foto k článku
31.10.2015 | Moravskoslezský kraj | Vozejkov

Havířská desítka vynesla 22 tisíc pro boccisty

Běh na podporu handicapovaných sportovců splnil účel.

Rok se s rokem sešel a po úspěšném nultém ročníku SK Fuga a HSC Havířov znovu spojili své síly a uspořádali tak 1. ročník závodu Havířská desítka. Start i cíl byl umístěn v centru města na náměstí Republiky.Pro účastníky byl připraven závod na 10 km, ovšem nezapomnělo se ani na děti a hobby běžce, pro které byl připraven závod na 2,5 km. Výtěžek ze startovného ve výši 22 tisíc korun putoval na podporu Handicap sport clubu Havířov a jeho sportovcům s tělesným handicapem, kteří se věnují sportu boccia.

Osmou hodinou ranní začalo náměstí Republiky ožívat a pomalu se plnit prvními běžci. Zkrátit si čekání mohli závodníci bocciou, při které se utkali se samotnými hráči HSC Havířov, využitím služeb Mobilní fyzioterapie, či zakoupením sportovního vybavení ve stáncích Cyklorámu, Salomon a Santi-sport.

Významnou osobností akcebyl Pavel Vrba, trenér české reprezentace, který se ujal odstartování závodu na 2,5 km. Na startovní čáře kratšího závodu na 2,5 km se sešlo 40 závodníků a běh mohl začít. Trať převážně ovládly děti a velmi obdivuhodný byl výkon nejmladší pětileté dívenky, která doběhla jako třetí mezi ženami! Časomíra ukazovala čas 19 minut a 46 sekund, kdy doběhla poslední běžkyně a závod tak mohl být ukončen. Závodu se zúčastnila také maminka jednoho z boccistů, Alena Sajdaková: „Havířskou desítku jsem si opravdu užila! Letos jsem se rozhodla, že naše boccisty aktivně podpořím a neudělala jsem chybu. Překonala jsem sebe samu a uběhla 2,5 km! Věřím, že v příštím ročníku se přidají další, kteří budou chtít udělat nejen něco pro své zdraví, ale hlavně podpořit naše boccisty.“

Další startovní výstřel padl v 11:30 hodin,kdy odstartovalo 211 registrovaných běžců, kteří se vydali na deseti kilometrový běh. Většině běžců se povedlo poprat s tratí pod jednu hodinu. Ovšem nejrychlejší z nich Marek Chrascina s časem 33 minut a 56 sekund stanovil traťový rekord! Mezi ženami doběhla jako první Tereza Šádková v čase 43 minut a 16 sekund. Další motivací pro závodníky byl stanovený železný čas na 43 minut a 31 sekund. Jak se takový čas určuje? Lumír Hlaváč, triatlonista a jeden z pořadatelů, si trasu Havířské desítky zaběhlpo dvouhodinovém plaveckém tréninku. Na sportovní akci tak s naprosto totožným časem doběhl Ochman Roman. Odměnou mu byl sladký dort a startovné na příští, 2. ročník Havířské desítky.

Zmínku si jistě zaslouží nejstarší závodník, Jaroslav Gaman, který v úctyhodných 80 letech uběhl jak závod na 2,5 km, tak hlavní závod na 10 km! Po celou dobu závodů mu byl v patách jeho čtyřnohý psí parťák.

Jak viděl závod Jan Bajtek, sportovec HSC Havířova a letošní mistr ČR v boccie? „Na prvním ročníku Havířské desítky mě mile překvapil počet běžců, kteří si přišli poměřit své síly a udělat něco pro své zdraví. Ze své kontrolní pozice přímo na trati jsem obdivoval s jakým obrovským nasazením všichni závodníci běželi a i když některým ke konci závodu některým nohy vypovídaly službu, všichni v sobě nalezli skryté síly a běh dokončili.“

Koneckonců, tento závod byl něčím unikátním. Vítězi se totiž stali všichni. Všichni, kteří přišli, překonali své osobní cíle, rekordy a hlavně ukázali, že mají srdce na správném místě a neváhali podpořit ty, kteří to v životě a sportování nemají nejjednodušší. „Na závodu bych vyzdvihnul hlavně to, že nás na trati hlasitě povzbuzovali lidé s tělesným handicapem. Ve třetí čtvrtině závodu jsem pocítil krizi, kterou mi ovšem tito fanoušci pomohli překonat a já tak doběhl do cíle na 8. místě a s osobním rekordem!,“ řekl v cíli Jan Benbenek a potvrdil tak, že jejich fandění bylo pro běžce velmi důležité.

Spoustu fotografií naleznete na FB profilu facebook.com/havirska10.