistentkou Zuzanou Čermákovou, Adama Pešky se sportovní asistentkou Ivanou Peškovou a Marka Drahonského se sportovním asistentem Zdeňkem Vydrželem. Spolu tito hráči tvořili na tomto turnaji pár klasifikační třídy BC3 (v této třídě soutěží sportovci, kteří při hře používají herní pomůcku - rampu, pomocí které do hry vypouštějí míč - tuto rampu jim při hře nastavuje sportovní asistent). Doprovod a osobní asistenci doplnili v reprezentačním týmu Aleš Čermák s Josefem Peškou a vedoucí výpravy a trenérkou byla Michaela Řiháčková.
 
Příprava na Evropský pohár
Přípravu na tento turnaj vzali naši reprezentanti poctivě a trénovali 3x týdně. Marcela Čermáková a Marek Drahonský byli na oficiální mezinárodní soutěži poprvé, a tak pro ně na turnaji bylo ke sledování hodně nového. Adam Peška je reprezentantem druhým rokem a drží se na 13.té příčce světového žebříčku. Letos již absolvoval Světový pohár a také se kvalifikoval na Mistrovství světa v Liverpoolu, kde skončil v osmifinále. Příprava sportovců zahrnovala část informační, abychom eliminovali všechny možné druhy překvapení a sportovci toho věděli o soutěži a jejím průběhu co nejvíce a část tréninkovou. Základem tréninků byl především jednoduchý tréninkový dril. Dobře zvládnutý a osvojený základ dodá hráčům při soutěži na kurtu jistotu. V přípravném období bylo zaměřeno také trénink procesu hodu, komunikaci při hře v páru, činění rozhodnutí a strategii.
 
Průběh turnaje
Na turnaji se hrála napřed soutěž jednotlivců, ve které se našim hráčům výsledkově nedařilo podle představ. Soutěý jim však přinesla mnoho cenných zkušeností. Adam Peška nepostoupil bohužel trošku "nešťastně" ze skupiny po 2 výhrách a 1 těsné prohře, postup mu utekl o bod.  Na takovýchto závodech je vidět, jak moc záleží na každém jednotlivém míčku, který může znamenat bod, o který se buď postoupí nebo bude k postupu chybět. Velmi důležité je udržet pozornost a odehrát celé zápasy vyrovnaně.
 
Po soutěži jednotlivců se čeští hráči zkoncentrovali na soutěž párů. V základní skupině jsme měli domácí Polsko (favorité soutěže), Německo a Itálii. Polsko jsme neporazili, ale za to Německo a Itálii jsme porazili velmi vysoko 10:0 a 10:1. Postupovali jsme tedy do semifinále. V semifinále jsme odehráli velmi vyrovnaný zápas se Slovenskem, kterému jsme nakonec podlehli 5:2.
 
Boj o BRONZ s Rusy
 
Rusové Alexander Legostaev a Maxim Vasiliev jsou zkušení hráči a Alexander se drží individuálně na 8. příčce světového žebříčku, společně jako pár BC3 jsou 7. (sedmí) na světě. Naproti tomu párová kolegyně Adama Pešky Marcela Čermáková byla na tomto turnaji nováčkem a tak jsme šli do zápasu s tím, že nemáme co ztratit. Adam a Marcela bojovali opravdu srdcem a předvedli hru, tak jak ji na kurtu umí nejlépe. Marek Drahonský byl náhradníkem. Zápas to byl opravdu vyrovnaný a neuvěřitelný. Po první směně to bylo 1:0 pro nás, po druhé směně Alexander Legostaev a Maxim Vasiliev vyrovnali na 1:1. Třetí směna opět hrála pro nás a skóre jsme zvýšili o 1 bod, čtvrtou směnu vyrovnali Rusové na tie-break. Tiebreakovou směnu jsme vybojovali a s ní i BRONZOVOU MEDAILI pro Českou republiku.
 

Evropský turnaj český pár BC3 zvládl úspěšně. Jako tým jsme dokázali napnout naše limity tak, abychom zrealizovali to, pro co jsme na tento turnaj přijeli. 

 

Aktualizovanou zprávu, nominační listy, tréninkovou a informační přípravu k turnaji, průvodce turnajem a celkové výsledky najdete na webu SH: najdete na webu SH: http://www.spastic.cz/cz/uvod/index.php?novinka=evropsky-pohar-s-bronzovym-koncem-boccia

Mnoho zajímavých informací o sportu boccia lze také nalézt na facebookových stránkách Českého národního týmu:https://www.facebook.com/boccia.official.CZE/

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png