Přidej
příběh
Nový koordinátor projektu Peer mentoring CZEPA Marek Jonczy
Nový koordinátor projektu Peer mentoring CZEPA Marek Jonczy
22.11.2020 | Hlavní město Praha | redakce VOZEJKOV

Nový koordinátor projektu Peer mentoring CZEPA Marek Jonczy

Rádi bychom vám představili nového koordinátora projektu Marka Jonczyho. Dlouhá léta pracoval jako projektový manažer kulturních akcí, ale protože vystudoval psychosociální vědy na Karlově univerzitě pokukoval i po práci která dává smysl, má přesah. „Zaujal mne projekt peer mentoringu České asociace paraplegiků – CZEPA, přišel mi hodně komplexní a potřebný“, říká nový koordinátor programu Peer mentoring, Mgr. Marek Jonczy.

Na podobě projektu se zatím podílíte krátce. Překvapilo vás něco?

Zatím spíše načerpávám informace a seznamuji se se svými kolegy peer mentory. Ale jsem nadšen mírou vzájemné sounáležitosti a snahou všech pomoci druhým. Všem jde o společnou věc. Bohužel musí nyní většina setkání mezi vozíčkářem a peer mentorem probíhat online nebo po telefonu. Přitom setkání tváří v tvář je nenahraditelné. Boří vzájemný ostych, více motivuje k boji s úrazem. Mnoho klientů se daří motivovat, povzbudit až na základě rozhovoru. Jde o komplexní službu, která by měla být dostupná všem, kteří ji potřebují.

 

Takže nynější pandemická situace projekt negativně zasáhla?

Významně, ale to asi většinu odvětví. V žádném případě ale neskládáme zbraně a hledáme nové možnosti, jak klienty oslovit. Co nejefektivněji a ideálně ihned po úraze. Již nyní využíváme videopřenosy, připravujeme edukativní videa, možná se podaří zrealizovat chaty s odborníky, speciální web. Koncepčně se snažíme připravit online i off-line variantu spolupráce.

 

Je služba peer mentoringu dostatečně známa mezi odborníky? Doporučují ji osobám po úrazu?

Snažíme se spolupracovat se spinálními jednotkami, rehabilitačními zařízeními, lékaři, fyzioterapeuty. S mnoha subjekty již navázala spolupráci moje předchůdkyně Petra Černá. Já se na ni budu snažit navázat. Díky pandemii bohužel došlo k násilnému přerušení spolupráce na mnoha místech a až čas ukáže jaké následky to bude mít.

 

Kam hodláte v budoucnu projekt směřovat?

Myslím, že se moje představy budou ještě vyvíjet, až do všeho více proniknu. Ale již nyní jsme se společně se všemi jedenácti peery shodli, že je třeba se více setkávat, sdělovat si zpětnou vazbu, ať již online nebo „naživo“. Všichni se tak vzájemně učí, necyklí se chyby. Jasněji si definujeme, co je vhodné dělat pro nové, ale i stávající klienty.

Mým největším cílem je, aby se peer mentoring stal ještě více dostupný a pomoc se dostala lidem i v té nejzapadlejší vísce. Nyní jme sice náš tým výrazně rozšířili a pokrytí v rámci ČR se výrazně zlepšilo, ale stále musí peeři poměrně hodně cestovat, aby mohli pomoci opravdu všem, to pomoc vzdaluje.

 

Co děláte, když nepracujete, co vás baví?

S manželkou máme tři malé děti, veškerý volný čas se snažím věnovat rodině. Teď jsme se hodně zdokonalili v domácí výuce😊. Rádi cestujeme. Až nyní, když jsem v České asociaci paraplegiků – CZEPA, si zpětně uvědomuji, jak bezvadně dostupné bylo vozíčkářům USA. Byli jsme tam poměrně dlouho a viděli vozíčkáře na mnoha památkách, doprava byla kompletně bezbariérová. Některé části Evropy v tomto výrazně zaostávají. Oba také rádi zpíváme v gospelovém sboru, baví nás to.

 

Kontaktní osoba: Mgr. Marek Jonczy, koordinátor programu
Telefon: 777 045 644, v pracovní dny mezi 8:30 a 16:30
E-mailpeer@czepa.cz

Zdroj: redakce, foto CZEPA


Související

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png