Přidej
příběh
Aleš Černohous
Aleš Černohous
Aleš Černohous
Aleš Černohous
Aleš Černohous
Aleš Černohous
Aleš Černohous
Peer mentoři
Aleš Černohous
Aleš Černohous
3.8.2021 | Celá ČR | redaktorka, VOZEJKOV

Představujeme peer mentory ... Aleš Černohous

Peer mentoring je psychická podpora a praktická pomoc vozíčkářům a jejich blízkým prostřednictvím rad, informací a praktickým tréninkem soběstačnosti. Peer mentor vyslechne, podpoří, povzbudí, podělí se o zkušenosti a zprostředkuje pomoc odborníků. Služba je bezplatná a klient může být peer mentorem provázen tak dlouho, jak je třeba, aby se ve své nové situaci zažil a stabilizoval.

Peer mentoring? Pomoc a podpora

Peer mentoři jsou sami na vozíku již mnoho let. Osobně zažili, co to znamená, když se život převrátí vzhůru nohama. Svou osudovou situaci zvládli a jsou příkladem, že poškození míchy s trvalými následky neznamená konec radosti ze života. Peer mentoři pomáhají s prvními kroky zpátky do života těm, kteří se ocitli na invalidním vozíku teprve nedávno a nebudou již nikdy chodit. Pro ty, kteří se ze dne na den ocitli na vozíku je velmi těžké svoji situaci přijmout a najít cestu dál je ještě těžší. Přijímat rady a pomoc od svého okolí včetně rodiny a přátel není snadné. To, co vozíčkář opravdu potřebuje, je autentická pomoc a podpora od někoho, kdo stejnou či podobnou situaci sám prožil.

Představujeme ... Aleš Černohous 

Aleš prodělal úraz míchy v bederní oblastí L 1-2 ve 25 letech, když na něj v Londýnském parku nešťastnou náhodou spadl strom. A o tom, že Aleš je životní optimista a jen tak se nevzdává, svědčí i to, že na otázku, jestli bylo náročné vrátit se zpátky do života odpovídá: "Spíše ne. Důležitá je rodina a přátelé". A pozitivně vidí i změny ve společnosti vůči vozíčkářům, ke kterým podle něj sice dochází pomalu, ale změny v přístupu společnosti vidět jsou. 

A kdo je vlastně Aleš Černohous? Nejen skvělý peer mentor, ale především manžel a otec tří úžasných dcer. Aleš pochází z Děčína, kde dnes žije se svou ženou Hedvikou, se kterou se poznal až v době, kdy už byl na vozíku. Aleš tak dokazuje, že i když je člověk na vozíku, je možné se naplno se zapojit do rodinného života.

Cestovatel a dobrodruh

Podle fotografií můžete poznat, že Aleš je dobrodruh, cestovatel a vášnivý fotograf. Po úraze se začal profesně věnovat grafice a fotografii. V noci pozoruje noční oblohu a jeho oblíbeným časopisem je jak jinak, než časopis Vesmír. Rád si přečte dobrou knihu a podívá se na film z dílny mistrů Smoljaka a Svěráka. Poslouchá taneční muziku, funky, hip hop, ale i jazz. Mimochodem, taky vás napadlo, že Aleš toho zvládá mnohem víc něž leckterý "choďák"?  Aleš zkrátka život na vozíku nebere jako životní ránu, ale jako životní výzvu, ke které se staví čelem, a proto je tak skvělým motivujícícím a inspirativním peer mentorem

Aleš jako peer mentor asociace CZEPA

,,Netřeba váhat, jsme tu proto, abychom vyslechli a poradili s čím bude třeba, případně nasměrovali správným směrem. Pokud jsi muž, ale můžeš být i žena, paraplegik či paraplegička ze severní poloviny Čech a je ti blízký osobní přístup, neváhej mě kontaktovat. Byla by škoda nechat si získané zkušenosti jen pro sebe.

Kontakt: 

Tel: 775 253 435 

e-mail: cernohous@czepa.cz

Více se o projektu Peer mentoringu můžete dozvědět přímo na jeho webových stránkách, kde najdete medailonky také dalších peer mentorů.  

100 kroků zpátky do života 

Aby mohli peer mentoři skutečně a efektivně pomáhat, musí se s klienty osobně setkat, poznat se, vyslechnout a ukázat, že i na vozíku se dá žít aktivní životPeer Mentoring má pro vozíčkáře i pro společnost mimořádný přínos, a proto jsme se rozhodli vyhlásit veřejnou sbírku, jejímž prostřednictvím může kdokoliv projekt podpořit. Naším cílem je shromáždit prostředky na 100 osobních setkání peerů a klientů, které zrealizujeme v průběhu roku 2021. Veřejnou sbírku, kde můžete program Peer Mentoring podpořit, najdete na stránkách www.znesnaze21.cz 

Zdroj: www.czepa.cz, www.peermentor.cz, FB Aleš Černohous, www.znesnaze21.cz


Související

Přidej komentář
baner-skoda-neridit_550x160_4.png
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg