Přidej
příběh
Představujeme peer mentory ... Tomáš Moravik
Představujeme peer mentory ... Tomáš Moravik
Představujeme peer mentory ... Tomáš Moravik
Představujeme peer mentory ... Tomáš Moravik
Představujeme peer mentory ... Tomáš Moravik
Představujeme peer mentory ... Tomáš Moravik
Představujeme peer mentory ... Tomáš Moravik
8.9.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV

Představujeme peer mentory ... Tomáš Moravik

Peer mentoring je psychická podpora a praktická pomoc vozíčkářům a jejich blízkým prostřednictvím rad, informací a praktickým tréninkem soběstačnosti. Peer mentor vyslechne, podpoří, povzbudí, podělí se o zkušenosti a zprostředkuje pomoc odborníků. Služba je bezplatná a klient může být peer mentorem provázen tak dlouho, jak je třeba, aby se ve své nové situaci zažil a stabilizoval

Peer mentoring? Pomoc a podpora

Peer mentoři jsou sami na vozíku již mnoho let. Osobně zažili, co to znamená, když se život převrátí vzhůru nohama. Svou osudovou situaci zvládli a jsou příkladem, že poškození míchy s trvalými následky neznamená konec radosti ze života. Peer mentoři pomáhají s prvními kroky zpátky do života těm, kteří se ocitli na invalidním vozíku teprve nedávno a nebudou již nikdy chodit. Pro ty, kteří se ze dne na den ocitli na vozíku je velmi těžké svoji situaci přijmout a najít cestu dál je ještě těžší. Přijímat rady a pomoc od svého okolí včetně rodiny a přátel není snadné. To, co vozíčkář opravdu potřebuje, je autentická pomoc a podpora od někoho, kdo stejnou či podobnou situaci sám prožil.

Představujeme ... Tomáš Moravik

Kvadruplegikem C5-C6 se Tomáš stal při autonehodě v roce 2011. Po absolvování rehabilitačního pobytu se přestěhoval do běžného bytu v Praze. Počátky života na vozíku byly pro Tomáše, stejně jako pro všechny vozíčkáře, obtížné. Jak sám Tomáš říká, nejtěžší bylo naučit se říct si o pomoc. Nejvíce mu pomohla rodina a přátelé. Tomáš se brzy po úrazu osamostatnil a momentálně žije se svojí přítelkyní v Olomouci. Za 10 let od úrazu stihl posbírat spoustu cenných zkušeností a informací o životě s SCI, různých pomůckách, sportech, vychytávkách, a to i ze zahraničí, když působil v předsednictví ESCIF.

,,Veřejnost je v současné době mnohem více informovaná a více v kontaktu s hendikepovanými, pomalu mizí tabu a stigmata nastavená minulým režimem. Bezbariérovost udělala velký posun kupředu a bylo by dobré, kdyby to tak pokračovalo, protože i tak je ještě spousta práce před námi. Rád bych, aby veřejnost vnímala hendikepované jako běžnou součást společnosti. Některé organizace trochu nešťastně hendikepované heroizují jen proto, že pracují nebo sportují. Pak vznikají situace, že k vozíčkářům přistupují na veřejnosti neznámí lidé a říkají jim, že je obdivují když je vidí poprvé. Taky je potřeba si uvědomit, že pokud nemá vozíčkář evidentně kombinované postižení a není s to si říct, nebo se nenachází v krizové situaci, není potřeba mu i několikrát nabízet pomoc či rovnou „páchat dobro“ tím, že s daným začneme manipulovat a podobně. Stejně jako kdokoli si vozíčkář o pomoc řekne, pokud ji potřebuje.", říká Tomáš a my souhlasíme. 

Peer mentor Tomáš

 ,,Po úrazu mi trvalo téměř rok než jsem narazil na člověka s podobným postižením ve stejné situaci se kterým bych mohl cokoli probrat. Nechtěl jsem, aby lidé museli procházet tím stejným a zbytečně na některé věci museli zdlouhavě přicházet sami." Podle Tomáše je důležité, aby si člověk po úrazu co nejrychleji rozšířil povědomí o realitě a situaci, ve které se nachází a jaké má možnosti. A to je také jeden z důvodů, proč se stal peer mentorem. Díky Tomášovi a dalším peer mentorů, se noví vozíčkáři na tuhle novou a velmi těžkou životní situaci mohou snáze adaptovat, protože vidí, že vozíkem život opravdu nekončí. 

Tomáš je aktivní člověk v mnoha směrech. Nějaký čas pracoval pro Českou asociaci paraplegiků CZEPA jako redaktor portálu Vozejkov. Reprezentuje Českou republiku v ragby vozíčkářů. Tomáš je muzikant tělem i duší, zpívá a hraje na foukací harmoniku v kapele Střet. 

A co vzkazuje Tomáš těm, kteří váhají, zda peer mentora kontaktovat? ,,Za zkoušku nic nedáte". Tomáš je navíc časově flexibilní a nemá problém dojíždět i větší vzdálenosti, takže pokud potřebujete radu nebo si jen popovídat s někým, kdo ví, co zrovna prožíváte, neváhejte Tomáše kontaktovat. ​​​​​​

 

Kontakt: 

Tel: 608 797 990

e-mail: moravik@czepa.cz

Více se o projektu Peer mentoringu můžete dozvědět přímo na jeho webových stránkách, kde najdete medailonky také dalších peer mentorů.  

100 kroků zpátky do života 

Aby mohli peer mentoři skutečně a efektivně pomáhat, musí se s klienty osobně setkat, poznat se, vyslechnout a ukázat, že i na vozíku se dá žít aktivní životPeer Mentoring má pro vozíčkáře i pro společnost mimořádný přínos, a proto jsme se rozhodli vyhlásit veřejnou sbírku, jejímž prostřednictvím může kdokoliv projekt podpořit. Naším cílem je shromáždit prostředky na 100 osobních setkání peerů a klientů, které zrealizujeme v průběhu roku 2021. Veřejnou sbírku, kde můžete program Peer Mentoring podpořit, najdete na stránkách www.znesnaze21.cz 

Zdroj: www.czepa.cz, www.peermentor.cz, soukromý archiv Tomáše Moravika, www.znesnaze21.cz


Související

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png