Přidej
aktualitu
foto k článku
21.1.2016 | Celá ČR | Vozejkov

Zdravý životní styl vozíčkáře IV. díl

Další díl rad pro vozíčkáře, jejich asistenty a rodinné příslušníky.

Cvičení na doma - posilování

 

Po příkladech cviků popisujících protahování svalů a procvičování kloubů s asistencí druhé osoby i samostatně, které jsme si uvedli v minule, si v tomto díle seriálu uvedeme příklady cvičení aktivních, jejichž  cílem je posílit určitý sval nebo svalovou skupinu. Popíšeme si tedy zásady a možnosti posilování, určeného především tetraplegikům v rámci autorehabilitace.

 

S aktivním cvičením se každý člověk s poškozením míchy setkává hned na začátku rehabilitačního procesu, především na spinální jednotce, kdy je třeba zabránit atrofiím svalstva končetin se zachovalou inervací včetně svalů dýchacích. Postupně je cílem fyzioterapie zvyšovat svalovou sílu, zlepšovat stabilitu sedu, obratnost a vytrvalost potřebnou k vykonávání každodenních činností. Maximalizovat potenciál pro dlouhodobou funkční výkonnost jedince je v kompetenci fyzioterapeutů a ergoterapeutů v rehabilitačních ústavech, kdy je program aktivního cvičení pod odbornou kontrolou.

Je třeba si uvědomit, že aktivní pohyb a posilování svalu či svalové skupiny začíná už asistovaným pohybem, neboli pohybem s dopomocí – pohyb je iniciován pacientem a asistent částečně dopomáhá do plného fyziologického či doporučeného rozsahu ve správném směru tak, aby byl kloub během pohybu stále v centrovaném postavení (maximální kontakt hlavice s jamkou). To platí i pro samostatný aktivní pohyb prováděný proti gravitaci  a  pohyb proti odporu. Svalovou sílu je tudíž možné postupně zvyšovat prostřednictvím  odporu proti aktivnímu pohybu, kterým může být ruka terapeuta/asistenta nebo cvičební pomůcka pro  posilování (činky, pružné tahy, manžety se závažím, míče), ale i posilovací stroje.

 

 

Vždy je třeba se pro sestavení individuálního cvičebního programu, zvláště v případě výskytu svalové nerovnováhy (např. různá síla ohýbačů a natahovačů lokte), poradit s fyzioterapeutem. Často se zvláště u tetraplegiků fyzioterapeuti setkávájí s přetěžováním kloubních struktur vlivem nerovnovážné stabilizační funkce svalstva, s  bolestivými stavy kloubů, zhoršením spasticity či špatnou pozicí sedu. Také je třeba zhodnotit každodenní přetěžování určitých svalových skupin vlivem snahy vozíčkáře o maximální nezávislost. Cvičební program by měl tudíž reflektovat výskyt svalových dysbalancí, kvalitu pozice sedu, zhodnocení pohybových vzorů při rutinních činnostech a výskyt dalších problémů pohybového ústrojí.

 

V tomto 4. díle si ukážeme příklady několika posilovacích cviků vleže na zádech a na břiše, které si může klient cvičit samostatně třeba i v době, kdy pro vznikající dekubit - prosezeninu musí odlehčovat sedací partie.

 

POSILOVÁNÍ

 

Posilování trupu a horních končetin vleže na zádech

 

Při cvičení je důležité dbát na správné uložení těla. Dolní končetiny leží volně vedle sebe na šířku pánve, mírně podložené válečkem pod koleny, aby nedocházelo k prohnutí v bedrech. Hlava podložená dle potřeb, ideálně v rovině. Ramena mají při pohybu tendenci vysunout se nahoru ke stropu, snažíme se je tedy udržet stále přimáčknuté do postele, lopatky "směrem do zadních kapes kalhot" a ramena stažená od uší. Zátěž je u cviků možné zvýšit pomocí Pružného tahu, závaží na zápěstí, činky, overballu nebo velkého míče.

 

Cvik č. 1 Posilování horních končetin do upažení

Obrázek 1 Posilování horních končetin - výchozí poloha

Obrázek 2 Posilování horních končetin - konečná poloha

VÝCHOZÍ POLOHA: leh na zádech, horní končetiny předpažené ke stropu drží gumu

PROVEDENÍ POHYBU: natažení končetiny do strany proti odporu gumy

POZNÁMKA: Ramena mají při pohybu tendenci vysunout se nahoru ke stropu, snažíme se je tedy udržet stále přimáčknuté do postele.

 

Variantou je šikmý průběh pohybu, kdy jedna končetina míří šikmo nahoru a druhá šikmo dolů.

Obrázek 3 Posilování horních končetin v šikmém směru - výchozí poloha

Obrázek 4 Posilování horních končetin v šikmém směru - konečná poloha

 

Cvik č. 2  Posilování pokrčených horních končetin do zapažení

Obrázek 5 Tlak lokty do podložky

Obrázek 6 Tlak lokty do podložky - varianta s overballem

VÝCHOZÍ POLOHA: leh na zádech, horní končetiny pokrčené v lokti do pravého úhlu, lokty leží mírně vedle těla

PROVEDENÍ POHYBU: tlačit lokty do lůžka

POZNÁMKA: Cílem je zapojit hlavně svaly na zadní části ramene.

Možná je varianta s postavením paží v pravém úhlu vzhledem k trupu a s podložením lokte overballem.

Častou chybou je prohnutí v bedrech při tlaku lokty do podložky. Chybou také je, pokud se ramena odlepují od podložky směrem ke stropu a pokud směrem ke stropu vystrkujete bradu. Trup by měl zůstat stejně zatížený na obou polovinách, cvičící ruka by ho neměla natáčet k druhé straně.

 

Cvik č. 3 Posilování natažených horních končetin do zapažení

Obrázek 7 Tlak zápěstím do podložky

Obrázek 8 Tlak zápěstím do podložky - varianta s overballem

VÝCHOZÍ POLOHA: leh na zádech, postavení paží podél těla, ruce jsou ohnuté v zápěstí tak, aby prsty směřovaly ke stropu

PROVEDENÍ POHYBU: vzepření o kořeny rukou se současným tlakem hlavy a krku směrem do podložky

POZNÁMKA: Častou chybou je odlepení ramen od podložky směrem ke stropu a vystrčení brady směrem ke stropu. Možná je varianta s podložením zápěstí overballem.

 

Cvik č. 4  Posilování horních končetin do vzpažení

Obrázek 9 Vzpažení s overballem - výchozí poloha

Obrázek 10 Vzpažení s overballem - konečná poloha

VÝCHOZÍ POLOHA: leh na zádech, ve vzpažených rukou overball

PROVEDENÍ POHYBU: oběma rukama tlačit do overballu a současně vzpažovat, udržovat lehký tlak hlavou a krkem směrem do podložky, očima sledovat pohyb, overball nemá dojít až úplně za hlavu

POZNÁMKA: Častou chybou je odlepení ramen od podložky směrem ke stropu a vystrčení brady směrem ke stropu.

 

Pro zvýšení náročnosti je možné využít velký míč.

Obrázek 11Vzpažení s velkým míčem - výchozí poloha

 

Cvik č. 5  Posilování horních končetin a horní části trupu do rotace

Obrázek 12  Rotace horního trupu s overballem - výchozí poloha

Obrázek 13 Rotace horního trupu s overballem - konečná poloha

VÝCHOZÍ POLOHA: leh na zádech, ve vzpažených rukou overball

PROVEDENÍ POHYBU: horní polovina trupu se otáčí do stran, hlava svojí rotací následuje trup, po celou dobu držet tlak rukama do overballu

POZNÁMKA: Častou chybou je vystrčení brady směrem ke stropu nebo vystrčení ramen dopředu za míčem. Ramena by po celou dobu pohybu měla zůstat co nejvíce široká.

Pro zvýšení náročnosti je možné využít velký míč.

 

Cvik č. 6  Posilování horních končetin do natažení v loktech

Obrázek 14 Posilování do natažení v loktech - výchozí poloha

Obrázek 15 Posilování do natažení v loktech - výchozí poloha

VÝCHOZÍ POLOHA: leh na zádech, horní končetiny předpažené a pokrčené v loktech, lokty směřují ke stropu, overball mezi zápěstí

PROVEDENÍ POHYBU: natahovat a krčit horní končetiny v loktech, současně lehký tlak do míče

POZNÁMKA: Je důležité hlídat pozici ramen. lze využít i těžší  míč.

 

Cvik č. 7 Posilování horních končetin do natažení v loktech pomocí manžety

Obrázek 16 Posilování do natažení v lokti - výchozí poloha

Obrázek 17 Posilování do natažení v lokti - konečná poloha

VÝCHOZÍ POLOHA: leh na zádech, postavení cvičící horní končetiny v lokti a v rameni do pravého úhlu, loket směřuje ke stropu, předloktí rovnoběžně s hrudníkem směřuje k druhému rameni

PROVEDENÍ POHYBU: natažení lokte směrem ke stropu

POZNÁMKA: Cvik lze cvičit bez činky nebo s činkou, činku je možné buď držet normálním úchopem, nebo závaží přivázat k dlani nebo zápěstí.

U tohoto cviku je potřeba hlídat opět pozici ramene – mělo by být po celou dobu tak, aby byla lopatka celou plochou položena na podložce.

 

 

Posilování horních končetin vleže na břiše

 

Dodržením správné polohy těla při cvičení zamezíme přetěžování kloubů a případně provokaci spasmů. Dolní končetiny leží volně vedle sebe na šířku pánve, špičky přes okraj lůžka. Pokud cvičíte na zemi, je dobré nohy mírně podložit pod kotníky, aby se dolní končetiny nevytáčely patami ven nebo dovnitř. Hlava ideálně v rovině. Pokud se vám v této poloze špatně dýchá, je možné podložit čelo polštářkem, aby byl obličej nad podložkou. Pokud potřebujete otočit hlavu do strany, střídejte strany v průběhu cvičení. v této poloze. Ramena mají při pohybu tendenci vysunout se k uším, snažíme se je tedy udržet na místě.

 

Cvik č. 8  Posilování svalů lopatek

Obrázek 18 Posilování svalů lopatek - výchozí poloha

Obrázek 19 Posilování svalů lopatek - konečná poloha

VÝCHOZÍ POLOHA: vleže na břiše, hlava otočená k jedné straně nebo ji lze uložit symetricky  opřením o čelo, horní končetiny uložené podél těla, s nataženými lokty, dlaně směřují k podložce

PROVEDENÍ POHYBU: horní končetiny vytahovat do dálky směrem z ramen, natažené zvednout z podložky a pohybovat jimi směrem nad hýždě - dlaně musí stále směřovat k podložce

ROZSAH POHYBU: z výchozí polohy s pažemi mírně od těla provádět pohyb co nejdál nad hýždě

POZNÁMKA: Chybou je, pokud není zachováno nastavení dlaní k podložce, neudrží se protažení končetin do dálky a ramena se posunou blíž k uším.

 

Cvik č. 9 Posilování svalů ramen do upažení

Obrázek 20 Posilování svalů ramen - výchozí poloha

Obrázek 21 Posilování svalů ramen - konečná poloha

VÝCHOZÍ POLOHA: vleže na břiše, hlava otočená k jedné straně nebo ji lze uložit symetricky s opřením o čelo, horní končetiny uložené podél těla, s nataženými lokty, dlaně směřují k podložce, ruce drží gumu

PROVEDENÍ POHYBU: horní končetiny vytahovat do dálky směrem z ramen, natažené zvednout z podložky a pohybovat jimi směrem od těla proti tahu gumy

POZNÁMKA: Chybou je, pokud není zachováno nastavení dlaní k podložce, neudrží se protažení končetin do dálky a ramena se posunou blíž k uším.

 

Cvik lze provádět asymetricky - jedna končetina držena na místě, druhá se pohybuje proti odporu gumy.

Obrázek 22 Posilování svalů ramen - výchozí poloha

Obrázek 23 Posilování svalů ramen - konečná poloha

 

Cvik č. 10 Posilování svalů krku, ramen a lopatek

Obrázek 24 Posilování svalů krku, ramen a lopatek - výchozí poloha

Obrázek 25 Posilování svalů krku, ramen a lopatek - konečná poloha

VÝCHOZÍ POLOHA: vleže na břiše opřít o předloktí

PROVEDENÍ POHYBU: hlavu zvednout do polohy v prodloužení osy páteře, bradu držet zastrčenou směrem do krku, horní končetiny aktivně opřené o podložku - stejnoměrně zatížené v celé délce předloktí, ramena zatáhnout od uší, lopatky míří směrem do zadních kapes kalhot, dlaně lehce zvednuté z podložky (v poloze jako by ruce držely míček)

POZNÁMKA: Nejčastější chyby jsou u tohoto cviku vystrčení brady a velké prohnutí v oblasti bederní páteře. Pokud prohnutí nelze ovlivnit aktivně, je možné podložit pod břicho malý polštář. Chybou je také „viset na ramenou“ – pokud držení pletence ramen není dostatečně aktivní, hrudník propadá mezi rameny a ramena jsou vytažená k uším. Předloktí musí být zatížené co nejrovnoměrněji, chybou je zatížení jen na části předloktí blízko lokte a odlehčená zápěstí.

 

Pro lepší nastavení je možné využít overball, díky němuž zajistíme dobrou pozici zápěstí a ruky a zároveň je tím usnadněna opora o horní končetiny.

 

Obrázek 26 Nastavení pozice s overballem-konečná poloha

 

Cvik č. 11 Posilování horních končetin do opory

Obrázek 27 Posilování horní končetiny do opory - výchozí nastavení

Obrázek 28 Posilování horní končetiny do opory - tlak do overballu

VÝCHOZÍ POLOHA: vleže na boku, míč položený před tělem, svrchní horní končetina pokrčená v lokti přibližně do pravého úhlu, dlaň položená na míči, prsty směřují dopředu a lehce šikmo

PROVEDENÍ POHYBU: opakovaně tlačit pokrčenou horní končetinou do míče, pohyb vychází z ramene, úhel v lokti zůstává beze změn

POZNÁMKY: Pokud je to možné, držet dlaň opřenou na míči rovnoměrně celou plochou. Chybou je, pokud pohyb nevychází pouze z ramene, ale je prováděn celým trupem a vyhrbí se záda.

 

Cvik č. 12  Posilování horních končetin a ramenních pletenců v šikmém směru

Obrázek 29 Posilování horních končetin s gumou - výchozí poloha

Obrázek 30 Posilování horních končetin s gumou - konečná poloha

VÝCHOZÍ POLOHA: vleže na boku, spodní horní končetina směřuje před tělo, lehce pokrčená v lokti a lehce odlepená předloktím z podložky tak, aby musela být aktivně držena proti gravitaci i proti odporu gumy

svrchní horní končetina držena před tělem, dlaň směřuje proti dlani druhé ruky

PROVEDENÍ POHYBU: současný pohyb svrchní horní končetiny proti gumě ve směru zapažení + natažení v lokti + rotace palcem k zemi a dlaní od těla

pohyb končí na úrovni trupu, nepokračuje za trup

POZNÁMKY: Chybou je, pokud spodní horní končetina není držena ve výchozí poloze a pohybuje se (nejčastěji ohnutí nebo natažení v lokti).

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png