Přidej
aktualitu
Soukromý archiv Václava Uhra
20.12.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Vánoční svátky u známých tváří

I když jsou vánoční svátky hlavně o tom, být s těmi, které máme nejraději, málokdo si Vánoce umí představit bez vánočního cukroví, nazdobeného stromečku a dárků. A protože jsme zvědaví, zajímalo nás, na co se o Vánocích těší třeba Václav Uher, David Lukeš, Šimon Ornest, Erik Čipera, Ladislav Loebe a Zdeňka Faltýnková.
  1. Co byste letos chtěl/a najít pod vánočním stromkem?
  2. Jaké je Vaše štědrovečerní menu? Klasika v podobě kapra a bramborového salátu, nebo bychom u Vás doma našli nějakou specialitu?
  3. Jaké je Vaše nejoblíbenější vánoční cukroví?
  4. Co si letos v televizi nenecháte ujít? Nejoblíbenější vánoční film nebo pohádka?
  5. Našli jste pod stromečkem někdy dárek, kterým Vám Ježíšek „vyrazil dech“?

Václav Uher

Patron Nadačního fondu Gabrielis, bloger a cestovatel

1. Pod vánočním stromkem bych chtěl vidět jako každý rok neteře, jak hledají balíčky se svými jmény.

2. Jednou táta na Vánoce udělal kubu. Nadšeně nám říkal, že kuba je klasika. Hrnec pak ale musel dojíst sám, protože si nikdo nepřidal. Dnes už si klasiku určuju sám. Je to řízek obklopený maminčiným bramborovým salátem.

3. Jsem ze včelařské rodiny, takže včelí úl.

4. Nejoblíbenější pohádka je zároveň ta, kterou jsem viděl nejvíc krát. Od útlého dětství miluju Werichův film Císařův pekař a Pekařův císař. Je tam jedna skvostná věta za druhou, že by si ten film člověk užil, i kdyby si pustil pouze zvuk.

5. V šesti letech jsem si přál skateboard. Víc, než cokoliv na světě. Nastal Štědrý večer a já byl v ohromném očekávání. Místo radosti ale nastalo ohromné zklamání. Poslední dárek pod stromečkem se rozbalil a skateboard nikde. Byl jsem smutný, jak jen šestileté dítě dokáže být. „Tak, a je to všechno.“, řekl jsem. Nedovolil jsem si před tátou otevřeně fňukat, protože jsem dostal jiné dárky. Táta ale řekl: „Opravdu je to všechno?“ Ano, jistě. Na stole, na kterém náš malý vánoční stromek stál, už nezůstalo zhola nic, ani mašlička. Pak jsem si ale všiml, že pod stolem, opřený o zeď, stojí vysoký, zabalený předmět! Hádejte, co v něm bylo? Málem jsem se radostí počůral! 

PS: Ano, ano, na fotu je nejen malý Václav Uher, ale také onen památný skateboard :) 

David Lukeš

Ředitel Centra Paraple o.p.s., sportovec a předseda Českého ragbyového svazu vozíčkářů a trenér národního týmu

1. Doby, kdy jsem se těšil na Vánoce kvůli tomu, že bych si přál něco najít pod vánočním stromkem jsou už dávno pryč. To, co bych si skutečně přál, pod vánočním stromkem nenajdu. Určitě se těším na vánoční svátky a celý závěr roku. Na odpočinek, čas s milovanými a klidné zamyšlení nad novým rokem.

2. Záleží na tom, kde jsem. Strávil už jsem Vánoce na mnoha místech, ale jsem spíše zastáncem tradic, i když zrovna každoroční pouliční genocida kaprů není úplně mé gusto, ale ryby mám rád. Tedy je to většinou rybí polévka, bramborový salát a smažený kapr a někdy kuba.

3. Když jsem byl malý, bylo to linecké. Postupem času jsem přicházel na chuť i jiným druhům a oblíbil si zase jiné, jen bohužel netuším, jak se jmenuje. Většinou se snažím ho moc nejíst, abych se unesl a nezkomplikoval si tak běžné denní fungování. Mám rád čerstvou vánočku k snídani, s máslem a kakaem. Je to takový rituál, protože sladké pečivo s kakaem jím jen na Vánoce.

