Rehabilitace ve virtuální realitě
Virtuální realita přesvědčuje mozek
Virtuální realita přesvědčuje mozek o stavu těla a prostředí hor, parku nebo i vesmíru a navozuje tak psychickou pohodu. Projekt Virtual Real Life zaujal fyzioterapeuty i pacienty např. v rehabilitačním zařízení Karvinské Lázně Darkov, kde je dokonce jednou z forem rehabilitace.
Lidé, pro které je tento typ rehabilitace určen, musí být ochrnutí alespoň pět let a zároveň naprosto smíření se skutečností, že to tak zůstane. Jakmile si totiž sundají speciální brýle, není výjimkou, že se rozpláčou. Mozek jim říkal, že chodili. Místa vytvořená programátory v počítači mají přesvědčit hlavu o tom, že se nohy pohybují, a ulevit tak od bolestí vzniklých nepřirozeným držením ochrnuté končetiny. Stačí třeba virtuálně chodit po parku a sbírat houby. Nakolik je prostředí v technickém slova smyslu propracované, přitom vůbec není důležité.
Za projektem stojí Jana Trdá, spoluzakladatelka a ostravské společnosti Virtual Real Life (VR Life), která VR Vitalis spustila. Projekt zaujal pacienty, fyzioterapeuty, ale i odborníky na technologie a obchod a dostal se tak do akceleračního projektu Laboratoř Nadace Vodafone i mezi 12 finalistů soutěže Nápad roku, a když informace o něm začaly pronikat mezi lidi, přáli si ho vyzkoušet. Co nejdřív, přestože firma samotná něco takového ještě nechystala.
Virtuální rehabilitace v Darkově
Dnes je možné jej vyzkoušet v karvinských lázních Darkov. Simulaci pro pomoc s rozhýbáním těla si zatím vyzkoušelo přes 200 lidí. „Jsme stále v pilotním testování, produkt je ve vývoji. A lidé nám stále posílají nějaké návrhy, co bychom mohli ještě udělat,“ usmívá se Trdá.
Zdroj: www.euro.cz, www.vrlife.cz