Přidej
aktualitu
Léto a fatální úrazy páteře
Léto a fatální úrazy páteře
Léto a fatální úrazy páteře
Léto a fatální úrazy páteře
Léto a fatální úrazy páteře
13.5.2021 | Celá ČR | Denisa Salvová, redaktorka, VOZEJKOV

Léto a fatální úrazy páteře

Blíží se léto a s ním i prázdniny. S létem jsou spojeny nejen rekreační aktivity, na které se všichni těšíme, ale bohužel také častější úrazy páteře a míchy. Rizikovou skupinu představují zejména děti a mladiství. Projekt prevence úrazů mládeže BanalFatal! pomůže vašim dětem přežít prázdniny ve zdraví.

Léto a úrazy páteře

Sluneční letní počasí je spojeno s častějším pobytem v přírodě a provozováním různých rekreačních a sportovních aktivit. Bohužel právě v létě se stává nejvíce úrazů páteře a míchy s vážnými doživotními následky. Podle statistiky z roku 2019 jsou nejčastějšími příčinami úrazů páteře pády z výšky (55 %), dopravní nehody (21 %), sportovní úrazy (11 %) a skoky do vody (6%). Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti a mladiství. Prevence je tím nejdůležitějším a zároveň nejjednodušším způsobem, jak těmto úrazům předcházet.

Banální situace, fatální následky

Česká asociace paraplegiků ve spolupráci s pojišťovnou Kooperativa se rozhodla již v roce 2014 na tuhle nepříznivou statistiku reagovat a vznikl projekt prevence úrazů mládeže BanalFatal!, jehož cílem je, aby si děti uvědomily, jaké fatální následky mohou úrazy páteře mít. Po poškození míchy totiž většinou dochází k trvalému ochrnutí, což obrátí život naruby nejen samotnému pacientovi, ale celé jeho rodině. Klientům po poranění páteře a míchy pomáhá právě CZEPA. Klienti se učí adaptovat na novou zdravotní a sociální situaci a vrátit se zpět do života. 

Hynek Čermák učí děti, jak nebýt po prázdninách nebýt na vozíku

Preventivní program BanalFatal! se v době pandemie nemohl konat formou besed na základních školách, a proto vzniklo edukativní video se známým hercem Hynkem Čermákem. Video je skvělým pomocníkem, jak dětem názorně ukázat, jak jediná vteřina dokáže změnit celý život. Důvodem, proč je projekt tak autentický je to, že mezi lektory jsou i ti, kterým právě taková vteřina život změnila. Téma úrazů páteře je velmi aktuální zejména před prázdninami, kdy jsou úrazy dětí a mladých lidí nejčastější. 

BanalFatal! na letních prázdninových táborech

Program prevence úrazů páteře BanalFatal! je koncipován pro věkovou skupinu žáků II. stupně základních škol. Lektoři navštěvují nejen základních školy, ale i letní tábory a další volnočasové aktivity. Samozřejmě prevence se mohou ujmout i samotní rodiče právě prostřednictvím videa BanalFatal! 

Ačkoliv je projekt do konce srpna 2021 omezen, seminář si lze objednat prostřednictvím kontaktního formulářemailem či telefonicky.

Seminář prevence úrazů páteře BanalFatal! je pro vaši školu a organizaci díky finančním partnerům zdarma.

Nenechte si ujít tuhle příležitost a předejte dětem informace, ať už prostřednictvím videa nebo besedy, které jim mohou zachránit život. 

Více info o BanalFatal! se dozvíte zde

 

Zdroje: redakce,  www.czepa.cz, www.banalfatal.cz, http//medicina.cz ,Foto: CZEPA, Unsplash.com


Související

Přidej komentář
www.actreen.cz
baner-skoda-neridit_550x160-1.png