Přidej
příběh
Když se plní sny
Když se plní sny
Když se plní sny
Když se plní sny
Když se plní sny
Když se plní sny
Když se plní sny
Když se plní sny
Když se plní sny
Když se plní sny
26.5.2021 | Celá ČR | redaktorka, VOZEJKOV

Když se plní sny

Když je člověk na vozíku, nemusí to nutně znamenat, že se musí vzdát všech zájmů a koníčků, které měl před úrazem. Tedy za předpokladu, že má kolem sebe lidi, kteří nemyslí jen sami na sebe, ale i na druhé.

Bellyboat versus handicap

I když rybáři jistě ví, co je to Belly Boat, my ostatní nejspíš ani netušíme, co se za tímto pojmem skrývá. Belly Boat je malé mobilní plavidlo pro tzv. kontaktní chytání ryb. Belly Boat si oblíbil také vášnivý rybář Julius Nass . A protože Julek má srdce na pravém místě, rozhodl se, že rybaření na Belly Boatu, umožní někomu, kdo by se na něj jinak nedostal, stejně zapálenému, ale handicapovanému rybáři.  Belly Boat, to je totiž volnost pohybu a svoboda. Svůj nápad Julek Nass zveřejnil na Facebooku, kde měl ohromnou podporu nejen ze strany svých přátel, podporovatelů, ale i rybářských firem. Díky lidem, kterým není lhostejný osud druhých, tak mohl být projekt Belly Boat versus handicap zrealizován. Tím šťastným handicapovaným rybářem se stal Martin Wapit Lukáš, kterému byl 24.5. Belly Boat slavnostně předán a spuštěn na hladinu. 

Peer mentoři pomáhají

S Martinem je v kontaktu také náš mentor Aleš Černohous, který se slavnostního předávání zúčastnil. „Martin měl před dvěma lety smůlu, při tréninku na motokrosové dráze se zranil a skončil na vozíku. Jeho vášní bylo vždy rybaření. Rybařit se samozřejmě dá i na vozíku, ale má to svá omezení. Jednou z možností, jak být jako handicapovaný rybář více svobodný je lovit z tzv. Belly Boatu, což je malé gumové plavidlo pro jednoho člověka. Díky projektu Bellyboat versus handicap se podařilo vybrat dostatek financí na pořízení a úpravu takového plavidla právě pro Martina. S Martinem jsem v kontaktu i jako peermentor a těší mě, že si svůj koníček může naplno užívat i po úraze.", doplňuje Aleš Černohous

Peer mentoři jsou tu pro vás 

Peer mentoring je psychická podpora a praktická pomoc vozíčkářům, jejich blízkým a pečujícím osobám nejen prostřednictvím mnoha rad, informací, ale také praktickým tréninkem soběstačnosti. Peer mentor je totiž zkušený vozíčkář, který ví, že i na vozíku se dá prožít šťastný život. 

Podpořte dobrou věc 

Česká asociace paraplegiků – CZEPA se rozhodla zorganizovat sbírku finančních prostředků 100 KROKŮ ZPÁTKY DO ŽIVOTA, díky které budou moci peer mentoři pomáhat a podporovat ty, kteří se učí na vozíku teprve žít. Aby mohli peer mentoři skutečně a efektivně pomáhat, musí se s klienty osobně setkat, poznat se, vyslechnout a ukázat, že i na vozíku se dá žít aktivní život a právě výtěžek sbírky jim to umožní. Prostřednictvím sbírky může kdokoliv projekt peer mentoringu podpořit. Cílem sbírky je shromáždit prostředky na 100 osobních setkání peerů a klientů, které zrealizujeme v průběhu roku 2021. Partnerem sbírky je společnost Gebrüder Weiss - transport a logistika. Veřejnou sbírku, kde můžete Peer Mentoring podpořit, najdete zde.

A co dodat na závěr? Snad jen Petrův zdar! rybáři ví :)

Kontaktní osoba Peer Mentoring:

Mgr. Marek Jonczy, koordinátor programu
Telefon: 777 045 644, v pracovní dny mezi 8:30 a 16:30
E-mail: peer@czepa.cz

Zdroj: FB Aleš Černohous, www.irybarstvi.cz, www.znesnaze21.cz, www.czepa.cz, www.peermentor.cz, www.gw-world.com


Související

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
baner-skoda-neridit_550x160_4.png