17. listopad 2016 – STOP dekubitům!
Téměř denně se ve své praxi setkáváme jako zdravotně-sociální pracovníci CZEPA se zdravotními komplikacemi našich klientů, které se z velké většiny dotýkají problematiky dekubitů. Jde často o prosezeniny vzniklé ze špatné pozice sedu, špatně nastaveného vozíku či z nevhodně vybraného nebo již nefunkčního sedacího polštáře. Vozíčkáři s dekubity nejen v oblasti sedacích partií jsou ohroženi sociální izolací, ale hlavně i na životě, pokud včas nezahájí léčbu nově vzniklého otlaku, škrábnutí, popáleniny či jiného kožního defektu, ze kterých je k hlubokému nebo rozsáhlému dekubitu jen krůček.
Česká asociace paraplegiků se tématu dekubitů věnuje dlouhodobě a proto již vydala nemalé množství publikací. Na následujících webových odkazech komunitní sítě Vozejkov najdete řadu informací o stálé hrozbě každého uživatele vozíku, kterým dekubit – proleženina/prosezenina bezesporu je:
Rány vyvolané tlakem - dekubity
Dekubit - stálá hrozba (1. díl)
Příčiny vzniku proleženin a prosezenin (2. díl)
Preventivní opatření (3. díl)
Desatero moudrého vozíčkáře - proč je důležité často měnit polohu
Téma dekubitů je také obsahem publikací, které CZEPA vydala. Mezi zpracovanými video programy naleznete i DVD Kůže - přítel nebo rizikový faktor.
CZEPA dále nabízí v rámci prevence vzniku dekubitů odborné konzultace správného sezení. Součástí je i měření tlaku na podložku - tzv. Preassure maping, správné nastavení vozíku atp. Tyto konzultace probíhají pravidelně každou třetí středu v měsíci na Servisních a konzultačních dnech v CZEPA. Případně je možné se domluvit individuálně se specialistkou na spinální problematiku Zdeňkou Faltýnkovou.
Hodně zdaru v boji proti dekubitům přeje CZEPA.
Lépe věnovat 5 minut denně prevenci, než dlouhý čas řešit následky.