Přidej
příběh
foto k článku
26.2.2013 | Celá ČR | 18

Hard Rock Cafe

Dojem z návštěvy

Po dlouhé době slušná kapela (Lemon Nashville) v Hard Rock Cafe v domě u Rotta.

Vstup byl pro všechny zdarma (v dnešní době v centru Prahy dost zvláštní). Prostor pěkně bezbariérový. Tím však pozitiva končí. Parkování naprosto žádné (kolem rinku číhají měšťáci jak supi), nejbližší místo pro vozíčkáře na kraji Kaprovky je v létě, v zimě, ve dne v novci obsazené, taže stání na přechodu před směnárnou. U vchodu do klubu dva černí otroci místo automatických dveří. Uvnitř se na vás vrhne smečka akčních zaměstnanců (věkově kolem 20ti let), z 90% neumí česky. Najdou vám stůl a hned vnutí jídelní lístek. Malé pivo za 50,- Kč, hamburger s hranolkama 200,- Kč (ostatní hosté, většinou cizinci, ho pojídají příborem). Než začne produkce je možné sledovat výzdobu na stěnách klubu, propocené tenisky Vildy Čoka nebo usmolenou hučku plešatého Hejmy. Během večera kolem stolů proběhnou zaměstnanci snad tisíckrát a pokažné nezapomenou zmapovat množství ve sklenicích a neustále otravovat, zda si něco nedáte (logicky, z něčeho je potřeba kapelu zaplatit). Milejší by však bylo: vstupné, normální ceny nápojů a minimální buzerace.

Zvukově je klub podřadný,  prostředí naprosto tuctové, bez nápadu. Jediné zajímavé je zábradlí v 1. patře, složené ze svastik (hákových křížů), hezké spojení s domem, postaveným v roce 1890 pro zámožného žida.

Návštěvu nedoporučuji, není proč. Trapný pokus o luxusní klub, nebo snad restauraci ??? (měli tam raději železářství nechat).

Diskuse

Novak N | 26.2.2013 20:15
Mám chuť se tam kouknout už jen proto, abych zjistil, jak moc je tvoje, nazvěme to recenzí, objektivní resp. subjektivní. čau :)
David Lukeš | 26.2.2013 21:45
Jirka má pravdu v tom, že se kolem vás neustále někdo točí (po vzoru amerických restaurací), což může být pro našince až nepříjemné. Je tam draho a uvaděči často mluví jen anglicky, nebo špatně česky.

Zas tak tuctové mi to nepřijde, respektive je to tuctově hardrockovské, právě i se zmiňovanou výzdobou. Cross club to není, ale za to je to alespoň 100% bezbariérové. Byl jsem tam jednou a nevím jestli to budu opakovat, ale myslím, že zas tak trapné to není.

A jak určitě Jirka ví, tak svastika zde byla dávno před Hitlerem. Indie je jich plná.
| 27.2.2013 10:44
Dobře dělá p. Novák, nikomu nevěřte, není nad osobní zkušenost. Třeba vám to bude stačit a bude se vám tam líbit. Záleží na vkusu a úrovni.

Já mám po 20ti letech valorizací 9 litrů měsíčně, po zaplacení nájmu a léků, mi zbydou dva litry (na jídlo, hadry, náhradní díly na vozík, na auto, na benzín, na vstupy a ostatní) takže si takové experimantování nemohu dovolit. A když někdo napíše to co já, tak tomu budu raději věřit.

A co se týče příspěvku Davida, správně pochopil to s tou svastikou, proto jsem také uvedl datum, že. Jediné, co nechápu já je, že když mu to tam nepřišlo tak špatné, proč závěrem píše, že tam asi znovu nepůjde (když už tam celkem jednou byl)? Také jsem rád, že nám vysvětlil, že to, co hrají Hejma s Čokem je vlastně hardrock :). Měl jsem to spíš za popík. Ale v tom případě tam jejich veteš má co dělat.

Nebojte se použít vrdší slova, když bude každý se vším tak nějak spokojený, nikdy to lepší nebude.
David Lukeš | 27.2.2013 13:20
Nepůjdu tam proto, že jsem objevil lepší místo na hamburgery, bohužel není bezbariérové a tak jsem sem ani nepsal. I steaky mají lepší v jiných restauracích, např. v Čestru v budově bývalého Národního shromáždění. Leda, že by tam byla nějaká hudební akce, která by mě zajímala. Kdybych byl holka, tak by mě ještě zajímala i ladies night, kdy mají holky vstup zadarmo a levné drinky.

Interiér je typicky hardrockovský, ne že by Čok a Hejma hráli hardrock, ale podobně vypadají interiéry Hard Rock Café po celém světě, tedy já jsem viděl jen ten v NY a v Miami a byla tam výzdoba s Beyonce, což taky není hardrock.

Pokud bych pobíral jen důchod, šel bych na akci raději do Vagonu, jsou tam sice schody, zahuleno a jedinej lepší záchd v backstage, ale alespoň tam mají levný pivo.
Novak N | 27.2.2013 14:14
ahoj. Netvrdím že nevěřím. Když čtu recenzi na film kterej je údajně hroznej, chci se na něj kouknout abych sám usoudil jestli to tak je. Samozřejmě nepoletím do Prahy jen pro vlastní úsudek :-) Nejsem na tom o moc líp než ty. N
| 1.3.2013 8:40
Vagon:
Statopramen 11, 32,- Kč
Plzeň 12, 38,- Kč

a např. Rock Cafe (naproti) které je považováno za dražší klub:
Budějovice 12, 33,- Kč
Carlsberg, 35,- Kč

Klub Vagon patří zvukově mezi ty velmi dobré a i interiér je pěkný (jistě, schody jsou ve všech klubech, až asi na 2 vyjímky). Zakouřeno není o nic víc, než v jiných klubech, dokonce bych řekl, že méně než v jiných klubech (jistě, v Hard Rock Cafe byl z ventilace doslova vítr, až si někteří museli obléci. To je však kvůli podávání jídla.). Cenově je Vagon také schodný s ostatními kluby, nejde o nějaký laciňák pro důchodce (chápu ale, že ti z nás, co mohou pracovat a berou pěkný plat, nemají takový přehled o cenách). Jde o starý hudební klub v paláci Metro (kam chodili již naši 80ti letí rodiče), ne jako nějaké Hard Rock Cafe, kde člověk ani neví, kam ho zařadit (ne vše, co pochází z Ameriky je dobré).
David Lukeš | 1.3.2013 10:26
Jirko, naprosto souhlasím, byl jsem ve Vagonu několikrát a i si odnesl úžasný zážitky (to když nás s klukama z Kanady, co přijeli na náš kemp, tahali hoši z E!Eček do schodů, když jsem pak řekl Kanaďanům, že je právě vynesli ti, co před chvílí hráli, tak byli nadšení). Ale zahuleno je tam fest, více než jinde, protože to je malý prostor s nízkým stropem a špatným odvětráváním.

Je pravda, že nemám přehled o cenách ve srovnání s jinými kluby, ale rozhodně si nemyslím, že vše co je z USA je dobré :o).

Ale trochu se přeci jen zeptám - píšeš ti co můžou pracovat, z příspěvků Tvých je zjevný, že žiješ jen z důchodu, Ty nemůžeš pracovat? Přišel jsi mi jako šikovnej, soběstačnej kvadrouš.
BOrej | 2.3.2013 9:54
V Praze se práce sehnat dá,pokud je člověk v uvozovkách pouze postižený na nohy,ale malá města, vesnice, kde je mrtvo po pěšině,tak je zaměstnání iluze i pro zdravé. Když je našinec bývalý dělník,nebo prostě makal manuelně tak je po usednutí na vozík prostě v kýblu.
| 2.3.2013 12:06
Ano, pokud je člověk "jen" para a je ochoten a schopen cestovat ve špičkách MHD (třeba s třema přestupama) na každý čekat půl hodiny v mrazu, tak práci maximálně tak za desítku (každý zaměstnavatel počítá s důchodem), aby toho náhodou neměl vozíčkář víc, než ostatní zdraví, možná sežene.

Pokud je však člověk quadru a musí ve špičkách používat auto, benzín stojí 4 pětky litr, tak mu po odečtení nákladů na dopravu, zbude tak čtyřka. A to nepočítám nečekané události, jako třeba bouračky. Znamená to tedy, lítat každý den, celý rok někam přes celou Prahu do zaměstnání, tam odvádět 100%ní výkon a ve finále mít k důchodu o 4 tisíce víc, takže v mém případě třináct. Přesně tolik stojí nájem v 30 let starém panelákovém bytě na úplné periferii Prahy, 3 1 (54m 2) kde nefungují zásuvky, vypínače a vodovodní baterie si nájemník musí koupit svoje. V menším bytě ve dvou důchodcích a jednom os. asistentovi bydlet nelze.

