Přidej
příběh
foto k článku
27.3.2013 | Celá ČR | Vozejkov | 1

Botanické zahrady bez bariér

Když kvetou orchideje - Článek Michaely Bučkové z Můžeš.cz

Když kvetou orchideje

 

Orchidejemi rozkvétá v březnu skleník pražské botanické zahrady Fata Morgana. Je považována za nejkrásnější a největší v Česku. Do skleníku Fata Morgana se jezdí na výlety z celé republiky. Stojí majestátně nahoře nad smogem, nad zoologickou zahradou v pražské Troji, a tak trochu připomíná zjevení. Fatu morgánu, jak se také podlouhlému a rozevlátému skleníku říká. Tak nějak se budete cítit i uvnitř, protože na rozloze 1750 m2 projdete celou zeměkouli a uvidíte na dvacet tisíc druhů rostlin. Pět tisíc ve skleníku a dalších 15 tisíc druhů ve venkovních expozicích.


Z Jižní Ameriky vás chodníček zavede do Asie a pak zase zpět do Evropy. Interiér skleníku je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž průvodce návštěvníka postupně seznamuje s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma.


Botanická zahrada je osmou nejnavštěvovanější atrakcí v Praze; loni už sem přišlo 270 tisíc lidí a celoroční vstupné si pořizuje i několik tisíc lidí. A tuhle cestu lehce absolvují i vozíčkáři, protože skleník je všude (až na jedno jediné místo – vyhlídku s křesílky v poslední části zahrady) bezbariérový. Pro kočárky a vozíčky je tu speciální vjezd, všude vede příjemný asfaltový chodníček. Bezbariérové jsou také toalety, s vozíčkem si užijete i procházku po venkovních zahradách.

 

Do skleníku za masožravkami…

 

 

 

Ale zpět do skleníku. Je mi trochu vedro, vzduch je příjemně vlhký, z reproduktorů znějí výkřiky cizokrajných ptáků. A na cestě sedí žlutý motýl. Ještě kousek a byla bych na něj šlápla. Skleník je zajímavé místo, každý den se mění, každý den tu vyroste něco nového. A nejkrásnější je to tady právě na jaře.


V březnu je největším tahákem výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana. Ta trvá od 8. do 24. března. Vydat se sem v této době můžete i na noční prohlídky (vždy v pátek a v sobotu od 20 hodin, ale na večerní provázení je nutné se předem objednat). Do toho také kvetou ibišky a pak tu jsou ty stovky dalších rostlin, které znám jen z televizních Cestománií či květináčů v domácnostech.


V první části skleníku se cítím jako někde v Mexiku či v Austrálii, putujeme polopouští a obdivujeme tlustice, agáve, aloe, rozchodníky… V další části je tropický deštný prales s begoniemi, skalními palmami, broméliemi i liánami, na kterých chybí jen opice. Děti nejvíce baví obří akvárium, ve kterém plave šedesát druhů rybek v mnoha exemplářích. Ale pak se bojí vstoupit do poslední části věnované Asii a Vietnamu. Kromě lián, které se kroutí podél zurčícího vodopádu, tu jsou totiž masožravé rostliny. Vypadají úplně nenápadně, byť by prý mouchu nebo mravence spořádat dokázaly. Anebo i něco většího? Těžko říci. Cedulka na dveřích žádá rodiče, aby si své děti přepočítali…

 

Do venkovních expozic na tulipány

 

 

 

Probouzí se i venkovní zahrada (do dubna je sem vstup zdarma), kde je vysazeno na čtyři tisíce rostlin. „Při březnové procházce venkovními expozicemi jsou nejzajímavější drobné cibuloviny a vřesovce podél viniční zdi, ale nesmíme zapomenout ani na japonskou zahradu, která je atraktivní v jakoukoliv roční dobu,“ říká mluvčí zahrady Barbora Koláčková. V dubnu se pak přidají narcisy, tulipány a další cibuloviny.


Ve venkovních expozicích bude v březnu probíhat výstava Neobvyklé fotografie přírody. Autory velkoformátových fotografií jsou současní i bývalí zaměstnanci botanické zahrady (1. 3.–1. 4.).


Barbora Koláčková také doporučuje zastavit se na skleničku ve viničním domku na vinici sv. Kláry a ochutnat některá z místních vín. Tohle je totiž jediná zahrada, kde si své víno sami pěstují a mají vinotéku. A výhled se skleničkou v ruce na Prahu pod námi je nezapomenutelný. 

 


 Praktické informace

 

Praha: Bezbariérová botanická

 

 

 

Botanická zahrada v Troji je zařazena do seznamu Přátelských míst (http://www.pratelskamista. cz). Handicapovaným návštěvníkům nabízí průvodcovské služby, možnost příjezdu až před skleník Fata Morgana či zapůjčení invalidního vozíku (v sezoně jsou k dispozici invalidní vozíky i na venkovních pokladnách, mimo sezonu je možné je zapůjčit po předchozí rezervaci). K dispozici je i bezbariérové WC na euroklíč, a to ve skleníku FM a na pokladně JIH. Do japonské zahrady se handicapovaní dostanou bočním vstupem od vřesoviště.

 

Otevírací doba:

 • Denně kromě pondělí. Březen 9 až 17 hodin, duben 9 až 18 hodin, květen až září 9 až 19 hodin

 

Vstupné:

 • Osoby ZTP a ZTP/P vč. průvodce mají vstup do všech expozic zdarma.
 • Dospělí 120 Kč, 6 až 15 let + senior 60 Kč, děti do pěti let zdarma.
 • Rodina 2+2: 300 Kč.

 

  

 

Teplice: Zahrada v novém kabátě

 

 

 

Na ploše 2400 m2 si lze v Teplicích prohlédnout flóru v xerofytním, subtropickém a tropickém skleníku, polovinu plochy tvoří venkovní zahrady. Vozíčkáři se tu dostanou do všech expozic. „Jediným problémem je můstek v tropickém skleníku, kde je lepší, když vozíčkáři někdo při sjezdu pomůže,“ říká Jiří R. Haager, ředitel zahrady. 

 

A co v této botanické obdivovat? V xerofytním skleníku se zaměřili na výsadbu ze Střední Ameriky, to znamená na kaktusy, stromy, keře, cibuloviny a letničky. Tropický skleník imituje deštný les a horké, celoročně vlhké monzunové oblasti. V asijské části je vodopád, ve středoamerické expozici najdete i mexické pyramidy a studnu s vodními želvami. Nechybějí akvária či křížovkářský záhon, kde rostou rostliny, jež znáte jen z tajenek.

 

Otevírací doba:

 • denně kromě pondělí 9–17 hodin

 

Vstupné:

 • dospělí – osoba 50 Kč; děti do 14 let,
 • senioři, studenti, ZTP/P 25 Kč;
 • rodinná vstupenka (2+3) 100 Kč
 • celoroční rodinná permanentka 500 Kč

 

  

 

Liberec: Nejstarší v Česku

 

 

 

Devět různě velkých pavilonů o rozloze 3000 m2 nabízejících 13 botanických témat najdete v nejstarší české botanické zahradě v Liberci. Byla založena před 110 lety. Je celá bezbariérová, do patra jezdí výtah. Tropické a subtropické expozice vystavují palmy, kuriózní obří áronovité rostliny, jako jsou zmijovec, drakontyum a další. V pavilonu D mají akvária a masožravé rostliny. Jinde lze obdivovat obří jihoamerické přesličky, sukulenty a kaktusy. Po celý rok je zde možné vidět kvést orchideje nebo třeba rostliny čeledi Gesneriaceae, kam patří například kapské fialky a další květiny.

 

Otevírací doba:

 • v březnu denně 8–16 hod.,
 • v letním čase do 18 hodin

 

Vstupné:

 • dospělí 140 Kč, žáci a studenti 70 Kč, ZTP 70 Kč,
 • ZTP-P (též doprovod) zdarma. Děti předškolního věku mají vstup zdarma.

 

 

 

Plzeň: Botanická hned u zoo

 

 

 

Plzeňská botanická zahrada je součástí zoo a rostliny a zvířata jsou tu partnery. To znamená, že výběh zvířat je osazený výsadbou ze stejného regionu i tematickou botanickou expozicí. K vidění tu mají 9000 rostlin. Zavítat lze také do několika menších a jednoho velkého skleníku. Ten je určen sukulentům, rostou tu polopouštní a pouštní rostliny z Madagaskaru, rostliny z Kanárských ostrovů, jižní Afriky – například známé aloe a pryšce. Obdivovat v areálu můžete i japonskou zahradu showa-en. Všechny prostory jsou bezbariérové.

 

Otevírací doba: zoo, botanické zahrady a japonské zahrady

 • od listopadu do března denně od 9 do 17 hodin,
 • od dubna do 18 hodin

 

Vstupné:

 • dospělí 90 Kč, zlevněné (děti od tří let, důchodci, studenti do 26 let) 60 Kč,
 • děti do tří let zdarma. Rodina (2+2) 270 Kč. ZTP sleva 50 procent.

 

 

 

 

„Skleník je zajímavé místo, každý den se mění, každý den tu vyroste něco nového. A nejkrásnější je to tady právě na jaře.“

 

Zdroj: Časopis Můžeš Autor: Michaela Bučková 

 

 

 

Diskuse

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg