Přidej
aktualitu
27.9.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

S násilím má zkušenost 73 procent lidí se zdravotním postižením

Společnost In IUSTITIA zahájila v květnu 2021 online výzkum mapující rozsah násilí na lidech se zdravotním postižením. Předběžné výsledky jsou alarmující. S nějakou formou násilí se ve svém dosavadním životě setkalo 73 % dotázaných. Lidé se zdravotním postižením se výzkumu mohou dále zúčastnit.

Lidé se zdravotním postižením nejsou dostatečně chránění 

Více než polovina účastníků výzkumu (58%) se v průběhu života setkala s předsudečným násilím. V takových případech jsou pohnutkou útočníka jeho předsudky vůči lidem se zdravotním postižením. Výzkum odhalil negativní zkušenosti obětí z řad lidí se zdravotním postižením s policií. Potvrdil také urgentní potřebu změny ochranné legislativy. 

Předběžně výzkum potvrzuje, že lidé se zdravotním postižením čelí jak závažnému fyzickému (31%) či sexuálnímu (25%) násilí, tak mírnějším formám násilí. Většina dotazovaných měla zkušenost se slovními útoky (70%) a skoro polovina (41%) s vyhrožováním či obtěžováním. Čtvrtina všech respondentů se setkala s ekonomickým násilím, jako je například krádež nebo zneužití platební karty. 

In IUSTITIA zkoumala i míru důvěry, se kterou se poškození obracejí na policii. Lidé měli odpovědět na otázku, zda nejzávažnější útok, který zažili, oznámili policii. Se svým napadením se policii svěřila pouze necelá čtvrtina napadených (22%). Důvody pro neoznámení jsou různé. Lidé nevěří, že by jim policie pomohla (41%), situaci po napadení řešili jiným způsobem (35%), neměli chuť se k napadení vracet (35%) či přímo nevěřili policii (18%). 

Spokojenost s následnou prací policie byla bohužel také nízká. Většina lidí byla s přístupem policie nespokojena, nikdo nebyl vysloveně spokojen. 

Tématu násilí na lidech se zdravotním postižením se věnuje i dvacetiminutový podcast organizace In IUSTITIA, kde hovoří také ředitelka Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s. Camille Latimier. Najdete jej zde:

K podpoře výzkumu natočila společnost In IUSTITIA také sérii videí pro sociální sítě, ve kterých ho kromě Camille Latimier doporučují ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu stojícího například za projekty Ježíškova vnoučata a Světluška Gabriela Drastichová, zakladatel kapely The Tap Tap Šimon Ornest a její zpěvák Jiří Holzman, studentka psychologie a bojovnice za práva lidí s postižením Hana Grygarová, ředitel Asistence, o.p.s. Erik Čipera, sociální antropoložka a aktivistka za práva lidí se zdravotním postižením Daniela Komanická a zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. 

Zdroj: www.helpnet.cz, www.in-ius.cz

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg