Přidej
aktualitu
Soukromí dopravci cestování vozíčkářům zatím spíše komplikují
Soukromí dopravci cestování vozíčkářům zatím spíše komplikují
14.1.2020 | Celá ČR | Mrázková Marcela redakce VOZEJKOV

Soukromí dopravci cestování vozíčkářům zatím spíše komplikují

Nové jízdní řády, soukromí dopravci a zhoršené podmínky přepravy pro vozíčkáře. Při výběrovém řízení totiž rozhodovala především cena.

„Před nabídkou Českých drah, nasazujících vozy vybavené nakládací plošinou, prostorem pro vozíčkáře i prostorným WC, byla ministerstvem dopravy a některými kraji dána v nových desetiletých smlouvách přednost těm dopravcům, kteří nabízejí levnější služby. Za málo peněz je ovšem málo muziky,“ napsal Právu Miroslav Zikmund z Prahy.“ Jak jsme vás již informovali, tento stav považuje za krajně nevyhovující i ombudsmanka Anna Šabatová.

 

„Informace paní ombudsmanky odpovídají stavu z loňského února. V současné době je ale už 45 procent vlakových spojů RegioJetu přístupných pro vozíčkáře na všech typech vozíčků, včetně elektrických,“ uvedl Aleš Ondrůj mluvčí RegioJetu. .  V případě nutnosti využít tuto společnost je ale možná přeprava pouze vozíčku, který je menších rozměrů. Širší elektrický vozík společnost nepřepraví, prostě neprojede.

 

Pravdou také je, že „například na trasách z Prahy do Rakovníka, z Kolína do Šluknova či z Brna do Bohumína se už vozíčkář nesveze. Totéž platí pro rychlíky Arrivy na lince z Prahy do Tanvaldu. Přitom osobní vlaky ČD zde přepravu vozíčkářů umožňují.“ Společnost Arriva sice na objednávku vozíčkáře přepraví, ale pouze v prostoru před záchodkem, kam se vozík vejde.

 

Text: redakce, Právo, foto: pxhere.com

 


Související

Přidej komentář
skoda_handy_banner_550_160_2.jpg
zd-banner-vozejkov_200430.png