Přidej
aktualitu
Poskytnutí daru je daňově výhodnější
20.2.2021 | Celá ČR | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV

Poskytnutí daru je daňově výhodnější

Daň z příjmů za rok 2020 a 2021 lze snížit uplatněním poskytnutého daru až do výše 30 % základu daně. Podrobný postup najdete v článku.

Kdo si může snížit daňový základ?

Právnické osoby, fyzické osoby včetně zaměstnanců.
Pro možnost uplatnění odečtu daru od základu daně musí být splněny všechny zákonné podmínky stanovené v § 15 odst. 1 pro fyzické osoby a § 20 odst. 8 u právnických osob zákona o daních z příjmů.

 

Co doložit?

Potvrzení vydané příjemce daru, které obsahuje:

  • Fyzická osoba – identifikace dárce, zejména jméno a příjmení, datum narození,  datum přijetí daru obdarovaným, hodnota a účel daru
  • Právnická osoba – identifikace dárce, zejména název, adresu, IČ, datum přijetí daru obdarovaným, hodnotu a účel daru

Dar musí být poskytnut a příjemce v budoucnu využit na účely dané zákonem o daních z příjmů, např. na vědu a vzdělávání, kulturu, sport, sociální, zdravotnické, charitativní a humanitární účely a další. 

 

Komu se potvrzení dokládá?

Při podání přiznání k dani z příjmů finančnímu úřadu jako příloha daňového přiznání. Odpočet darů se uplatňuje přímo v daňovém přiznání.
 

Zaměstnanci, jimž roční zúčtování daní zpracovává zaměstnavatel, předkládají potvrzení o poskytnutém daru své mzdové účtárně jednou ročně, nejpozději do poloviny února a to za celý předchozí rok. Snížení základu daně se následně projeví snížením daně ve mzdě, a tedy navýšením čisté mzdy za únor či březen.

 

Zdroj: www.avpo.cz, foto:  www.avpo.cz, pxhere.com

Přidej komentář
paty_stupen_banner.png
coloplast-banner-550x160px-def_1_1.jpg