Nejdůležitější je prevence
Zdroj: Magazín Paraple, duben 2023
Text: Tým Centra Paraple
Foto: Lukáš Klingora, archiv Centra Paraple
Správně sedět je základ
Základním předpokladem nejenom pro soběstačnost, ale i pro prevenci vzniku dekubitů, jsou vhodně zvolené pomůcky a jejich individuální nastavení. Správným výběrem a nastavením vozíku a jeho příslušenství (zejména antidekubitního polštáře a zádové opěrky) lze předejít bolestem a asymetriím postury sedu, které často vedou k rozvoji vzniku dekubitů.
Hlavními příčinami vzniku dekubitů jsou střižné síly. Konktrétně tedy tlak, který se vytváří zejména z nevhodně nastavených pomůcek. Dále pak na jejich vzniku podílejí také třecí síly, které vznikají nejčastěji při nevhodném stereotypu přesunu (na vozík nebo z vozíku) nebo při polohování.
Za předpokladu, že jsou pomůcky správně vybrány a nastaveny, je důležité myslet na jejich pravidelnou kontrolu. Kontrola pomůcek by měla v ideálním případě probíhat ve spolupráci s odborníkem. Pro kontrolu pomůcek nebo kontrolu stereotypu přesunů lze využít služeb ergoterapeutické poradny Centra Paraple.
Ergoterapeutická poradna
Pokud potřebujete poradit s nastavením pomůcek, obraťte se na ergoterapeutickou poradnu Centra Paraple.
Kontakt: Barbora Rusínová, 274 001 312, 606 067 151, barbora.rusinova@paraple.cz.
Odborník preventivně kontroluje nastavení pomůcek, navrhuje a realizuje úpravy nebo kontroluje pohybové stereotypy a edukuje klienta ve vhodných odlehčovacích technikách.
Pomocníkem v oblasti rozložení tlaku může být také pressure mapping technologie (systém monitorující rozložení tlaku), která se uplatňuje nejen při výběru antidekubitního polštáře, ale i při kontrole rozložení tlaku predilekčních oblastí ve vozíku, v automobilu, ve sportovní pomůcce nebo při polohování. Je však důležité zmínit, že jde o doplňkovou metodu. Vždy je totiž nutné zohlednit také korekci sedu, stav okolních tkání v oblasti kostrče, výběžku stehenních kostí, sedacích hrbolů nebo křížové kosti (nejvíce náchylné body pro vznik dekubitů).
Pozor při sportovních aktivitách
Pohyb a sport by měl přinášet radost a zdravotní benefity. Neměl by se stát příčinou zdravotních komplikací. Jednou z těch nejčastějších jsou právě dekubity. Proto při sportu věnujte pozornost kůži stejně jako při ostatních aktivitách. Nebo možná ještě o něco více, protože při sportu je pohyb intenzivnější a sportovní pomůcky nemusejí být, na rozdíl od vozíku, tak přesně přizpůsobeny vašemu tělu. Často mají atypické komponenty nebo potřebují sedací jednotku a zajištění dolních končetin individuálně upravit. Proto je velmi vhodné, aby vás s pomůckou seznámil a pomohl ji nastavit pohybový terapeut nebo ergoterapeut. Důležitá je také její pravidelná kontrola a údržba.
Dobrou radou pro předcházení vzniku dekubitů může být přelepení ohrožených míst, kde snadno vznikne otlak, profylaktickým (preventivním) krytím. Takové krytí je k zakoupení v lékárně již hotové. Nebo lze v některých případech použít pro preventivní zakrytí ohroženého místa jeden až dva čtverce netkané textilie a přelepit je náplastí.
Myslete na to, že i ve sportovních pomůckách je nutné zatížená místa pravidelně odlehčovat. Na to pamatujte na lyžích, v lodi, na kole i během sportovního turnaje.
S pohybovými aktivitami může někdy souviset i spaní v přírodě. To je s kvalitní nafukovací matrací či karimatkou určitě možné. Karimatku běžně koupíte v prodejnách s vybavením do přírody, ptejte se však po silnějších typech. A určitě doporučujeme vybrat si ji a vyzkoušet přímo v prodejně. V současné době je také možné zakoupit transportní antidekubitní matraci od firem, které se věnují antidekubitnímu programu.
Fotodokumentaci rizikových míst pro vznik dekubitů na handbiku a monoski najdete na str. 17 v Magazínu Paraple, duben 2023.
Péče o pomůcky
Péče o pomůcky je dalším důležitým prvkem v prevenci vzniku kožních defektů.
Vozík
Zádovou opěrku doporučujeme prát jednou měsíčně, obal na podsedák jednou týdně. Ve chvíli, kdy perete obal, zkontrolujte samotný podsedák, jestli není poškozený a zda jsou všechny jeho součásti správně usazené. Při vkládání podsedáku zpět do obalu dejte pozor, abyste ho vložili správně a neobrátili strany. Samozřejmostí je i kontrola celého vozíku a dalších kompenzačních pomůcek s ním souvisejících.
Inkontinenční pomůcky
Preventivně působí také správný výběr těchto pomůcek. A hlavně, pokud je to možné, upravte vyprazdňování moči a stolice tak, aby nedocházelo k jejich únikům.
Matrace
Značnou pozornost je třeba věnovat i výběru vhodné matrace. Vybírat můžete z antidekubitních matrací pasivních a aktivních. Pasivní matrace jsou vyráběny z různých materiálů a jejich kombinací a mají různou míru antidekubitních vlastností. Naproti tomu aktivní matrace mají kompresor, který dovnitř vhání vzduch. Jednotlivé komory matrace jsou v pravidelných intervalech nafukovány, čímž dochází k odlehčení konkrétních částí těla. Některé antidekubitní matrace jsou částečně nebo zcela hrazeny pojišťovnou. Nárok na jejich předpis máte jednou za tři roky a předepsat je může geriatr, chirurg, neurolog, ortoped či rehabilitační lékař.
Polohování
I když budete mít tu nejlepší matraci, neznamená to, že se nemusíte polohovat. Polohování je jedno z nejzásadnějších preventivních opatření vzniku dekubitů. Provádějte ho podle potřeby, ale vždy postupujte šetrným způsobem s využitím dostupných polohovacích pomůcek.
Během polohování se vyvarujte třecích a střižních sil. Pomoci vám může i tzv. polohovačka, která pečující osobě pomáhá při polohování, posunu v lůžku. Snižuje třecí síly. V domácím prostředí se většinou jedná o složené klasické prostěradlo umístěné zhruba od poloviny stehen k ramenům.
Pro zaujmutí polohy jsou dostupné mnohé polohovací polštáře a další pomůcky. Je ale možné využít i různě velkých běžných polštářů. Záleží na tom, co komu vyhovuje.
Neméně důležité je věnovat pozornost také poloze vsedě na vozíku. Vždy si zkontrolujte, zda si nesedáte na nějaký cizí předmět nebo na zmačkaný podsedák. Dále je dobré si zkontrolovat oděv, protože i silný šev od kalhot dokáže způsobit otlak vedoucí k poškození kůže.
Péče o kůži
Jako ochranu kůže před působením moči, stolice a potu můžeme použít zinkové krémy/masti (např. Menalind, Sudocrem). Většinou se jedná o hutnější bílé krémy, které na potřebná místa nanášíme v tenké vrstvě. Pamatujte však, že tyto krémy patří jen na zdravou, neporušenou kůži. Nemažte je na šupinatou, suchou a olupující se kůži, protože zinek vysušuje. Důležité je také krémy dobře odstraňovat a nevrstvit je na sebe, protože ve staré vrstvě krému zůstávají zbytky kůže, pot, případně i moč, a to samozřejmě pokožku dráždí. Zinkové krémy z pokožky nejlépe odstraňují olejem. Můžete použít jakýkoli tělový nebo dětský olej a krém jím pomocí ubrousku nebo buničiny jemně setřít.
Hydratace
Aby kůže byla odolná, udržujte ji v dobré kondici. Dbejte, aby nebyla suchá jak zvenku, tak zevnitř. Proto ji pravidelně promazávejte vhodnými tělovými mléky nebo krémy a dodržujte pitný režim. Frekvence promazávání záleží na stavu vaší pokožky. Pokud ji máte velmi suchou, je třeba ji mazat každý den (případně i častěji, po každém kontaktu s vodou), pokud však nemáte se suchostí pokožky problém, může vám stačit promazání pouze po koupeli. Jedním z prostředků vhodných k ošetření kůže je určitě Linovera – olej s nenasycenými mastnými kyselinami. Používá se k ošetření a promazávání namáhaných a ohrožených míst. Je výborný na křehkou kůži po zhojených defektech nebo hrubou kůži kdekoli na těle.
Záložky
Kůže se může poškodit i třením o sebe (v záhybech). Nejčastěji v tříslech, pod prsy, pod pažemi nebo na ostatních místech, kde jsou v kontaktu dvě vrstvy kůže. Proto tato místa po umytí šetrně osušte a jako prevenci tření a zapaření mezi vrstvy kůže vložte tzv. záložku. Záložka v tomto případě znamená rozložený hydrofilní čtverec (používá se k převazům ran) na polovinu a opět složený po jeho delší straně. Použijte čtverce nejlépe z netkané textilie, které jsou hladší. Jde o materiál běžně dostupný v lékárně.
Kontrola
Díky kontrole kůže brzy odhalíte počínající známky jejího poškození. Zaměřte na každou část těla. Nezapomínejte ani na místa, jako jsou záda nebo plosky nohou. Ke kontrole nedostupných míst použijte zrcátko nebo požádejte někoho blízkého o pomoc.
Důležité kontakty
Spinální jednotky:
Praha: 224 439 208, 224 439 254, e-mail: spinalka@fnmotol.cz
Brno: 532 231 501
Ostrava: 597 375 407, 597 375 412
Liberec: 778 421 359
Centrum Paraple:
Ivana Kučerová – vedoucí ošetřovatelského úseku, 274 771 478, 775 980 917, e-mail: ivana.kucerova@paraple.cz
Česká asociace paraplegiků - CZEPA
775 980 952, e-mail: czepa@czepa.cz, www.czepa.cz