Přidej
aktualitu
Očkování proti sezónní chřipce začíná
Očkování proti sezónní chřipce začíná
Očkování proti sezónní chřipce začíná
29.9.2021 | Celá ČR | Denisa Salvová, redaktorka, VOZEJKOV

Očkování proti sezónní chřipce začíná

Ministr zdravotnictví apeluje: očkujte se proti sezónní chřipce. Sezónní chřipka patří k onemocněním, které s sebou může přinášet komplikace, které zhoršují vlastní průběh nemoci, a to především u chronicky nemocných, starších pacientů a malých dětí.

Proočkovanost v ČR

V současné době se v České republice očkuje přibližně 5-6 % populace a z toho 20 % seniorů, což je výrazně pod průměrem zemí západní Evropy, kde se očkuje přes 20 % obyvatel. Cílem Evropské unie je přesáhnout v proočkovanosti hranici 30. 

V chřipkové sezoně 2019/2020, tedy ještě před začátkem šíření covid-19 v Česku, bylo podle Státního zdravotního ústavu zaznamenáno asi 300 závažných případů chřipkové infekce a 58 lidí jí podlehlo. V poslední chřipkové sezoně 2020/2021 už ale laboratoře nezaznamenaly žádný případ výskytu viru chřipky. K tomu přispěla podle ústavu opatření proti šíření covid-19. 

Očkování proti chřipce lékaři i letos doporučují hlavně seniorům a chronicky nemocným. Epidemiolog Jan Kynčl je přesvědčený o tom, že se nebude opakovat minulá sezóna, kdy Česko nezaznamenalo jediný potvrzený případ chřipky. 

Vakcína proti chřipce do jedné paže a vzápětí proti covidu-19 do druhé. Tak by letos mohlo vypadat očkování v ordinacích praktických lékařů. Podle České vakcinologické společnosti není nutné dělat mezi oběma injekcemi pauzu, vysvětluje člen společnosti, epidemiolog Jan Kynčl.

Chřipka versus covid-19

U chřipky jsou nejčastějšími uváděnými příznaky horečka, suchý kašel, únava, zimnice, schvácenost, bolest svalů a kloubů, z častých se uvádí také bolest v krku, rýma, nechutenství a bolest očí. Onemocnění COVID-19 se oproti chřipce projevuje postupně. Většinou ho provází horečka, suchý kašel a znatelná dechová nedostatečnost, popisuje Světová zdravotnická organizace. U některých lidí může přerůst v zápal plic. 

Příznaky chřipky jsou většinou intenzivnější a často přicházejí náhle, popisuje zdravotnická organizace ze státu Connecticut. Mezi průvodními znaky je horečka, silná únava, bolest těla a svalů, suchý kašel a zimnice. Nemocný se ještě ráno může cítit dobře, ale odpoledne už je mu příšerně, dodává LeRoy, předseda amerického svazu rodinných lékařů. Chřipka, rýma i COVID-19 podle něj mají podobné příznaky, některé však mají horší průběh.

Mezi další příznaky chřipky patří také ucpaný nos a časté smrkání, bolesti hlavy nebo zvracení či průjem, ačkoliv poslední dva jmenované symptomy postihují spíše děti než dospělé, uvádí americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 

Zdroj: www.mzcr.cz, www.irozhlas.cz, www.pixabay.com

Přidej komentář
baner-skoda-neridit_550x160_3.png
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg