Praktici radí, co dělat při příznacích covid-19
Mám příznaky covid-19. Jak postupovat?
Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP vydala soubor rad, které pacientům usnadní řešit situaci, kdy na sobě pozorují příznaky onemocnění covid-19. Stanovené postupy by měly pacientům usnadnit orientaci v systému zdravotní péče.
„Vzhledem k tomu, že pravidla pro návštěvy lékařů, dobu karantény a izolace a další doporučení související s infekcí covid-19 se za poslední dva roky nesčetněkrát překotně měnila, jsou naši pacienti často zmatení, jak vlastně mají při podezření na nákazu postupovat. Proto jsme s kolegy dali dohromady přehledné informace, které budeme aktualizovat dle momentální situace a pacienti je najdou stále na stejném místě,“ vysvětluje praktická lékařka Ludmila Bezdíčková, která je jednou z autorek doporučení.
Doporučení lékařů najdete na na webu Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP v sekci Informace pro pacienty ZDE.
„Kromě podrobného přehledu, jak postupovat při podezření na infekci horních cest dýchacích, včetně doporučení pro samoléčbu, zde pacienti najdou také návod, při jakých projevech je již nutné volat rychlou záchrannou službu,“ popisuje MUDr. David Halata, praktický lékař a člen výboru SVL ČLS JEP. Přivolání rychlé lékařské služby lékaři doporučují při ztíženém dýchání jako je pocit nedostatku vzduchu, zadýchávání se při minimální námaze, chůzi či mluvení, promodrávání rtů a obličeje, bolesti na hrudi, zmatenosti nebo poruše vědomí. U vybraných pacientů doporučují praktičtí lékaři domácí monitoraci saturace (nasycení) krve kyslíkem pomocí tzv. pulzního oxymetru, což je jednoduchý přístroj připínající se na prst, který lze zakoupit např. v prodejně zdravotnických potřeb, někteří lékaři jej pacientům zapůjčují.
Na webu lze také najít informace k očkování proti covidu-19.
Zdroj: www.svl.cz, www.helpnet.cz
Foto: www.pixabay.com