Praktické informace k čerpání nadační podpory
Na předem položené dotazy odpověděla pracovnice z nadace Charty 77 - Konto Bariéry, paní Ivana Růžičková.
DOTAZY:
Potřebuji přispět na bezbariérové úpravy, schodišťovou plošinu, motorové vozidlo... musím nejdřív podat žádost o státní příspěvek (na Úřad práce)?
V případě, že žádáte o příspěvek Konto Bariery, na úhradu účelů jako jsou bezbariérové úpravy, schodišťové plošiny, ano potřebujete mít podanou žádost o státní příspěvek na ÚP. Postačí nám doložit vyjádření ÚP, že vaše žádost je přijatá v rámci správního řízení.
Můj bratr ochrnul, je v nemocnici. Kamarádi, známí, lidé z obce, zaměstnavatel .... nabízejí, že mu přispějí, na co bude potřebovat. Můžu peníze přijmout na svůj účet? Nebo jak jinak máme postupovat?
Je skvělé, že lidé chtějí pomoci vašemu bratrovi v těžké životní situaci. Přijetí finančních příspěvků od přátel, známých, obce, zaměstnavatele bývá leckdy složitější kvůli daňovým a právním otázkám. Transparentní bankovní účet bohužel nevyhovuje legislativním podmínkám Zákona o veřejných sbírkách, a tak vám doporučujeme „ Otevření sbírky v rámci důvěryhodného nadačního zázemí“.
Nadace přijme příspěvky sponzorů, přátel, obce, zaměstnavatele přímo pro vašeho bratra.
Pro zajištění transparentnosti, všechny poskytnuté příspěvky sponzorů využije dle vzájemné dohody s vašim bratrem, fakturačně uhradí potřebné účely, které vedou ke zkvalitnění jeho života se zdravotními barierami.
Sbírka posílí důvěru lidí a umožní jim darovat přímo na účet nadace příspěvky určené pro potřeby vašeho bratra.
Poskytnuté příspěvky v rámci nadačního zázemí nepodléhají dani z přijmu. Sponzorům nadace poskytne doklady pro jejich evidenci a pro uplatnění daňové slevy.
Dle legislativy, občanského zákoníku, je možno přijímat osobní finanční dary od příbuzných, příspěvky tak nepodléhají daňovému zatížení. Doporučujeme konzultovat tuto situaci s právním nebo daňovým poradcem.
Zvažuji založit sbírkový účet, co mi nadace může pomoct zajistit, jak to vlastně funguje?
Založení sbírkového účtu prostřednictvím nadace je efektivní způsob, jak zajistit transparentnost a správu peněz vaší sbírky. Příspěvky sponzorů poskytnuté v rámci nadačního zázemí nepodléhají dani z přijmu. Jsou poskytnuty jako nadační příspěvky. Sponzorům nadace poskytne doklady pro evidenci těchto příspěvků a pro uplatnění daňové slevy.
Jak zajistit, aby nadační prostor byl pro sponzory důvěryhodný?
Vyberte si vhodnou nadaci s důvěryhodným zázemím a s dobrou pověstí, která má zkušenosti s prováděním sbírek a správou finančních prostředků. Společně s nadací jasně stanovte účel sbírky. Mělo by to být konkrétní a dobře definované, aby lidé věděli, na co peníze budou použity.
Nadace uhradí potřebné účely, které vedou pro zkvalitnění vašeho života se zdravotními barierami.
Nadace zajistí transparentní čerpání všech příspěvků sponzorů, poskytne vašim sponzorům potřebnou dokumentaci pro jejich evidenci a také pro uplatnění daňové slevy.
Nadace předloží vašim sponzorům transparentní doložení o čerpání jejich příspěvků, kopie darovacích smluv, fakturační doklady o úhradě účelů, doklady potvrzující bankovní převody úhrad.
Chci si založit sbírku na koupi upraveného auta. Pošle mi nadace všechny peníze ze sbírky na můj účet? Nebo mi ze sbírky nadace bude proplácet faktury?
Nadace zajišťuje všem sponzorům transparentnost účelného čerpání jejich příspěvků. Fakturační úhrada účelu sbírky tyto podmínky stoprocentně naplňuje.
Mám založenou sbírku, ale nikdo mi nepřispívá, co mám dělat?
První rada, než se pustíte do sbírky zjistěte, zda máte kolem sebe opravdu reálnou podporu sponzorů, přátel, obce, ve které žijete, zaměstnavatele, vaší komunity …
Sdílejte informace o sbírce, ujistěte se, že lidé vědí o existenci vaší sbírky, sdílejte informace o sbírce na sociálních médiích, ve vašem okolí, na pracovišti, ať má co největší dohlednost.
Aktualizujte informace, zveřejňujte pravidelné aktualizace o stavu sbírky. Můžete sdílet, kolik již bylo vybráno, jak peníze budou použity a jaký je aktuální stav. Lidé se budou více motivování přispět, když vidí, že sbírka má reálný dopad a že v ní přibývají peníze.
Oslovte přátele a rodinu, často budou ochotni vás podpořit a mohou také pomoci s šířením informací o sbírce.
Zvažte změnu strategie, pokud sbírka stále nepřináší výsledky, můžete zvážit úpravu strategie. Zvažte například, zda by bylo vhodné rozšířit cílovou skupinu lidí, kteří by mohli být ochotni přispět.
Buďte trpěliví, sbírky mohou trvat nějaký čas, než začnou přinášet výsledky.
Celý webinář je ke shlédnutí ZDE (zveřejněn bude do 31.10.2023).
Zpracovala: Monika Kupková, DiS., sociální pracovnice Odborného soc. poradenství CZEPA