Přidej
aktualitu
Mezinárodní den osob se zdravotním postižením
Mezinárodní den osob se zdravotním postižením
4.12.2020 | Celá ČR | Denisa Salvová, redaktorka, VOZEJKOV

Mezinárodní den osob se zdravotním postižením

Mezinárodní den osob se zdravotním postižením si připomínáme každoročně 3. prosince již od roku 1981. Jeho cílem je informovat a motivovat veřejnost k porozumění vůči lidem s postižením.

OSN upozorňuje, že úplná realizace lidských práv všech osob se zdravotním postižením je nezcizitelnou, nedílnou a nedělitelnou součástí všech lidských práv a základních svobod.  Začlenění osob se zdravotním postižením je základní podmínkou pro dodržování lidských práv,  míru a bezpečnosti. Závazek realizovat práva osob se zdravotním postižením není jen otázkou spravedlnosti; je to investice do společné budoucnosti. Při úvodní strategii OSN pro začleňování osob se zdravotním postižením generální tajemník uvedl, že Organizace spojených národů by měla jít příkladem a zvyšovat standardy a efektivitu organizací v oblasti začlenění osob se zdravotním postižením - napříč všemi směry.

 

„Jakmile se svět vzpamatuje z pandemie, musíme zajistit, aby aspirace a práva osob se zdravotním postižením byly zahrnuty a zohledněny v inkluzivním, přístupném a udržitelném světě po COVID-19. Této vize bude dosaženo pouze aktivní konzultací s osobami se zdravotním postižením a jejich zastupujícími organizacemi.“ Uvedl António Guterres. UNESCO rovněž organizuje na svých oficiálních kanálech sociálních médií globální kampaň na zvyšování povědomí společnosti o životě lidí s hendikepem.

 

Zapojte se i vy, Vozejkov je tu pro vás

Je to sice na první pohled nekonečný boj s větrnými mlýny, navíc s nejistým výsledkem, ale změna začíná malými krůčky. Napište na komunitní portál Vozejkov co právě řešíte za problém, co vás trápí. Nabízíte pracovní uplatnění pro vozíčkáře? Máte chuť pomáhat? I to patří na náš komunitní portál Vozejkov.

Dejte nám vědět prostřednictvím VozejkMapu co se u vás podařilo zlepšit, vhodně zrekonstruovat. Především pozitivní příklad je tou správnou motivací. Představte všem zajímavá místa vhodná i pro vozíčkáře.

 

Zdroj: redakce, UN, foto: WheelChairMafia, UN,

Přidej komentář
baner-skoda-neridit_550x160_3.png
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg