aktualitu
foto k článku
23.10.2013 | Zahraničí | Vozejkov

Jiří Suchánek vyhrál 2. místo na ME ve stolním tenise

Jiří získal v italském Lignanu stříbro po vyrovnaném utkání s polským reprezentantem Czuperem.

Jirkovým závěrečným turnajem na mezinárodním kolbišti bylo Mistrovství Evropy v Itálii.

Italské Lignano je rekreační středisko na pobřeží Jaderského moře, kde celý turnaj probíhal v krásném prostředí olympijské vesnice.

Na turnaj vyrazil Jiří s oddílovým kolegou Rendou Taušem ve čtvrtek 26.9. Po cestě se, kvůli technickým potížím několikrát ztratili.

V pátek ráno proběhl trénink a večer slavnostní zahájení. Po ceremonii s napětím čekali na vylosování skupiny, které, jak sám řekl, nebylo nikterak tragické.

"Ve skupině jsem neztratil jediný set. Nejvíce jsem se obával Francouze Bouryho. První set, který jsem vyhrál 11:1, mě trošku uklidnil. Věděl jsem, že pokud si udržím stejné tempo, mohu ho porazit. Podařilo se. Výhra 3:0 mě poslala z prvního místa do osmifinále," popisuje bitvu český reprezentant.

Krátký rozhovor s Jiřím o dalším průběhu:

"První zápas se Španělem Sastrem byl těžký. Hlavně pro mou psychiku. Vím, že mě zatím neporazil, ale odehrát své maximum je proti "slabším" hráčům opravdu těžké.

Vyšlo to a já se připravoval na další těžký zápas tentokrát s Francouzem Lamiraultem, který mě porazil na Paralympijádě v Londýně a získal bronz.

Je pravidlem, že pokud hráč postoupí do semifinále, má jistou medaili. Zkrátka jsou dvě třetí místa.

O to napínavější jsou čtvrtfinálové zápasy. Podařilo se. Vyhrál jsem 3:1 a hrnuly se mi slzy do očí.  Minimálně bronz je doma.

O postup do finále jsem narazil na slovenského reprezentanta Riapoše. Jméno Riapoš je se stolním tenisem vozíčkářů spjato už mnoho let. Úspěchy jako je např. 6x Mistr Evropy nebo zlaté medaile z Paralympijských her v Londýně a Pekingu mě nenechávaly vůbec klidným. Do zápasu jsem nastoupil relativně klidně. O vyhrané sety jsme se až do stavu 2:2 tahali.

Do posledního setu jsem nastoupil už dost nervózní. Pokud jsem se dostal až do pátého setu, mám možnost to vyhrát. Bohužel Riapoš chytil začátek a najednou jsem prohrával 1:4. Trenér mi vzal oddechový čas. Hlavně aby přerušil Riapošovo soustředění. Ani nevím, co mi trenér říkal, vím jen, že jsem měl hrát na jistotu a když to trochu zvedne, mám do toho praštit. Taktika vyšla. Po oddechovém čase jsem udělal skvělou "šňůru" bodů.

Zápas jsem totálně otočil. Najednou jsem vedl 9:4, 9:5 a výhra 11:5 v pátém setu mě s nádherným pocitem posunula do finále."

Ve finále se Jiří utkal se stále se lepšícím polským reprezentantem Czuperem, které mu se letošní sézóna poměrně dobře vyšla. Český reprezentant to komentoval slovy: "Posbíral zkušenosti, potrénoval a porazil mě. Prohra 2:3 ( posl. set 8:11) mě sice dost mrzela, ale vzhledem k tomu, jak těžké zápasy jsem odehrál v kolech, jsem se svým výkonem na ME spokojený."

Po ME 2013 vyšel také nový světový žebříček, ve kterém Jiří Suchánek poskočil na páté místo.