Přidej
příběh
Eliška Novotná
4.3.2023 | redakce VOZEJKOV | 1

Eliška Novotná: Blogerka ze světa ZP

Eliška Novotná je absolvent oboru Speciální pedagogika – poradenství. Díky vstřícnému přístupu všech pedagogů absolvovala celou školní docházku od mateřské školy až po vysokou školu formou integrace v hlavním vzdělávacím proudu bez pomoci asistenta, což jí výrazným způsobem pomohlo k samostatnosti. V současné době spolupracuje s organizací Za sklem o.s. na aktualizaci webu Naděje pro autismus, jehož hlavním cílem je šířit osvětu a informovat veřejnost o problematice PAS. Součástí webu je také mapa služeb pro osoby s PAS, na níž také pracuje. Tato „Síť podpory lidem na spektru a jejich rodinám“ funguje podobně jako Vozejkmap.

Eliška Novotná na sebe ještě prozradila: Ve volném čase se ráda procházím v přírodě, čtu knihy (zejména ty odborné zaměřené na oblast zdravotního postižení), v létě se ráda projedu na kole (tricyklu) či beru jako určitou formu relaxu házení diskem či vrhání koulí. Dále jsem pravidelným účastníkem projektu dny na monoski. Jeden čas jsem byla také členem RTA spadající pod organizaci Česká federace spastic handicap, kde jsem se závodně věnovala vrhu koulí, hodu diskem i hodu oštěpem. Mimo jiné také ve svém volném čase provozuji dva weby/blogy: Vzdělání dětí, žáků a studentů s mozkovou obrnou a V kondici i s omezením pohybu, jež šíří osvětu nejen ze života osob s mozkovou obrnou (dále MO), přičemž sama mám tuto diagnózu, ale také z oblasti sportu tělesně postižených.

Máte zajímavý a přínosný web. Jak jste se k myšlence na jeho vytvoření dostala?

Web s názvem Vzdělání dětí, žáků a studentů s mozkovou obrnou vznikl jako doplněk mé diplomové práce. Cílem webu bylo zpřístupnit potřebné informace pedagogickým pracovníkům, rodičům dětí nejen s MO, ale i široké veřejnosti. Dříve byl web zaměřen na vzdělávání dětí předškolního věku s diagnózou MO vzdělávaných v inkluzi. V současné době je web určen oblasti vzdělávání osob s MO, ale i jiným druhem tělesného postižení, a to od MŠ až po VŠ. O něco později pak vznikl web zaměřený právě na oblast sportu tělesně postižených, který návštěvníkům nabízí např. knihovnu cviků či seznam sportovních klubů pro právě pro tělesně postižené. Inspiraci jsem čerpala především z doby, kdy jsem aktivně sportovala. I když již aktivně nesportuji , snažím se udržovat v kondici prostřednictvím sportu a pravidelného cvičení. Jsem ráda, že z nutného zla, myslím diplomku, vzniklo něco přínosného pro veřejnost. (smích)

Eliška Novotná při udržování kondice.

Je to pro Vás technicky náročné? Myslím údržbu webu a vkládání příspěvků?

Weby si spravuji sama ve volném čase a moc mě to baví. Vždy jsem ráda za nějaké podměty od lidi.

Jaké máte životní sny?

Vždy jsem chtěla studovat speciální pedagogiku, vytvořit něco užitečného a být alespoň z části schopna samostatné chůze, Toto vše se mi snad podařilo. Také chci stále rozvíjet své weby.

Trochu se dotkneme příčiny Vašich obtíží. Co byste poradila lidem s mozkovou obrnou ze všeho nejvíce?

Překonat strach, jít si za svým a nebát se plnit si své sny a tajná přání! A hlavně mít kolem sebe ty správné lidi. Pokud mate kolem sebe ty správné lidi, kteří Vás v pravý okamžik podpoří, jde vše snáz.

V čem cítíte největší omezení ze strany mozkové obrny?

Omezení občas vnímám především v oblasti pohybu, tím že s nim potřebuji dopomoci. Největší omezení dle mého názoru tkví v hlavách lidi, jež vám občas nejsou ochotni pomoci. A budu se opakovat, pokud máte kolem sebe správné lidi, jste schopni překonat ledacos.

Prodírání se čerstvým sněhem...

Co byste doporučila zákonodárcům k usnadnění života Vám a ostatním vozíčkářům?

Lepší podmínky pro pečující osoby, jež se láskyplně starají o osoby se zdravotním postižením a také lepší osvěta/vnímání veřejnosti ohledně pečujících osob. Část veřejnosti totiž vnímá stále pečující osoby jako ty, co se flákají (věřte však že se opravdu neflákají), či ty co vychovaly nezvladatelné děti (zejména děti s PAS a ADHD). Dále se domnívám, že je nezbytné stále vzdělávat veřejnost v problematice zdravotního postižení. Také para sportovci by si dle mého názoru zasloužili sport profesionalizovat. Současné vedení ČPV je však na dobré cestě k profesionalizaci.

Chcete něco vzkázat čtenářům Vozejkova?

Hodně zdraví všem, to je to nejdůležitější.

 

Foto: archiv Elišky Novotné

Rozhovor vedl: Jan Spěváček

Diskuse

Václav Kubička | 4.3.2023 17:54

Eliško,

přeji Ti, ať se Ti vše daří jako doposud a hlavně, ať se jakýkoliv Tvůj cíl promění v realitu.

Vašek, TJLK

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png