Takže ani v Praze to není žádný med. Na vesnici sice práce není, ale ceny tam jsou někde jinde (vím, za kolik se dá opít v Praze a třeba Zruči n. Sáz.) a za bydlení (nájem) většina lidí platí prd (jistě, pokud mají svůj barák, no a pokud nemají, tak za stejný byt jako v Praze platí nesrovnatelně méně), takže člověku ten důchod může i stačit..

Pokud však chce mít člověk v Praze rodinu, děti, manželku, tak to měsíčně stojí 35 - 45 litrů, normální provoz, nic extra. Jde o zkušenost stejně starých kolem mě.
| 2.3.2013 12:51
Davide, jistě dobře víš, jak se člověk musí snažit když podniká. V mém případě, ve výtvarném umění to platí dvojnásob. Pominu-li fakt, že to sám o sobě není obor na zbohatnutí (leda po smrti), tak pokud v termínu dílo neodevzdám (termíny většinou natahovat nelze), tak nedostanu ani korunu a ještě sem tam na materiálu (třeba na skle) za desítky tisíc a můžu si to naložit. Namátkou, u Divadla na zábradlí jsem měl co dělat abych dostal aspoň za materiál, půl roku sem dělal zadarmo (kvůli sebevraždě režiséra). Už rok jsem na tom zdravotně mizerně (nemyslím běžné omezení quadruplegika), takže se do ničeho většího nechci pouštět a musím žít jen z důchodu. Práce je dost, ale zdraví nedovolí. Tolik na vysvětlenou.
David Lukeš | 4.3.2013 10:53
Díky kluci za příspěvky. Myslím, že je to opravdu zásadní téma, které poslední dobnou slýcham stále častěji. Uvědomuji si, že práce ve výtvarném umění se často setkává s problémy, o kterých píšeš. Tedy on je to obecně takový zvláštní nešvar v ČR, neplatit za vykonanou práci, službu či dílo.

Přemýšlím jen, jak se k tomuto tématu teď postavit. Myslím, že cestou vyších dávek pro naší cílovou skupinu už to nepůjde - byli jsme rádi za udržení stávajícího a přehodnocení skupiny našich členů do odpovídající skupiny pro výplatu dávek na osobní asistenci. Dojíždění do práce není pro každého, navíc (jak i Jirkapíše), se to vyplatí až od určitých podmínek. Práce z domova je cesta, ale asi bude často potřebná rekvbalifikace... co teď?

Lidi často píší, že opravdu žijí z důchodu do důchodu. Jsou natšvaní na společnost, ale chtělo by to podněty co s tím? Ö kolik víc mešsičně by lidé potřebovali, aby žili život alespoň srovnatelný s tím před úrazem?

| 5.3.2013 8:45
No co s tím? Asi volit někoho jiného. Není možné, aby státní úředníci měli měsíčně sto litrů a víc (plus prémie, 13 a 14 plat, stravenky a ostatní výhody), když jejich schopnosti jsou více než podprůměrné (např. náměstek ministra dopravy si v techničáku pletl MPG a LPG). A současně lidé, schopní, často s jazykovými schopnostmi, talentem, pracovití atd., museli žít v bídě jen proto, že mají zlomenou jednu kost v těle.

Malý důchod problém je, ale mnohem větší vidím v částce na osobní asistenci. Již jsem chtěl požádat MPSV (a pořádně to rozmazat v tisku, případně se obrátit na mezinárodní soud) o zajištění osobního asistenta za 12000,- Kč. Podmínky jsou následující:

Asistent musí být k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Neexistuje aby byl nemocný, nebo aby někam sám šel. Pindy, typu "musí za sebe sehnat náhradu" jsou úplně mimo. Adekvátní náhrada není a i kdyby, tak nebude zdarma. Příspěvek na dva asistenty nestačí.
Dále musí asistent zvládat: ošetřování proleženin a ostatní zdravotní úkony, WC a vše s tím spojené, řízení auta a jeho opravy (na profi servis důchod nestačí), obsluhu vozíků (mechanických i elektrických) a jejich opravy, manipulaci s vozíčkářem v terénu tak, aby nebyl zraněn a vozík poškozen (schody, kočičí hlavy, nezpevněný terén, atd.). Dále musí umět např. dobře plavat, umět alespoň jeden světový jazyk (kvůli cestám do ciziny), trochu vařit, prát, zvládat práci na PC a mnoho dalšího.
Asistent nemůže založit rodinu a mít děti (nezvládl by současně vše), mít dobře placenou práci a mít normální osobní život. Za to vše dostane 12000,- Kč měsíčně (jen za bydlení z toho dá polovinu). Chtěl bych vidět stát, jak by někoho takového sháněl a zajistil tak to, co je jeho povinnost.. Když jsem kdysi vypočítával, kolik by takový asistent musel měsíčně podle ceníku úkonů mít, tak jsem byl někde na zhruba padesáti. Tolik nikdo nepožaduje (i když práce tomu odpovídá a každý má právo na spravedlivou odměnu za odvedenou práci), normální plat (zhruba těch 25000,- Kč) je však naprostou nutností a dosavadní jednání státu je vyděračské, patrně i trestné (schopný právník by si s žalobou jistě poradil).

Vozíčkářské organizace by v tomto měli více konat, být tvrdší a nebát se ozvat i mezinárodně.
| 5.3.2013 11:23
Např. v Německu (tam, kde jsou potraviny levnější jak u nás) je plat os. asistenta 1300,- až 1500,- EUR měsíčně. To znamená, 32000,- až 37000,- Kč. Proč by u nás nemohlo být alespoň 25000,- Kč?

CZEPA, připravte žalobu na stát k mezinárodnímu soudu a požádejte své členy k připojení se k ní.
| 11.3.2013 8:46
Můžeš se Davide za CZEPA k tomu vyjádřit?
David Lukeš | 12.3.2013 13:46
ahoj Jirko, napsal jsem svůj příspěvek za sebe do diskuze, postoj předsednictva napíši po schůzi předsednictva 27. 3. Do té doby se pokusím si zajistit co nejvíce informací.
BOrej | 14.3.2013 13:49
Pro kolegu Salmona- Nezpochybńuji,že život v Praze je nákladný,ale je třeba také vidět,že život ve svém,třeba v domku na vesnici není bez velké režie. Ne všude je zaveden plyn.To znamená sehnat uhlí a dříví na každý rok.Uhlí dnes vyjde při cenách kolem 320 korun na metrák. To znamená 35 metráků ročně,aby byla malá rezerva a to je 12 tisíc, pokud našinec nemá vlastní zdroj dřeva, musí dát ještě třeba 8 tisíc za brikety dřevěné nebo dříví jiného typu. Když má třeba kousek lesa, musí si někoho sehnat,kdo mu to doveze a odtěží.Nevěřte,že sousedi dnes pracují zadarmo., zálohy na proud, vodu a vše ostatní platí jak v Praze tak v Horní Dolní. Do autobusů se nedostane, tudíž všude autem,benzín stojí přibližně stejně všude.I kdyby mohl autobusem, jezdí jen 2krát denně. Pokud je tříčlenná domácnost, platí se ročně popelnice městu, po zdražení 1800 Kč třeba letos. Náklady rostou i na té vesnici. K tomu každoroční opravy stavebního typu. Pokud našinec žije v starší chalupě, opět si musí jednat. Pokud mu opravdu kamarád zedník něco neudělá levněji, ale opět doba je zlá a se slevou se počítat moc nemůže.
Nepodléhejme iluzi,že na vesnici, či malém městě je vše levné. Pokud je člověk ve svém, má to jedinou výhodu, Nemůže přijít novodobý kapitalistický domácí a nemůže nikoho vyhodit, ovšem to je jediná velká výhoda.
| 25.3.2013 9:50
Pro BOreje, jistě, náklady na teplo jsou vysoké. S elektřinou a vodou (většinou z vlastní studny) to však nedělá za celý barák víc jak zhruba 40.000,- Kč ročně.
Nám jen nájem dělá 168.000,- Kč ročně, el, voda, plyn zhruba 35.000,- Kč, za malý panelákový byt bez zahrady a garáže. A to vše každý rok, za 10 let to máš jen náklady na bydlení 2 miliony. Jistě vidíš, že to nelze porovnávat. A
| 25.3.2013 9:50
Pro BOreje, jistě, náklady na teplo jsou vysoké. S elektřinou a vodou (většinou z vlastní studny) to však nedělá za celý barák víc jak zhruba 40.000,- Kč ročně.
Nám jen nájem dělá 168.000,- Kč ročně, el, voda, plyn zhruba 35.000,- Kč, za malý panelákový byt bez zahrady a garáže. A to vše každý rok, za 10 let to máš jen náklady na bydlení 2 miliony. Jistě vidíš, že to nelze porovnávat. A
Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg