Přidej
aktualitu
Spuštěno očkování u praktických lékařů
1.3.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Spuštěno očkování u praktických lékařů

Dnes bylo oficiálně spuštěno očkování u praktických lékařů. Podle jakých kritérií jsou a budou dodávány vakcíny praktickým lékařům? Může se pacient do Centrálního registračního systému registrovat sám? A má tak učinit? Kdo určuje pořadí očkování? Na základě čeho, jaká kritéria platí, jakou svobodu mají lékaři při rozhodování?

Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů, dnes hovořil v České televizi o problematice očkování. Uvedl, že: „Praktický lékař registruje pacienty, s kterými je domluven, že je bude očkovat do Centrálního rezervačního systému, a pro tyto pacienty mu potom bude přidělena vakcína.  Zároveň zdůraznil, že: „Lékař vidí, který jeho pacient je zaregistrován v systému a zatím platí, že takového pacienta by neměl očkovat. To znamená, že v tuhle chvíli by se měl pacient rozhodnout. Pokud se přihlásí do Centrálního rezervačního systému sám, tak to znamená, že bude očkován v Očkovacím centru. Pokud nechce být očkován v Očkovacím centru, ale u svého praktického lékaře měl by kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se s ním. Lékař si zájemce o očkování do Centrálního registračního systému zanese sám.“

„Tady je potřeba říci, že pokud se někdo rozhodne, že chce být očkován u svého praktika a poté si to rozmyslí a bude chtít být očkován v Očkovacím centru, tak se poměrně snadno zaregistruje v Centrálním rezervačním systému později, zatímco obráceně to nejde. To znamená, že ve chvíli, kdy je pacient již zaregistrován v Centrálním registračním systému, tak jde do Očkovacího centra a nejde k praktickému lékaři.“ Uvedl předseda sdružení.

 

Kdo určuje pořadí očkování?

Pořadí zájemců určuje metodika MZČR, nicméně praktičtí lékaři můžou rozhodnout, že vakcínu dostane třeba i někdo mladší. V tuto chvíli „je prioritou doočkovat skupinu 80+ a 70+ a ano, praktičtí lékaři by měli mít možnost naočkovat pacienty se závažnými chronickými onemocněními. Zejména lidi, u nichž se v případě onemocnění očekává, že skončí na JIP, to znamená na lůžkách, kterých máme málo a cílem je ulehčit systému. To znamená, rozhoduje lékař. Ale dnes bude dopracován upřesňující materiál MZČR, který stanoví nějaká kritéria, jak pacienty do toho systému zařadit, protože to nebude úplně jednoduché. A hlavně nemáme vakcíny pro všechny.“ Uvedl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

 

Snaha o dostupnost očkování všem

Mnohé organizace, včetně České asociace paraplegiků – CZEPA, usilují o dostupnost očkování pro všechny, tedy i těžce imobilní pacienty. Nedostatek vakcín situaci významně komplikuje, systém vakcinace je neustále upravován, i s ohledem na vývoj nákazy a nové poznatky vědy. NRZP například doporučuje: „Doporučujeme vám, abyste, pokud máte zájem být očkováni a jste rizikoví pacienti, oslovili sami svého praktického lékaře a požádali jej o zavedení do registru a on by měl vše zařídit. Většina praktických lékařů je přihlášena k tomu, že budou sami očkovat, takže by vás měli očkovat buď oni, přímo v jejich ordinacích, nebo ve vašich domácnostech, pokud se nemůžete dostavit do ordinace. Máme několik případů, kdy skutečně tento systém zafungoval, a proto neváhejte a buďte sami aktivní.“ Situaci i nadále sledujeme a o aktuálním vývoji vás budeme ihned informovat

 

Zdroj: redakce,  ČT24, NRZP, foto: https://pxhere.com  

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png