Přidej
aktualitu
lifenabled1-1640x872.jpg
lifenabled3.jpg
lifenabled2.jpg
18.6.2019 | Zahraničí | Lenka Bartoníčková

V Guatemale přináší 3D tisk naději těm nejchudším. Lékaři díky němu tisknou levné protézy

3D tisk dává naději nejchudším, kterým chybí končetina

Chybějící končetina přináší hendikepovaným osobám řadu znevýhodnění. Nejenže je handicap omezuje ve výkonu nejrůznějších činností, ale společnost se k takovým osobám odvrací zády už jen to, že chybějící část těla vyvolává v lidech úzkost, nervozitu a oni netuší, jak se k takovým osobám chovat. Moderní medicína je schopna vyrábět skutečně skvělé protézy, ale je to bohužel nákladné, a ne každý si to může dovolit nebo mu jej stát schválí a proplatí.

Výroba je proces náročný, při kterém  se musí vytvořit odlitek, ten se upraví a na jeho základě  se vyrobí forma, ze které následně vychází již hotová protéza. V České republice se cena základních modelů protéz pohybuje v rozmezí několika desítek tisíc korun, a to nemluvíme o protézách s bionickými vlastnostmi.

Díky 3D skenování a 3D tisku se ceny snižují,  to nyní řeší nemocnice ve středoamerické Guatemale, díky které si mohou umělou končetinu dovolit i ti nejchudší obyvatelé. Šancí pro ně je nová metoda digitálního skenování postižené končetiny, kterou používá nemocnice Shalom v San Benitu. Ta se spojila v roce 2006 s americkým protetikem Brentem Wrightem, který s touto technologií přišel. Taková získaná data se odesílají rovnou do 3D tiskárny, která končetinu vyrobí.  A výhoda další?  Získat data odkudkoliv a odeslat je na 3D tiskárnu kdekoliv na světě! Není tedy potřeba žádná laboratoř na výrobu končetin a náklady klesají. Cena za končetinu se tak může pohybovat pohybuje v rozmezí 5 až 100 dolarů (zhruba 115 až 2 300 korun) a horní končetiny mohou být vyráběny za částku od 150 do 300 dolarů (přibližně 3 500 až 7 tisíc korun). V rámci nemocnice byla založena nezisková organizace LifeNabled. Jejím cílem je školit osoby v manipulaci se skenovacím zařízením a následně je vysílat do oblastí, kde žijí lidé, kteří si nemohou dovolit drahou protézu. 

Přidej komentář