Přidej
aktualitu
Sportujte i na vozíku
Sportujte i na vozíku
Sportujte i na vozíku
Sportujte i na vozíku
10.9.2021 | Celá ČR | Denisa Salvová, redaktorka, VOZEJKOV

Sportujte i na vozíku

Že sport a invalidní vozík nejdou dohromady? Ale kdepak! Sport je vhodný pro všechny, kteří ho milují. Pohyb podpoří nejen zdraví, ale také zvedne náladu. Vozíčkáři mohou provozovat celou řadu sportů, stačí si jen vybrat ten pravý. A které jsou nejoblíbenější sporty mezi vozíčkáři?

Adaptivní sporty 

Pohyb je nesmírně důležitý nejen pro fyzickou, ale také pro psychickou kondici, a to platí i u lidí na vozíku. Nutná přizpůsobení jsou u většiny adaptivních sportů minimální. Adaptivní druhy sportu mohou mít rekreační  závodní, ale i výkonnostní podobu, tak jak ji můžeme vidět na paralympijských hrách. Základním předpokladem sportů je přizpůsobení invalidních vozíků a sportovního vybavení (design a materiály jsou přizpůsobeny specifickým potřebám každého sportu). 

Nejoblíbenější sporty pro vozíčkáře

Pokud přemýšlíte, který druh sportu je vhodný právě pro vás, zamyslete se, co se vám líbí, co vás motivuje a čeho chcete v konkrétním sportu dosáhnout. A jaké sporty jsou mezi vozíčkáři nejoblíbenější? 

Nejpopulárnější je basketbal

Basketbal na vozíku vyžaduje značné úsilí, protože jak rozměr hřiště, tak výška koše jsou stejné jako v klasickém basketbalu. Sportovní vozíky mohou mít 4 nebo 5 koleček, dvě velké na zadní straně, 2 malé vpředu a obvykle také páté protilehlé kolo vzadu. Jedná se o týmový sport, který povzbuzuje a upevňuje společenské vztahy. Díky širokému záběru a dynamickému růstu popularity dnes naleznete basketbalové kluby a sdružení pro všechny věkové kategorie a úrovně hry takřka v každé zemi.

Cyklistika

Cykloturistika je jedním ze sportů vhodných právě pro osoby s  postižením. Pro tento sport je vhodná kombinace vozíku s přídavným pohonem či jízda na handbiku. Jedná se o sportovní variantu na ruční pohon a v závislosti na modelu umožní provozovat jak rekreační, tak závodní cyklistiku.  

Tenis na vozíku

Tenis na invalidním vozíku převzal některá pravidla tenisu pro osoby bez zdravotního postižení. Jedná se například o velikost hřiště a typ rakety; pravidla týkající se míče také zůstávají nezměněny. Zajímavou věcí na jeho adaptivní variantě je to, že míč se může odrazit dvakrát a při druhém odrazu může přistát mimo kurt. Díky velké oblibě tohoto sportu existují invalidní vozíky, které jsou speciálně navrženy pro hraní tenisu. 

Ragby na vozíku

Původně byl tento sport určen pro kvadruplegiky a v mnoha částech světa má již dlouhou tradici. Pokud se chcete dozvědět více o tomto sportu, navštivte webovou stránku Anglické federace zdravotně postižených (EFDS).

Hokej

Hokej lze provozovat buď na manuálním vozíku, nebo na elektrickém invalidním vozíku. Hraje se také se dvěma typy hole: konvenční ruční hokejkou a T-tyčí, která je vybavena plastovými čepelemi umístěnými v přední části vozíku. Hokej je jedním z nejlépe integrovaných adaptivních sportů vůbec a poskytuje lidem s různým stupněm postižení příležitost ke hře!

Tanec

Díky tanci zlepšíte kromě své fyzičky také výrazové a dramatické schopnosti. Jeho popularita a úspěchy již dosahují takových rozměrů, že má vlastní pravidla. Každý si v něm může najít svůj styl, ať už se vám líbí tango, valčík, cha-cha nebo svižnější Zumba. Jde o velmi oblíbený sport, který lze praktikovat po celý rok, kdekoliv a s kýmkoliv.

Vhodný invalidní vozík

Sport chce ovšem správné vybavení, které vám umožní sportovat bez dalších omezení. V současné době existuje široká škála invalidních vozíků a sportovních potřeb vyvinutých speciálně pro různé adaptivní sporty, jako jsou produkty společnosti Sunrise Medical pod značkami RGK Quickie. Najděte model, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a získejte nejlepší výkon na trati i mimo ni! Prohlédněte si řadu sportovních vozíků Quickie zde.

Zdroj: www.meddico.cz

Přidej komentář
baner-skoda-neridit_550x160_3.png
vozejkov_550x160_5.jpg
needo_banner-550x160px1-02-1.jpg