Autonomní dysreflexie - životu ohrožující stav
Autonomní dysreflexie je život ohrožující stav. Může se objevit u pacientů s míšní lézí v úrovni nebo nad segmentem Th6 a je charakterizována především rychlým zvýšením krevního tlaku (hypertenzí), snížením pulzu (bradykardií), zčervenáním v oblasti obličeje, velkými prudkými bolestmi hlavy. Příčinou tohoto stavu je netlumená funkce sympatického autonomního systému, kdy dochází ke stimulaci – dráždění receptorů v kůži, vnitřních orgánech i ve svalech při doteku, bolestivých podnětech či protažení – a není možná kompenzace vazodilatací.
Tento stav musí být rychle rozpoznán a léčen, aby se tak zabránilo vzniku život ohrožující krize (např. mozková mrtvice). V popředí stojí významný a potenciálně nebezpečný vzestup krevního tlaku (TK), který je nižší než je norma u spinálních pacientů s vysokou hrudní a krční lézí.
Pacient, členové jeho rodiny, asistenti musí rozumět příčinám a prevenci autonomní dysreflexie (AD). Diskuzi o AD je třeba zařadit do edukačního programu pacienta, aby byl schopen rozpoznat nástup epizody, a tím se co nejvíce urychlilo zahájení adekvátní léčby. Pacient, u kterého se objeví stavy AD častěji, by měl mít u sebe zdravotní průkaz podobný diabetikům.
AD se objevuje po fázi spinálního šoku, když se navracejí reflexy a může se vyskytnout i kdykoli v průběhu života tetraplegika a paraplegika s vysokou hrudní lézí.
Příznaky:
Ataka AD může vykazovat jeden nebo více následujících příznaků. Symptomy mohou být vyjádřené v minimální míře nebo nemusejí být dokonce přítomny, navzdory zvýšenému TK.
Nejčastější symptomy:
-
Náhlý a významný vzestup systolického a diastolického TK nad hodnoty běžné u daného pacienta, obvykle spojené s bradykardií. Pacient s lézí nad Th6 má často normální systolický TK v rozmezích 90 – 110 mm Hg. TK zvýšený o 20 – 40 mm Hg nad toto bazální rozmezí může být příznakem AD.
-
Tepající bolest hlavy.
-
Výrazné pocení nad úrovní léze, zejména v obličeji, na krku a ramenech, popř. i pod úrovní léze.
-
„Husí kůže“ nad i pod úrovní léze.
-
Rozmazané vidění, skvrny v zorném poli.
-
Překrvení a otok nosní sliznice, pocity ucpaného nosu.
-
Pocity zlé předtuchy, strach nebo úzkost z hrozícího nezadržitelně se blížícího fyzického problému. Minimální nebo žádné symptomy navzdory zvýšenému TK. Srdeční arytmie, extrasystoly.
-
Minimální nebo žádné symptomy navzdory zvýšenému TK.
Příčiny:
AD má mnoho potenciálních příčin. Při řešení epizody AD je nezbytné specifickou příčinu odhalit a léčit. Nejčastější příčiny:
-
příliš naplněný močový měchýř
-
infekce močových cest
-
cystoskopie, urodynamické vyšetření, nešetrné cévkování
-
zánět varlat či jejich útlak
-
roztažení plného tlustého střeva při zácpě
-
ileózní stav – ucpání střev
-
žlučníkové kameny
-
žaludeční vředy nebo zánět žaludeční sliznice
-
hemoroidy
-
apendicitida nebo jiná břišní patologie nebo trauma
-
menstruace
-
těhotenství, zejména porod
-
vaginitida
-
sexuální styk, orgasmus
-
ejakulace
-
hluboká žilní trombóza
-
pulmonární embolie
-
dekubity
-
omrzliny
-
popáleniny nebo spáleniny od slunce
-
puchýře
-
hmyzí kousnutí
-
kontakt s tvrdými nebo ostrými předměty
-
zarůstající nehet
-
těsné oblečení, boty
-
neurogenní heterotopická osifikace
-
fraktura nebo jiné trauma
-
chirurgické nebo diagnostické procedury
-
plicní embolie
-
bolest
-
výkyvy teploty
-
jakékoli bolestivé nebo iritující smysly pod úrovní poranění
-
omamné látky, velké množství alkoholu
-
posilování
Autor článku: Zdeňka Faltýnková