Přidej
aktualitu
foto k článku
Koupání v Rustu
Mustangové u Podersdorfu
Oběd - bio hovězí z místní farmy
Pro změnu zase oběd
16.7.2012 | Zahraničí | David Lukeš | 1

Neusiedler See - Neziderské jezero - větrná rovina

Jezero zapsané na seznamu UNESCO s příjemným okolím pro výlety na handbike.

Loni jsme byli s Jirkou, Jančou a Kubíkem na kolech v krásné přírodě rozkládající se u Lužických jezer v Německu. Psal jsem to i tady v článku na Vozejkově. Letos jsme chtěli navštívit Bodamské jezero, nebo Balaton, ale kluci mají teprve dva roky a tak jsme hledali něco blíž. Jirka někde slyšel něco o Neziderském jezerua tak jsme vygooglovali nějaké bezbariérové ubytování, které na fotkách vypadalo vcelku dobře a na mapě kousek od jezera a kousek i od Maďarska. 

 

Ubytování v penzionu Gartner vzbudilo v první chvíli určité rozpaky. Rozhodně vypadá na fotkách lépe než ve skutečnosti. Navíc před hlavním vchodem je dost frekventovaná hlavní silnice, což je potenciální nebezpečí pro děti. Rozpaky se však pomalu rozplývaly při pohledu na bezchybně bezbariérový pokoj (kterých je v celém penzionu neuvěřitelných 20 ze 30 celkových), možnosti parkovat přívěsný vozík za auto v zahradě a auta v boční ulici a hlavně pohled na kluky, které to tam rozhodně bavilo - písek, skluzavka, hračky, králíci na zahradě, lehátka...

 

Penzion leží asi 35 kilometrů od jezera, což na první pohled není zase tolik, ale my jsme jezdili většinu času proti silnému větru. Jezero je krásné a i okolí. Z Wallernu (kde jsme bydleli) můžete vyrazit na všechny světové strany a dříve či později jedete po krásných asfaltových cyklostezkách. V okolí Wallernu je i několik menších jezer vhodných k vykoupání. Teplota se na konci června vyšplahala až ke čtyřiceti stupňům a člověk si připadal jak na poušti. Určitě bych doporučoval pro návštěvu této vinařské oblasti spíš podzim, nebude tu takové horko a jízda vinicemi bude také o něčem jiném.

 

Celé jezero jsme i jeden den objeli autem, abychom věděli, jak to v jeho okolí vypadá. Cesta jihem přes Maďarsko nám trvala dvě hodiny. Ta samá cesta zpátky severem přes Rakousko necelou hodinu. Cyklotrasy pokračují i v Maďarsku, ale bohužel občas v žalostném stavu, ale zase na druhou stranu, alespoň nějaká mají. My jsme udělali zastávku v Rustu, kde jsme strávili přijemný den. Pěkná procházka až k vodě (ta měla neuvěřitelných 27 stupňů, tak se alespoň kluci vykoupali), okolní pěkné cyklostezky, velké dětské hřiště a bezbariérová čistá toaleta hned u parkoviště. Historické centrum bariérové a strašně moc čápů ve městě. 

 

Poslední výlet jsme podnikli v dešti, ale i když jsme jeli 25 km za vytrvalého deště, kde promoklo i vše mé 100% neporomokavé oblečení, cítil jsem se mnohem lépe než ppři předchozích uvařených etapách. 

 

V okolí je i dost atrakcí pro děti - jedna ZOO a taky obrovský zábavný park kousek od Rustu. Navíc je Waller asi devadesát kilometrů od Vídně, šedesát od Bratislavi a okolo dvou set od Budapešti. 

Diskuse

Jiří Čeloud | 16.7.2012 21:14
Davide, opět super doporučení.
Přidej komentář
coloplast-banner-550x160px-def_1.jpg
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg