Přidej
aktualitu
p1000230.jpg
15.5.2019 | Celá ČR | CZEPA | 3

Autoškoly pro handicapované

Pro většinu handicapovaných osob je důležitá samostatnost a nezávislost. Možnost absolvování řidičského kurzu či kondičních jízd je pro některé nezbytnou potřebou z pohledu denního fungování. 

Uvažujete o získání řidičského oprávnění či o kondičních jízdách? Nevíte jak na to? Zpracovali jsme pro Vás tipy, jak tuto situaci začít řešit.

Pokud jste se rozhodli absolvovat řidičský kurz, prodiskutujte toto téma s Vaším praktickým lékařem, tak i s autoškolou. Autoškola Vám pomůže zhodnotit s jakými technickými úpravy jste schopni vozidlo řídit a jak se tyto úpravy formou harmonizačních kódů zaznamenávají. Ošetřující lékař (většinou se jedná o praktického lékaře, který má možnost konzultace s odborným lékařem) musí posoudit, zda jste schopni řídit.  U ošetřujícího lékaře podstoupíte kontrolní prohlídku, na základě které Vám lékař vydá zdravotní posudek.
Zdravotní posudek zpravidla podmiňuje řízení motorového vozidla používáním kompenzačních pomůcek, technickou úpravou vozidla nebo jiným omezením (např. dobou platnosti posudku). Zjednodušeně můžeme říci, že tyto omezení poté máte uvedeny v řidičském průkazu a v technickém průkazu.

V případě, že již řidičské oprávnění vlastníte, avšak došlo u Vás ke změně zdravotního stavu můžete řídit i nadále. Nezbytné úpravy automobilu se zaznamenávají formou harmonizačních kódů do řidičského a technického průkazu. Doporučujeme nejdříve kontaktovat autoškolu, která Vám pomůže s kondičními jízdami a zároveň Vám pomůže specifikovat harmonizační kódy potřebných úprav. Pokud kondiční jízdy nepotřebujete, tak Vám potřebné harmonizační kódy poradí úpravci vozidel pro osoby se zdravotním postižením, např. IROA (Bahyl), HURT, API CZ, JPSERVIS, CanoCar. S těmito harmonizačními kódy se musíte dostavit k ošetřujícímu lékaři, který Vám vystaví zdravotní posudek včetně uvedených kódů do řidičského a technického průkazu.

Vzhledem k tomu, že ne každá autoškola nabízí možnost kurzu či kondičních jízd pro handicapované, jaké jsou Vaše možnosti?

  • Existuje možnost, že se domluvíte s nejbližší autoškolou a ta vám umožní absolvovat kurz či kondiční jízdy svým vlastním vozem. Ovšem tady na vás čekají jistá úskalí. Instruktor v autech autoškoly má na své straně pedály, kterými reaguje, když se něco nepovede. Ve vlastním automobile takové pedály mít nebudete. Nicméně máme zkušenosti, že se často najde ochotný instruktor, který s Vámi řidičský kurz či kondiční jízdy absolvuje i za těchto podmínek.
  • Další možností je, že pokud byste se s místní / nejbližší autoškolou (dle místa Vašeho pobytu) domluvili na absolvování kurzu či na kondičních jízdách, ale tato autoškola by neměla automobil s ručním řízením a automobil nemáte k dispozice ani Vy sami, pak by mohla pomoci naše asociace. Našim členům zapůjčujeme automobily s ručním řízením a například nyní má automobil zapůjčena jedna z našich klientek, která na "něm" prochází řidičským kurzem. Jen upozorňujeme, že i naše automobily nemají na straně spolujezdce pedály. Pokud Vás tato možnost zaujala, pak se můžete zde dozvědět podrobnější informace.
  • V neposlední řadě pak můžete využít možnosti autoškol, které nabízejí komplexní služby. Níže uvádíme kontakty na autoškoly, které tyto služby nabízejí.

Autoškola PEML (Přelouč)

Autoškola Ing. Lubomíra Havránková (Průhonice)
mob.:723 208 124

Autoškola Horázný (Praha)

Autoškola Jenčovský (Plzeň) 

CanoCar (Brno)

Autoškola Náchod

JMautoškola (Brno, Kyjov, Šlapanice, Sokolnice, Krumvíř)

Mohla by se Vám hodit informace o grantovém programu ŠKODA NEŘÍDIT, který podporuje osoby se zdravotním postižením k získání řidičského oprávnění. 

Pokud se s námi chcete podělit o rady, zkušenosti týkající se této problematiky, budeme rádi, když přidáte Váš komentář.

Diskuse

Šáriště | 15.5.2019 13:44

Další autoškola je ve Dvoře Králové, konkrétně autoškola Neumann, kde mají automobil s ručním ovládáním.

CZEPA | 16.5.2019 8:34

Děkujeme za tip. Toto jsou cenné informace pro ostatní. 

CZEPA | 16.5.2019 9:32

Další uživatelská reakce, za kterou děkujeme:

"Četl jsem článek na Vozejkově o autoškolách a chybí v seznamu autoškol jedna autoškola, která už pár let funguje pro handicapované osoby v Ostravě.

Je to Autoškola Tomáš Glatz www.autoskolatomasglatz.cz - má vozidlo s automatickou převodovkou + brzda plyn pod volantem a dále má vozidlo s manuální převodovkou a úpravou el. ovládání spojky + brzda plyn pod volantem."

 

Přidej komentář
banner-handy.jpg
cpv_banner-3-2.jpg