Přidej
aktualitu
smart-home-3991584_1280.jpg
15.10.2024 | redakce VOZEJKOV

Chytrá domácnost a zvláštní pomůcky

Mnozí lidé s poraněním míchy vědí, že jednou z podporu státu v sociální oblasti je Příspěvek na zvláštní pomůcky. O tom obvykle hovoříme v souvislosti s bezbariérovými úpravami bydlení (typicky rekonstrukce koupelny a WC či plošiny do domu), nákupem či úpravami automobilu. 

Mimo jiné na seznam zvláštních pomůcek (podle přílohy č. 1 k vyhlášce č. 388/2011 Sb.) patří také "speciální komponenty osobního počítače, např. uzpůsobení klávesnice, myš, speciální programové vybavení umožňující ovládání počítače ústy, pohybem očí nebo pohybem hlavy", o které mohou lidé ve vybraných zdravotních stavech na Úřadu práce požádat.

Pokud člověk s těžkým zdravotním postižením potřebuje alternativní ovládání počítače, často potřebuje celkově vysokou míru podpory v sebeobsluze a péči. 

Jak moc mohou (lidem se zdravotním postižením i jejich pečujícím) život usnadnit technologie, hovoří například Dita Horochovská z organizace Silou hlasu v podcastu CZEPA:

Dita je příkladem, že díky alternativnímu ovládání počítače, ale i chytrému ovládání domácnosti (např. hlasem ovládané světlo, větrák, televize, okno; do budoucna snad i lůžko), může být alespoň v některých úkonech soběstačná. Podporuje tak svou nezávislost, důstojnost a současně šetří své asistenty. 

CZEPA ve spolupráci se Silou hlasu již před několika lety podala na MPSV podnět, aby chytré ovládání domácnosti bylo zařazeno mezi tzv. zvláštní pomůcky s možností příspěvku od ÚP. Ministerstvo s námi v první reakci souhlas nesdílelo. Protože jsme však přesvědčeni, že asistivní technologie mohou výrazně odlehčit v segmentu péče, usilujeme o navazující diskuzi. 

 

Ilustrační foto: Pixabay

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg