Přidej
aktualitu
foto k článku
3.6.2015 | Celá ČR | Vozejkov

Právům českých vozíčkářů se věnují i zahraniční dárci

CZEPA pomáhá vozíčkářům s prosazováním práv

Česká asociace paraplegiků - CZEPA od září 2014 realizuje projekt „Prosazování práv vozíčkářů s poraněním míchy“ podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Součástí projektu je informační servis zaměřený na práva vozíčkářů, poradenství při dosažení těchto práv a podpora v situacích, kdy vozíčkáři čelí poškození svých práv (např. zařazení do neodpovídajícího stupně příspěvku na péči). CZEPA se také systematicky věnuje spolupráci s legislativci na zkvalitnění sociální a zdravotní péče. Od začátku projektu bylo různým způsobem podpořeno na 893 vozíčkářů.

 

CZEPA se stala členem pracovní skupiny k problematice příspěvku na péči při MPSV ČR. V rámci jednání pracovní skupiny iniciovala návrh na úpravu § 26 zákona č. 108/2006 Sb. - zrušení pozastavování řízení o přidělení příspěvků v době hospitalizace. Připomínky CZEPA ke kritériím při posuzování stupně příspěvku na péči byly zapracovány do Metodického pokynu ředitele odboru posudkové služby, který reagoval na situaci, kdy docházelo k přidělení nižšího příspěvku na péči, než klientovi vzhledem k míře jeho postižení náleží.

Aby CZEPA získala silnější mandát při prosazování systémových změn a přitom reprezentovala názor odborné veřejnosti pomáhající lidem se spinálním poškozením, iniciovala založení Expertní skupiny v sociální oblasti pro osoby s poškozením míchy. Členy jsou sociální a zdravotně-sociální pracovníci spinálních jednotek Praha, Brno, Liberec, Ostrava a spinálních rehabilitačních jednotek při RÚ Kladruby, Hrabyně, Luže Košumberk a neziskových organizací Centrum Paraple, Para CENTRUM Fenix, Křižovatka HC a Liga vozíčkářů.

 

Členové této skupiny připravují návrhy na změnu zákona o sociálních službách a konzultují odborná stanoviska pro aktuálně probíhající jednání na půdě MPSV ČR. V oblasti sociálně-zdravotní pracovníci CZEPA usilují o zvýšení limitu úhrady cévek pro intermitentní katetrizaci. Dalším významným tématem dlouhodobých jednání je problematika přiznávání kompenzačních pomůcek v rámci souběhu pomůcek (mechanické a elektrické vozíky a polohovací lůžka).

Během každodenního poskytování odborného sociálního poradenství pracovnice CZEPA podporují vědomí práv svých klientů tak, aby byli schopni informovaně a relevantně obhájit svůj nárok. Typickým případem může být právě oblast příspěvku na péči - v praxi se výrazně potvrzuje, že klienti, kteří jsou dostatečně preventivně edukováni, obvykle svá práva obhájí samostatně. V potřebných případech klienty s 80% úspěšností obhajují pracovnice asociace.

 

Projekt je nyní ve své polovině, pokračovat bude do února 2016.

 

www.fondnno.cz  www.eeagrants.cz

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png