ZTP a elektronické dálniční známky
Jak uvádí Ministerstvo dopravy ČR: „Pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P se v souvislosti s novým systémem elektronických dálničních známek nic nemění. Vozidlo (či vozidla) není třeba nikde registrovat. Držitel průkazu ZTP se v případě kontroly v provozu prokáže stejným způsobem jako dosud. Díky novelizaci zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů od 1. 1. 2021 jsou od platby dálniční známky osvobozeni všichni držitelé průkazu ZTP a ZTP/P, tedy i ti postižení úplnou nebo praktickou hluchotou.
Od nákupu osvobozeni všichni držitelé ZTP/P a ZTP
Osvobození od nákupu dálniční známky není vázáno na konkrétní vozidlo, ale na průkaz ZTP nebo ZTP/P a parkovací průkaz. Tyto doklady je možné přenášet do libovolného vozidla, které potřebujete využít. „Jen upozorňujeme, že pokud se jízda nekoná v souvislosti s držitelem průkazu ZTP a ZTP/P a takové vozidlo nebude mít elektronickou dálniční známku, tak může být provozovatel vozidla pokutován.“ To je problém například v situaci, kdy vás někdo odváží na lázeňský pobyt. Při cestě tam je hendikepovaná osoba přítomna ve vozidle a potřebné doklady může kdykoli předložit ke kontrole. Ovšem při cestě zpět už tomu tak není.
Podle informací na internetových stránkách Ministerstva dopravy ČR bylo s Policejním prezidiem ČR a Celní správou ČR nad rámec zákona dohodnuto, že „policisté a celníci při silničních kontrolách nebudou pokutovat řidiče, který nebude mít dálniční známku, jestliže předloží potvrzení vedení předmětného zařízení, že držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P je jejich pacientem nebo klientem a uživatel vozidla pro něj jede nebo se od něj vrací. Pokud by vás tedy v takovémto případě zastavila silniční kontrola a chtěla vám i přes předložení potvrzení udělit pokutu, doporučujeme na místě nic neplatit a postoupit věc do správního řízení. V něm vám totiž bude případná pokuta s ohledem na okolnosti s největší pravděpodobností prominuta.“
Pro tento a obdobné případy vám tedy doporučujeme mít u sebe nějaké dobrozdání, písemné vyjádření, kde je uveden cíl vaší cesty, jméno přepravované osoby a kopie požadovaných dokladů.
V této souvislosti by mělo dojít do roku 2022 k dohodě mezi se Státním fondem dopravní infrastruktury a s Ministerstvem dopravy ČR o tom, jak by měl být celý systém nastaven pro osoby se zdravotním postižením. O tom, jak bude systém fungovat od roku 2022, vás budeme samozřejmě včas informovat.
Doklady vždy u sebe
Vzhledem k tomu, že ke kontrole vozidel dochází prostřednictvím kamerového systému „může dojít k situaci, že vozidla držitelů průkazů ZTP a ZTP/P budou častěji na dálnicích kontrolována, protože systém okamžitě nahlásí u takového vozidla, že není zaplacena dálniční známka.“ Je třeba s tím počítat a mít všechny potřebné doklady neustále při sobě. Jistě také pomůže mít doklad na viditelném místě ve vozidle, ostatně tak to ukládá i zákon.
Auta ŠKODA, která nabízí CZEPA, jsou pro vás připravena
Stále poskytujeme k zapůjčení dvě speciálně upravená vozidla ŠKODA Auto. Obě prochází pravidelnou kontrolou technického stavu a samozřejmě jsou vybavena elektronickou dálniční známkou. Jak od nás již víte, zapůjčení je možné na maximální dobu 6 týdnů. Automobily nabízí automatickou převodovku, adaptivní tempomat, bezklíčové odemykání/zamykání, startování, vyhřívané vrstvené čelní sklo, elektronicky nastavitelné sedadlo řidiče, navigační systém, parkovací senzory, traveller assist basic a tažné zařízení s odnímatelnou hlavicí. Podrobné podmínky zápůjčky najdete na webu České asociace paraplegiků – CZEPA, nebo přímo zde na Vozejkově. Děkujeme za bezplatné zapůjčení společnosti ŠKODA Auto.
Zdroj: redakce, České ILCO, z.s., Ministerstvo dopravy ČR - Ministerstvo (mdcr.cz), Ztp-zrušení dálničních známek v roce 2021, foto: archiv CZEPA