4. Moc rád vzpomínám na film Vánoční prázdniny (https://www.csfd.cz/film/17459-vanocni-prazdniny/prehled/ ). Byla to vždy naše vánoční klasika s bratranci. Bohužel už jsem nikdy nenašel verzi s dabingem, na který jsme byli zvyklí a přišla nám vtipnější. Pohádky mám moc rád, např. S čerty nejsou žerty, O létajícím ševci, Pyšná princezna, Byl jednou jeden král, Třetí princ, je jich opravdu moc. Z těch nových asi nejvíce Anděl Páně.

5. Skutečně nevím. Nechtěl bych nějaký upřednostňovat. Ale nejryzejší Vánoce a nejhezčí pohlazení na duši jsem zažil, když jsem před třemi lety byl za babičkou v nemocnici přes Vánoce a bylo moc milé potkávat všechny lidi ten den, jak se na sebe usmívali a hezky se k sobě chovali, to by se mi líbilo a přál bych si to po celý rok.

Ladislav Loebe

Předseda ParaCENTRA Fenix, právník a sportovec

1. Třeba i nic, hlavně, když bude kolem stromku pohoda, klid, dobrá až veselá nálada. Asi už vím, že "duch Vánoc" není a priori o obdarování, ale jiných, pro mě důležitějších, hodnotách.

2. Klasika, smažený kapr? To rozhodně nedávám. Je mi po tom jídle těžko a zle to snáším. Poslední léta mám rád pečeného kapra, třeba na trošce česneku s bylinkami.

3. Snažím se cukroví vyhýbat, nemám nejoblíbenější druh cukroví.

4. Neumím na tuto otázku odpovědět. Obecně mám rád českou klasiku (Tři oříšky, S čerty nejsou žerty, Pyšná princezna, atp. 5. Nej dárek pro mě je, kdy se sejde rodina a vše je úplně v lidu a v pohodě. Dárky moc neřeším. Raději dávám, než přijímám.

Šimon Ornest

Hudebník, zpěvák, pedagog, kapelník a manažer skupiny The Tap Tap

1. Koncerty bez omezení, možnost plánovat akce pro diváky.

2. Menu klasické, tradicí je u nás chřest s majonézou....

3. Vanilkové rohlíčky, když se povedou...

4. Císařův pekař asi nikdy nezklame. 

5. V dětství vždy kapslíkovou pistolí :)

Erik Čipera

Ředitel obecně prospěšné společnosti Asistence, o.p.s.

1. Nemuselo by to být ani nic hmotného. Spíš najít sebe, kotvit se ve vnitřním míru a s ním se pouštět do všeho, co přichází.

2. Vzhledem k tomu, že nejíme doma maso, tak se držíme osvědčené pohankové sekané a bramborového salátu:)

3. Vosí hnízda.

4. Inspiruji se mým synem Jáchymem: Sám doma:)

5. Tím, že se narodil a kolik si z jeho života i bytí můžeme brát inspirace.

Zdeňka Faltýnková

Fyzioterapeutka, ergoterapeutka, spinální specialistka České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s.

 1. Robotický vysavač, nemám čas na úklid...

2. Klasika - salát a kapr. 

3. Cukroví skoro ani neochutnám, ale peču pro celou rodinu. Nejoblíbenější jsou pro mého pejska Edu vanilkové rohlíčky, takže se někdy o rohlíček podělí se mnou. 

4. Pohádka Mrazík, protože jsme vždycky s manželem soutěžili, kdo dříve nebo přesněji řekl text postavy dopředu. 

5. Ve 13 letech jsem dostala 7 panenek různých velikostí, abych na ně mohla šít své modely, chtěla jsem být návrhářkou...

A jak budete trávit vánoční svátky vy? Ono je ale vlastně celkem jedno jak, protože nejdůležitější je s kým! 

Přejeme vám krásné Vánoce plné pohody, lásky a hlavně zdraví a ať je strávíte s těmi, kteří jsou vašemu srdci nejbližší. 

Foto: Soukromý archiv Václava Uhra. 

 

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png