Přidej
aktualitu
demonstrace_stop_zdrazeni_soc_sluzeb_kveten2021_hromadna.jpg
26.5.2021 | Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA

CZEPA proti zdražení sociálních služeb

Aktivní účastí na demonstraci jsme vyslovili nesouhlas s předloženou novelou zákona o sociálních službách, která navrhuje 20% zdražení sociálních služeb.

25. května 2021 uspořádala Asistence, o.p.s. již druhou demonstraci proti novele zákona o sociálních službách (zákon č. 108/2006 Sb.). CZEPA byla u toho - poprvé v březnu, podruhé v květnu, tentokrát pod názvem "Hlasujeme proti. Chceme pátý stupeň.".

Také sociální pracovnice CZEPA Hana Sixtová a Monika Kupková se zúčastnily demonstrace; Hana Sixtová se zařadila mezi vystupující - z pohledu sociální pracovnice poukázala na problematiku zajištění odborné péče na zdravotně-sociálním pomezí, které jsou neformální pečující schopni často mnoho let - a kterou je velmi obtížné v praxi nahradit externími službami a dlouhodobě finančně zajistit. A také poukázala na potřebu transformace lékařské posudkové služby, aby přiznávání příspěvku na péči bylo multidisciplinární a pro klienty transparentní.

Na demonstraci vystoupila řada dalších řečníků - uživatelů sociálních služeb, zástupců organizací zdravotně postižených i některé poslankyně, které jsou pod kontroverzním návrhem novely podepsané. I když jsou předloženy další poslanecké návrhy, i když bylo řečeno, že poslanci stahují návrh na 20% zdražení všech sociálních služeb, tento návrh (sněmovní tisk č. 1143) stále čeká na 2. čtení v poslanecké sněmovně. Tedy stále sledujeme vývoj situace, hlasujeme proti novele a podporujeme pátý stupeň příspěvku na péči.

Záznam z demonstrace - zde.

 

Zdroj foto: Asistence, o.p.s. - Štěpán Lohr; Monika Kupková

 


Související

Přidej komentář
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png
banner-handy.jpg