Přidej
aktualitu
Jak zdravě sedět na vozíku?
19.7.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Jak zdravě sedět na vozíku?

Správné držení těla při sezení na vozíku umožní lépe zvládat každodenní povinnostmi a předcházet celé řadě zdravotních komplikací. Správné držení těla na vozíku vede k lepší kvalitě životě každého vozíčkáře. Jak zdravě sedět na vozíku se dozvíte od paní Zdeňky Faltýnkové, specialistky na spinální problematiku z asociace CZEPA.

Co je to zdravé sezení? 

Zdravé sezení znamená vzpřímený a symetrický sed, který musí být maximálně funkční, na správně vybraném a nastaveném vozíku, jehož sedák musí zajistit stabilitu pánve a její střední postavení. Patologické polohy pánve a svalové dysbalance způsobují dekubity, přetěžování páteře, skoliózu či další komplikace.

Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku

Zdeňka Faltýnková se svými spolupracovníky prakticky ukáže správný sed, patologie i jak každý vozíčkář může svůj sed kontrolovat a co dělat v případě potřeby korekce sedu.  

Zdeňka Faltýnková patří mezi zakládající členy CZEPA a je zakladatelkou rehabilitačního programu v Centru Paraple. Mimo jiné je členkou Unie fyzioterapeutů ČR a České společnosti pro míšní léze ČLS JEP; zakladatelkou klinické zájmové skupiny Fyzioterapie míšní léze při UNIFY; dlouhodobě se podílí na vzdělávání nelékařských pracovníků ve zdravotnictví v oborech fyzioterapie a ergoterapie. Je také autorkou edukačních publikací a DVD určených klientům s poškozením míchy. Za mimořádné zásluhy v oblasti péče o osoby ochrnuté po poškození míchy v České republice získala Výroční cenu ministra zdravotnictví za rok 2012 a v roce 2015 ocenění Křišťálový kamínek za dlouholetou vysoce profesionální práci a mimořádné výsledky v oboru fyzioterapie a ergoterapie. 

Zdroj: www.czepa.cz, www.youtube.com, www.unsplash.com 

Přidej komentář
baner-skoda-neridit_550x160_4.png
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg