Přidej
aktualitu
Krabička
Polštářky
Logo
Dekubit
30.8.2022 | redakce VOZEJKOV

Vyzkoušejte hojení dekubitů krytím Cerdak

Na jarní konferenci evropských spinálních organizací (ESCIF) byla zástupcem společnosti PHARMCARE prezentována možnost léčby dekubitů (a jiných ran) náplastmi a krytím na rány Cerdak. Do asociace CZEPA jsme pozvali zástupce společnosti na osobní jednání a bližší představení těchto produktů. Výsledky hojení ran se u jiných cílových skupin pacientů zdají být mimořádně úspěšné, proto bychom vám rádi zprostředkovali možnost léčby a sledovali výsledky zkušeností z léčebného procesu u spinálních pacientů.

Co jsou polštářky ke krytí ran Cerdak

Cerdak je přípravek na vlhké hojení ran. Jde o bio-keramické sterilní krytí na rány. Je tvořen polštářky různých velikostí, které jsou naplněny biokeramickým granulátem. Ten disponuje vysokou pórovitostí a propustností, která dává materiálu schopnost absorbovat a zadržovat velké množství výpotku z rány, exsudátu. Cerdak je vhodný na všechny fáze hojení rány od nekrózy, chronické fáze až po fázi epitelizační, nevyvolává alergie. 

Princip účinku Cerdaku

Keramika svou patentovanou pórovitou strukturou a složením způsobuje mechanické čištění rány, což v počátečním stádiu léčby má za následek zvýšenou produkci exsudátu (výpotku z rány). Díky kapilární sací síle je Cerdak schopný absorbovat a na sebe vázat bakterie, které jsou v ranách. Díky zvýšené produkci exsudátu se rána rychle vyčistí od bakterií a endotoxinu. Vysoká porozita keramického granulátu zabezpečuje kontinuální přísun atmosférického kyslíku do rány. Díky tomu dýchá, minimalizuje se riziko přítomnosti anaerobních bakterií, rána má více energie a urychluje se proces hojení. Exsudát s bakteriemi je vtažen dovnitř granulátu, kde bakterie zahynou. Cerdak je díky tomu účinný také při léčbě ran s přítomností MRSA.

Pro jaké typy ran je léčba vhodná

Především se polštářky Cerdak využívají pro rány produkující větší množství exsudátu, u nich vykazují největší účinnost. Příklady typů ran a proces hojení na: https://www.pharmcare.cz/cerdak_pece_o_rany/na_jake_rany_je_vhodny_/

Rána se opláchne fyziologickým roztokem a krytí Cerdak se na ránu přiloží. Díky lepivým okrajům některých typů Cerdak polštářků s náplastí již není třeba ke kůži více fixovat, eliminuje se tak předepisování a užívání dalších krycích materiálů. Díky poréznímu keramickému materiálu náplast vytahuje z rány nečistoty, což pacient vidí na postupném zabarvení náplasti. Až při zabarvení 50% náplasti (tedy nasycení keramiky exsudátem) se polštářek mění za nový. 

Jak je krytí Cerdak hrazeno

Polštářky Cerdak jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění na základě předpisu lékaře. Předepsat je může lékař kompetentní k hojení ran, tedy praktický lékař, chirurg či kožní lékař, převazy mohou provádět sestřičky domácí zdravotní péče.

Efekt biokeramického krytí Cerdak u ran spinálních pacientů?

S krytím Cerdak mají při hojení ran dobré zkušenosti mnohá odborná pracoviště (např. IKEM, FN Motol, nemocnice Kroměříž, nemocnice Ústí nad Labem), zatím však, zdá se, prostřednictvím spinálních jednotek zkušenosti nejsou. Proto nabízíme informaci o polštářcích Cerdak a možnost vyzkoušet tuto léčbu, hrazenou zdravotními pojišťovnami. Pro sledování efektu hojení rány, zajištění předpisů krytí či pro odborné ošetření ran prostřednictvím domácí zdravotní péče je třeba se spojit s lékařem. Pokud Váš lékař nemá s Cerdakem zkušenost, CZEPA Vám může zprostředkovat kontakt na odborné konzultanty distributora tohoto bio keramického krytí, kteří by v mnoha lokalitách mohli odbornou péči zprostředkovat.

Pokud máte zájem léčbu bio keramickými polštářky Cerdak vyzkoušet, kontaktujte Zdeňku Faltýnkovou, spinální specialistku CZEPA – faltynkova@czepa.cz.

Zdroj informací: https://www.pharmcare.cz/cerdak_pece_o_rany/co_je_cerdak_/

Zdroj fotografií: Pharmcare, archiv CZEPA

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png