Rozmar designérky nebo nadčasové pojetí ortopedického vozíku?
Se zvláštním nápadem se na mne obrátila více jak před rokem studentka Fakulty umění a designu University Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Věra Kunhartová. Jako téma své diplomové práce zvolila inovativní řešení konstrukce ortopedického vozíku s možností pohybu vozíčkáře v polokleče. Proto také svůj prototyp vozíku nazvala Seiza, inspirovala se tradiční japonskou klečící pozicí člověka. Vzhledem k tomu, že se celý život snažím dělat vše pro prevenci dekubitů - prosezenin ze špatné pozice sedu na vozíku a také si pamatuji ty hrozné vozíky s velkými koly vepředu z Kladrub, byla jsem k jejímu nápadu „klekačky na kolech“ skeptická .
Věra se však nevzdala své myšlenky a vozík „naruby“ inovativního designu sestrojila za použití nejnovějších technologií a materiálů cykloprůmyslu, takže je lehký a snadno ovladatelný. Základními charakteristikami vozíku je uložení hnacích kol vepředu, malých kol vzadu a především možnost nastavení pozice sedícího člověka do polohy jako na klekačce. Ta je užívána k alternativnímu sezení lidmi s vertebrogenními potížemi. Možnost změnit polohu v jednotlivých klubech dolních končetin, podpořit vzpřímené držení těla, může přinést vozíčkáři medicínský benefit (prevence druhotných komplikací - dekubitů, otoků dolních končetin, potíží s vyměšováním...).
Atypický vozík Seiza je před testováním samotnými vozíčkáři a připomínkováním fyzioterapeuty a ergoterapeuty. Bude předmětem diskuse na nejbližším pracovním setkání KZS Fyzioterapie míšních lézí a určitě jej MgA. Věra Kunhartová předvede na další konferenci České asociace paraplegiků – CZEPA, která se bude konat v dubnu příštího roku. V současné době probíhá první testování aktivními vozíčkáři a měření změn rozložení tlaku (pressure mapping) především na sedacích partiích přístrojem Conformat.
Projekt Seiza je funkčním ergonomickým produktem diplomové práce designérky a byl oceněn cenou Ateliéru Produktový design a nominací v soutěži Národní cena za studentský design. Věrce se podařilo získat cenu Excelentní design a také Cenu novinářů. Vozík je vystaven v galerii Era svět na Jungmannově náměstí v Praze a je součástí výstavy „Nový (z)boží! 2013“ do 4. 12. 2013. Tam jsme jej také prvně prakticky zkusili a v testování budeme pokračovat.
Více na www.coroflot.com/verakunhartova.
Zdeňka Faltýnková
Česká asociace paraplegiků - CZEPA
Diskuse
trefnej název :)
Jak se z vozíkem bude sjíždět obrubník, při kterém je potřeba na klasickém vozíku naklopit na zadní kola a sjet dolu? A nebo schody?
Hmm hezké, jenže to už tady bylo skoro před 30 roky, jen jiný vzhled a aplikované nové poznatky o sezení!!!
Stejně však by mě zajímal názor odborníků lékařů na zbytečné škrcené cév u DK, chci vidět ty následky po několika letech!!! :-)
O soběstačnosti překonávání bariér již nemluvím, je to jasná cesta zpět, možná snad jako interierový vozík :-)
Jako absolvenská práce velice dobrý, ale to vše!
Vozík Seiza už je otestován zkušenými vozíčkáři, fyzioterapeuty a ergoterapeuty, má své příznivce i odpůrce. V každém případě sezení na něm bylo velmi příjemné jak "choďákům", tak vozíčkářům. Ti by jej brali jako alternativní vozík či pojízdnou klekačku pro možnost nastavení vspřímeného sedu s fyziologickým zakřivením páteře a samozřejmě převážně do interiéru - domů nebo do kanceláře...uvidíme
Zdenka
Souhlasím že jako kancelářská židle pro vozíčkáže splňuje veškeré parametry. Přesto však chci vidět toho vozmena, který na něm vydrží minimálně 12 hodin deně v tom sedu a s fixací kolen!!!
Přece jen ten posez je již známý z tenisu vozíčkářů a jsou známy i jejich názory na délku daného posedu.
Komu se to líbí ten si to pořídí a po čase napíše jak je spokojen a zda má nějaké výhrady. :-)