Přidej
aktualitu
czepa_text4_1.png
5.10.2023 | redakce VOZEJKOV

Týden sociálních služeb – znáte služby CZEPA?

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. je nejen pacientskou organizací lidí ochrnutých po poškození míchy, ale současně je i organizací, která nabízí dvě registrované sociální služby. A právě při příležitosti Týdne sociálních služeb (2.–8. října 2023) si dovolujeme sociální služby asociace CZEPA stručně představit.

Odborné sociální poradenství vás může podpořit ve dvou oblastech. Tou jednou je oblast sociálních dávek pro osoby se zdravotním postižením, kam patří například otázky na invalidní důchod, příspěvek na péči, příspěvek na zvláštní pomůcku (tedy nejčastěji otázky, jak financovat bezbariérové úpravy bydlení, získání automobilu či jeho úprav na ruční řízení), příspěvek na mobilitu, ale také obecně kontakty na organizace a služby (například na poskytovatele osobní asistence aj.). Dvě sociální pracovnice (Monika Kupková a Hana Sixtová) vás mohou informovat předem, ještě než o jednotlivé dávky budete žádat, ale také vás mohou provázet v průběhu řízení a pomáhají tak řešit, co je třeba. Pokud úřad náhodou rozhodne v neprospěch klienta, naše služba vás může podpořit i v tématu odvolání.

Protože jen člověk v dobrém zdravotním stavu, dobré kondici a s vhodnými kompenzačními pomůckami může znovu vést aktivní život, součástí odborného sociálního poradenství je i poradenství Zdeňky Faltýnkové, specialistky na spinální problematiku. Ta vás může podpořit v tématech bezbariérových úprav prostředí, výběru a nastavení kompenzačních pomůcek či prevence a řešení zdravotních komplikací. Podle potřeby klienta směřujeme na odbornou zdravotní péči, informujeme o systému zdravotních úhrad, podporujeme argumenty pro předepsání potřebných kompenzačních pomůcek.

Odborné sociální poradenství je bezplatně k dispozici klientům s poraněním míchy či jiným lidem se zdravotním postižením, pro které se pohybují na vozíku; i jejich podporujícím rodinným příslušníkům. Je k dispozici klientům z celé ČR. Můžete ho čerpat telefonicky, emailem, prostřednictvím online jednání, ale samozřejmě i osobně v kanceláři CZEPA v Praze na Černém Mostě. Jsme pro vás k dispozici od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin.

Sociální služba Peer mentoring pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy vrátit se zpátky do života, a to na principu „peer to peer“. Je prokázáno, že osoba „čerstvě“ na vozíku přijímá lépe informace a zkušenosti od člověka, který si prošel podobnou zkušeností a novou životní situaci zvládnul. Peer mentoři jsou muži či ženy na vozíku, kteří prošli odborným výcvikem, se svým handicapem se naučili žít a dosáhli max. míry soběstačnosti. Tyto své zkušenosti pak předávají lidem čerstvě po poškození míchy, jsou jim podporou a průvodcem na cestě k samostatnosti a soběstačnosti. Spolupracují s dalšími odborníky a snaží se podpořit klienty prakticky ve všech oblastech života.

S klienty navazují kontakt zpravidla již v rehabilitačním zařízení, kde společně řeší především oblast mobility a zvýšení samostatnosti a soběstačnosti formou nácviků. Mohou se podílet také na zajištění vozíku a další kompenzačních pomůcek, získání automobilu a jeho úprav, bezbariérového bydlení, zajištění zdravotních služeb či zajištění péče v domácím prostředí, a to především formou informačního servisu. Umí však podpořit také v oblasti nového prožívání vlastního těla, ve vyrovnávání se s novou životní situací, v oblasti partnerského či intimního života po poškození míchy. Předávají také ve spolupráci se zdravotníky informace v oblasti prevence zdravotních obtíží. Provází klienty po poškození míchy z rehabilitačního zařízení do domácího či jiného přirozeného prostředí a pomáhají tak s návratem do aktivního života a do přirozené komunity.

Máte-li o služby asociace CZEPA zájem, jednotlivé kontakty najdete na www.czepa.cz (v záložce Služby). Neváhejte nás kontaktovat.

 

Autorky textu: Lucie Marková, Hana Sixtová (CZEPA)

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg