Přidej
aktualitu
Deprese nepodceňujte
15.10.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Depresi nepodceňujte

Na podzim mnoho lidí bojuje se špatnou náladou. Ale není "depka jako depka". Deprese a špatná nálada jsou dvě zcela odlišné věci. Opravdovou depresi se nevyplatí podceňovat, a proto je důležité vědět, kdy už je na čase vyhledat odbornou pomoc.

"Depka" není deprese 

Těžko bychom našli někoho, kdo nikdy nebojoval se špatnou náladou, smutkem a zklamáním. Takové pocity k životu zkrátka patří. Ačkoliv většinou takovou náladu označujeme jako depku, s diagnózou klinické deprese toho má málo společného. Jak poznat, že si sami nejsme schopni pomoct a je nutné vyhledat odborníka? 

„Depka“ nemívá dlouhého trvání

Se špatnou náladou, depkou, tak jak ji všichni známe, si většinou poradíme sami. Taková nálada může mít mnoho příčin. V životě je zcela běžné, že se nám něco nepovedlo, někdo nás zklamal nebo nás potkala bolestivá událost. Smutek a špatná nálada se nikomu nevyhýbají a jsou normální součástí života každého z nás, protože život zkrátka není procházka růžovým sadem. Depresivní nálada ale naštěstí netrvá dlouho. Pokud se změní okolnosti, nebo zraňující a bolestná událost pomine a přebolí, opět se cítíme dobře. Beznaděj, intenzivní smutek, neschopnost fungovat v každodenním životě, neschopnost vykonávat běžné denní činnosti, to jsou některé z mnoha projevů opravdové deprese.

Kdy vyhledat pomoc?  Při následujících projevech bychom měli zpozornět a obrátit se na odborníka: 

Přetrvávající hluboký a intenzivní smutek, nespavost nebo naopak zvýšená spavost, ztráta smyslu života, absence schopnosti se radovat, prožívat potěšení, ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání se, podrážděnost, nervozita, neschopnost soustředit se, nezájem o sex, neustálá celková únava, plačtivost, úzkost, nadměrné obavy, somatické obtíže jako např. bolesti hlavy, potíže s trávením, bolesti břicha, třes rukou, tlak na hrudi, bušení srdce, sebevražedné myšlenky a pokus o sebevraždu. 

Deprese, nemoc jako každá jiná

Návštěvu psychiatra či psychologa stále ještě mnozí považují za něco, za co je třeba se stydět. Mnoho těch, kteří depresí trpí, proto raději odbornou pomoc nevyhledají právě ze strachu z možné stigmatizace. Je ale nutné si uvědomit, že máme-li zvýšenou teplotu a kašel, jdeme k lékaři. A deprese je nemoc jako každá jiná, a proto vyžaduje stejně jako jiná onemocnění, návštěvu odborníka.

Kam se obrátit o pomoc

Možností, kam se obrátit o pomoc je mnoho. Někteří pacienti se obrací na své praktické lékaře, kteří často mírné formy depresí léčí sami. Praktický lékař ale většinu pacientů odesílá k odborníkovi, který se na tuto problematiku specializuje. Někteří volí psychologa, někteří psychiatra. Existují ale i ti, kteří raději volí s odborníkem nejdříve anonymní kontakt. V těchto případech lze kontaktovat linky důvěry, krizová centra aj.

Léčba deprese

Léčba deprese není nic, čeho by bylo nutné se obávat. U mírných forem je řešením psychoterapie, u depresí s výraznými projevy jsou pacientovi naordinována antidepresiva, někdy v kombinaci s psychoterapií. Co je ale prvním krokem k úspěšné léčbě? Uvědomění si, že potřebuji pomoci a odvaha pomoc vyhledat. I když se mnohým pacientům zdá, že už nikdy nebude lépe, díky odborné léčbě se chuť do života zase dostaví.

Zavolejte, ať na depresi nejste sami!

Linka první psychické pomoci - Tel.: 116 123, nonstop

Pražská linka důvěry - Tel.: 222 580 697 nonstop

Linka důvěry Centra krizové intervence PN Bohnice - Tel.: 284 016 666 nonstop

Linka naděje Brno - Tel.: 547 212 333 nonstop

Linka důvěry Ostrava - Tel.: 737 267 939, 596 618 908 nonstop

Modrá linka - 549 241 010 (pevná linka), 608 902 410 (mobil) od 9.00-21.00

Dítě v krizi může zavolat na telefonickou linku nebo navštívit centrum krizové pomoci v nouzi samo, ale některá zařízení vyžadují při opakované návštěvě informovaný souhlas zákonného zástupce.

Linka bezpečí - 116 111 nonstop

Centrum pro zneužívané a týrané děti SPONDEA - 541 235 511 nonstop, 608 118 088

Dětské krizové centrum - 241 484 149 nebo 777 715 215, nonstop, a 778 510 510 (ohrožující zážitky v kyberprostoru)

IPčko (slovenská chatová poradna pro mladé lidi)

Ze zákona mají všechny veřejné vysoké školy povinnost poskytovat poradenské služby. Kontakty na všechna VŠ poradenská centra naleznete v Adresáři informačních a poradenských pracovišť.

Rodičovská linka - 606 021 021, pracovní dny pondělí až čtvrtek: 13–21 hod., pátek: 9–17 hod., email: pomoc@rodicovskalinka.cz

Linka pro rodinu a školu - 116 000 , nonstop, zdarma

Krizové centrum pro děti a rodinu - 778 111 281

Zdroj: www.nevypustdusi.cz, www.pixabay.com 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png