Přidej
aktualitu
foto k článku
13.5.2019 | Ústecký kraj | Lenka Bartoníčková | 2

Krásná Lípa má novou stezku pro vozíčkáře

Navštivte u Krásné Lípy stezku pro turisty na vozíku

Bezbariérová stezka na rozhraní Lužických hor a národního parku České Švýcarsko je první svého druhu v Ústeckém kraji. Slavnostně byla otevřena v pátek. Trasa začíná v Krásné Lípě na náměstí u Domu Českého Švýcarska a vede směrem k výjezdu na Rumburk, kde odbočuje tzv. Hraniční stezkou a míří k odbočce k pramenům říčky Křinice. Základní okruh měří zhruba pět kilometrů. K dispozici je i delší, devítikilometrová varianta. Pro cestu zpět je možné využít i vlakové spojení s přestupem v Rybništi. Povrch je zčásti zpevněný, částečně vede po polních a lesních komunikacích, občas po asfaltu či dlažbě. Na vzniku bezbariérové stezky se podílelo město Krásná Lípa a krásnolipský Klub českých turistů. Od klasických turistických cest se trasy pro vozíčkáře liší značením. Jde o plechové směrovky se symbolem invalidního vozíku. Jsou provedeny ve třech třídách náročnosti: modrá, červená a černá. Tabulky značící trasu jsou umístěny ve výši očí vozíčkáře a i lavičky jsou uzpůsobeny výškou k snadnému přesednutí. Vybudování stezky přišlo na necelých 282 tisíc korun, 250 tisíci přispěl Ústecký kraj.

Diskuse

Lenka Petroušková | 14.7.2019 10:34

Dobrý den, včera jsme vyrazili na výlet s kamarádem na vozíčku právě na tuto trasu, u které při rozhodování o možnosti využití pro vozíčkáře nejspíš žádný vozíčkář přítomen nebyl. Špatné počasí trase rozhodně nepomohlo a tečkovaná část trasy byla hotová ralley mezi hlubokými kalužemi, spoustou bahna a nezpevněného terénu. Hluboké kaluže se ale nacházely i na lesních cestách dále po trase. Tato stezka je pravděpodobně náročná pro vozíčkáře i za hezkého počasí, ovšem při horším počasí to opravdu stojí za to. Náš kamarád má naštěstí hodně dobrý vozík a ve výsledku jsme se konce dobrali, nicméně dle jeho slov byla projížďka touto trasou horší než jízda po poušti na Sahaře, kde před pár lety byl. S "obyčejným" vozíkem si opravdu neumím představit skutečnou průjezdnost. Vypadá to, že peníze, které byly použity na tuto trasu, byly použity pouze na značení trasy, informační cedule a posezení. Za nás tedy z trasy veliké zklamání.

Aleš Černohous peer mentor | 15.7.2019 17:48

Dobrý den, paní Petroušková. Díky za Váš report. Měla byste nějaké fotografie, ideálně ty louže a rozbahněný terén? Nejste jediná, kdo na tuto trasu upozorňuje. Klub českých turistů používá dle náročnosti terénu tři značení. Modrá nejlehčí, červená středně náročná a černá nejtěžší. Dle Vašeho popisu tato trasa nejspíše odpovídá té černé. Pokud tedy máte nějaké fotografie pošlete mi je prosím na meil cernohous@czepa.cz. Zkusím KČT oslovit a zadat tak podnět min. ke změně značení. Děkuji.

Aleš Černohous
peer mentor
Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z.s.
e-mail:cernohous@czepa.cz   
tel: 775 253 435
www.czepa.cz 

Přidej komentář