Přidej
aktualitu
Vozíčkáři zaparkují snadněji
14.4.2021 | Celá ČR | redakce VOZEJKOV | 1

Vozíčkáři zaparkují snadněji

Česká asociace paraplegiků se intenzivně věnuje problematice parkovacích míst i jejich zneužívání. Blíská se na lepší časy?

Česká asociace paraplegiků - CZEPA realizovala koncem roku 2019 ojedinělý výzkum mezi zdravotně postiženými, zejména vozíčkáři, ohledně parkování.  Ze závěrů vyplynuly dva závažné systémové problémy. Na vyhrazených místech často parkují automobily bez průkazu. Nebo automobil průkaz za sklem má, ale necestuje v něm handicapovaná osoba. Jde tedy o zneužití parkovacího průkazu.

 

Sněmovna dnes schválila novelu zákona o silničním provozu a s ní i dvoubodový postih neoprávněného parkování na parkovišti vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením. Poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (za KDU-ČSL) prosadil i návrh, podle kterého bude možné odtáhnout vozidla stojící neoprávněně na chodníku. Týká se i kol a koloběžek. I tato zdánlivá drobnost vozíčkářům pomůže. Takto stojící vozidla totiž často brání využití nájezdu, který umožňuje vjezd vozíčkáře na chodník.

 

Zdroj: redakce, Jan Čižinský FB, https://zdopravy.cz, foto: pxhere.com  

https://vozejkov.cz/cz/aktuality/doprava/zneuzivani-parkovacich-prukazu


Související

Diskuse

Hana Sixtová, sociální pracovnice CZEPA | 18.11.2021 16:07

Novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v příloze k zákonu stanovuje od 1. 1. 2022 úpravu bodového postihu: 

"neoprávněné stání s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením nebo neoprávněné použití parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením při stání nebo při jízdě" - postih 2 body.

 

 

Přidej komentář
cpv_banner-3-2.jpg
banner-handy.jpg