Přidej
aktualitu
Univerzálním klíčem pro vozíčkáře není jenom Euroklíč, i když dominuje
22.4.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Univerzálním klíčem pro vozíčkáře není jenom Euroklíč, i když dominuje

Evropa, a spolu s ní i Česká republika, zvolila pro zabezpečení toalet, výtahů, ale i plošin pro zdravotně postižené osoby takzvaný Euroklíč. Kde a proč si jej pořídit? A opravdu postupuje Evropa jednotně?

Euroklíčem je nazýván speciální klíč, který umožňuje využití výtahu, bezbariérové ​​toalety a šatny i dalších zařízení, které jsou vybaveny speciálním zámkem. Bez ohledu na pracovní den či svátek nebo čas. Svobodně a kdykoli. Také prostor chrání před zneužíváním a vandalismem. Euroklíč vyvinula v roce 1986 německá organizace pro zdravotně postižené CBF Darmstadt. Podle jejich webových stránek Euroklíč nyní otevírá více než 12 000 toalet v celé Evropě. Euroklíče se používají v Rakousku, Chorvatsku, České republice, Německu, Maďarsku, Nizozemsku, Polsku, Slovensku, Slovinsku, Švýcarsku a v mnoha dalších zemích. Řada zahraničních databází identifikuje umístění Euroklíče podle jednotlivých zemí. Existuje i aplikace pro mobilní telefon.

 

Kde se dozvím o Euroklíči v ČR?

  • VozejkMap – aplikace České asociace paraplegiků – CZEPA. Mobilní aplikace pro Android a iOS jsou ke stažení zdarma. Nabízí rychlé vyhledávání pomocí GPS a navigaci na místo určení. Kontakt: vozejkmap@czepa.cz

 

 

Kdo může získat Euroklíč v ČR?

  • držitel průkazu TP, ZTP, ZTP/P,
  • diabetik,
  • stomik,
  • onkologický pacient,
  • člověk trpící roztroušenou sklerózou,
  • Parkinsonovou chorobou,
  • nespecifickými střevními záněty: Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou; a močovými dysfunkcemi, který má bydliště v ČR.

U těch, kteří nejsou držiteli uvedených průkazů, se do „Evidenční karty Euroklíče“ uvede krátké čestné prohlášení o typu postižení.

 

Kdo si může Euroklíč dlouhodobě zapůjčit?

Euroklíč si mohou zdarma dlouhodobě zapůjčit také osoby pečující o děti do tří let, a to na krajských pracovištích Síť pro rodinu, z.s. www.sitprorodinu.cz

 

Doklady pro vydání dotovaného Euroklíče

  • občanský průkaz či jiný doklad totožnosti,
  • průkaz TP, ZTP, ZTP/P nebo čestné prohlášení o typu postižení (např. diabetik, stomik, onkologický pacient apod.).

 

Distribuční místa Euroklíče v jednotlivých krajích

Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj (dle NRZP).

V případě ztráty či odcizení je možné Euroklíč zakoupit zde: Národní rada osob se zdravotním postižením ČR Partyzánská 1/7, 170 00 PRAHA 7 a to za poplatek.

 

Velká Británie má Radar Key

Radar Key , formálně známý jako National Key System (NKS), je univerzální klíč a zamykací systém pro zdravotně postižené ve Velké Británii. Národní klíčový systém spravovaný společností Disability Rights UK se rozšířil a zabezpečuje více než 10 000 toalet po celé Británii. Great British Public WC nabízí seznam míst osazených Radarem Key.

Euroklíč funguje pro toalety na evropském kontinentu, zatímco RADAR Key funguje na ostrově Velké Británie. Typy nejsou zaměnitelné. 

 

Zdroje: redakce, wheelchairtravel , wckompas, www.eseznam.cz, https://www.pohyblivost.cz/euroklic.php, https://www.wckompas.cz/1551-euroklic-verejne-wc, https://www.vozejkmap.cz/78087-wc-euroklic, https://www.eurokey.ch/, http://www.eurokeycz.com/2_jak_ziskat_euroklic.html, http://www.eurokeycz.com/kraje_praha_projekt.html , https://www.radarkey.org/, foto: wheelchairtravel,

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png