Přidej
aktualitu
foto k článku
kuschall-superstar6.jpg
kuschall-superstar7.jpg
kuschall-superstar2.jpg
10.5.2019 | Zahraničí | Lenka Bartoníčková

Švýcarská firma vyvíjí nejlehčí invalidní vozík na světě

Kolečkové křeslo Superstar má být díky grafenu nejlehčí na světě a také nejpevnější. Jeho váha je pouze 1,5 kilogramu!

Grafen je nejpevnější známý materiál na světě. Švýcarská firma Küschall se snaží tento materiál využít u invalidních vozíků. Její kolečkové křeslo Superstar má být díky grafenu nejlehčí na světě a také nejpevnější. Jeho váha je pouze 1,5 kilogramu!

To znamená, že má o 30 procent lehčí a o 20 procent silnější konstrukci než klasická kolečková křesla z uhlíkových vláken. „Naším cílem bylo navrhnout nejlepší invalidní vozík na světě, určený pro ty nejaktivnější invalidy,“ uvedl projektový lídr v Küschallu.

 

Samotná konstrukce má být až 200krát pevnější než ocel a 10krát pevnější než diamant. Struktura grafenu je unikátní v tom, že ji tvoří rovinná síť jedné vrstvy atomů uhlíku uspořádaných do tvaru šestiúhelníků, díky čemuž má unikátní fyzikální vlastnosti. Grafen je vlastně supertenká forma uhlíku a jedná se o dosud nejpevnější objevený materiál na světě. V roce 2010 za jeho objev získali profesoři ruského původu Andre Geim a Konstantin Novoselov Nobelovu cenu za fyziku.

 

Aktuálně se v terénu testuje plně funkční prototyp Superstaru, přičemž až se dostane do prodeje, bude každý invalidní vozík přizpůsoben na míru svému uživateli, zejména co se týče opěradla.

Švýcarská firma má důvod podobné inovace zavádět, její zakladatel Küschall Rainer se stal v 16 letech tetraplegikem, tak dlouho nemohl najít práci, až v roce 1978 založil vlastní firmu na výrobu invalidních vozíků.

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
zd-banner-vozejkov_200430.png