Přidej
příběh
foto k článku
22.4.2018 | Celá ČR | Vozejkov | 1

Evropský den nezávislého života

Co pro Vás znamená nezávislý způsob života? Řekněte to fotkou.

 

Dobrý den,

 

dne 5. května se slaví Evropský nezávislého života a my bychom se k této oslavě chtěli letos v Kanceláři veřejného ochránce práv (v rámci odboru ochrany práv osob se zdravotním postižením) připojit, a to jako první v České republice. Obracíme se na Vás s prosbou o pomoc s vytvořením fotek na oslavu tohoto dne. 

 

Více informací o Evropském dni nezávislého života naleznete na webu organizace European Network on Independent Living, která oslavu tohoto dne zahájila. Jelikož organizace sídlí v zahraničí (Brusel), informace jsou dostupné v angličtině:

 

http://enil.eu/campaigns/5th-may/

 

Našim hlavním cílem je vytvořit a publikovat video, které bude složené z fotografií osob se zdravotním postižením ale i bez něj. Na každé fotce bude osoba držet transparent/plakát nejlépe o velikosti A3, kde vyjádří svůj postoj k nezávislému způsobu života. Na papíře na šířku by tedy mělo být čitelně a velkým písmem napsáno, co pro Vás nezávislý způsob života znamená. Text na papíře by měl navazovat na slogan „Nezávislý život pro mě znamená...“ (ten bude ve videu již obsažen) a další pokračování této věty si zvolí každý člověk sám.

 

Fantazii se meze nekladou. Rádi bychom ukázali, co nezávislý způsob života obnáší a proč je důležitý. Obecně nezávislý život vysvětlujeme jako možnost mít kontrolu nad svým životem a činit všechna rozhodnutí, která se týká našich životů. S tím úzce souvisí právo být začleněn do komunity a žít plný společenský život. Podmínkou pro nezávislý život je také často otázka dostupnosti osobní asistence a dalších podpůrných služeb. Je to také možnost studovat, pracovat, mít rodinu...

 

Pro inspiraci přikládáme podobné video, které již vzniklo v zahraničí:

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=72&v=22lWVNtvMts

 

Jelikož je video převážně v angličtině, přikládám několik výroků přeložených do češtiny:

 

Nezávislý způsob života pro mě znamená:

 

Volnost, svobodu, lásku

Moci cestovat po celém světě díky osobní asistenci

Moci volit

Žít život jako každý jiný

Užít si krásný den

Žít bez předsudků

Být žena, být matka, být hlavní aktér svého života

Žít ve vlastním bytě a mít osobní asistenci, kterou potřebuji

 

Budeme rádi, když nám s tvorbou takového videa pomůžete a vyfotíte se tak, jak je popsáno výše. Video bude následně veřejně publikováno, vyvěšeno např. sociálních sítích, zkrátka použito k osvětě a informovanosti veřejnosti o tom, jak je důležité mít možnost žít nezávisle a mít např. přístup k osobní asistenci. Pokud nám fotku pošlete, znamená to pro nás, že s následným uveřejněním fotky souhlasíte. Prosím napište nám i své jméno, kdyby ho bylo potřebné uvést do popisků k videu. 

 

Můžeme počítat s tím, že nám fotky zašlete?

 

Fotky bude potřebné zaslat do 25. dubna na tento můj email vitkova@ochrance.cz.

 

Neváhejte se na mě obrátit v případě jakýchkoliv dotazů. V mém podpisu níže naleznete i moje tel. číslo.

 

Předem děkujeme za Vaši pomoc. 

 

S přáním hezkého dne

 

 

Mgr. Veronika Vítková
právnička

odbor ochrany práv osob se zdravotním postižením


Kancelář veřejného ochránce práv
Údolní 39, 602 00 Brno
+420 725 546 632


vitkova@ochrance.cz
www.ochrance.cz | Facebook | Twitter

 

Diskuse

| 1.5.2018 16:00

Ombudsmane, místo slavení spíš koukejte pomáhat. Pomoc skončila s panem doktorem Motejlem. Ten pomohl vždy a od té doby utrum.

K bodům v článku „Nezávislý způsob života pro mě znamená“:

 

Volnost, svobodu, lásku – volnost těžko když není ani na benzín.

Moci cestovat po celém světě díky osobní asistenci – kdo bude platit os. asistenta když na něj stát jen přispívá? A kdo bude platit hotely, stravu, dopravu atd. pro oba?

 

Moci volit – koho? Pravice i levice se k lidem na vozíku chovají stejně. I za tatíčka Masaryka museli invalidé demonstrovat.

 

Žít život jako každý jiný – to je předpokládám myšleno v nadsázce.

Užít si krásný den – ano, za sklem pokoje nebo před domem

Žít bez předsudků – v ČR nemyslitelné a i když je to na západ od nás lepší, tak jsou a vždy předsudky budou, nejsme naivní

 

Být žena, být matka, být hlavní aktér svého života – za co, za důchod 9000,- Kč?

Žít ve vlastním bytě a mít osobní asistenci, kterou potřebuji - O byt mám zažádáno od úrazu, tj. 24 let a nemám nic. A na dostatek služeb které vzhledem ke svému zdrav. stavu potřebuji, nejsou finance.

 

Závěrem, jak může být člověk nezávislý, když mu důchod nestačí ani na léky a jídlo? A pracovat bohužel ze zdrav. důvodů nemůže.

Přidej komentář