Přidej
aktualitu
foto k článku
22.6.2016 | Celá ČR | Vozejkov | 4

Správný předpis zdravotnických prostředků lékaři

Postup, jak by měl vypadat předpis zdravotnických prostředků lékaři.

JUDr. Zdeněk Žižka, právník NRZP ČR, zpracoval obsáhlou informaci k tématu předepisování zdravotnických prostředků (pomůcek) odbornými lékaři. Na příkladu mechanických a elektrických vozíků, či jejich souběhu, poukazuje na praktické potíže při předepisování a schvalování pomůcek. Informace je určena jak lékařům, tak uživatelům zdravotnických prostředků. 


Více informací zde naleznete na webu NRZP ČR v informaci č. 57.
Postup sepsaný JUDr. Zdeňkem Žižkou zde.

Diskuse

Vozejkov | 22.6.2016 12:51

Česká asociace paraplegiků – CZEPA za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR v rámci programu „Národní plán vytváření rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením“ k tomuto tématu vydala příručku "Průvodce správného výběru vozíku pro spinální pacienty", autor, rok vydání: Zdeňka Faltýnková; 2013.
Publikace je určena pro lékaře specialisty v oboru rehabilitačního lékařství, neurologie a ortopedie, kteří obvykle vozíky předepisují a revizní lékaře, kteří jsou zodpovědní za kladné či záporné stanovisko zdravotní pojišťovny.
rozsah publikace: 15 stran. Publikace v tištěné podobě již není skladem - elektronická verze zde.

Vozejkov | 22.6.2016 12:53

Další publikací jež vydala Česká asociace paraplegiků - CZEPA za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR v rámci „Programu vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením“ k tématu výběru vozíku je "Co je dobré vědět…když chceš zdravě sedět", autor, rok vydání: Zdeňka Faltýnková; 2015.
Publikace je průvodcem výběru vozíku, antidekubitního sedacího polštáře a zdravým sezením pro uživatele vozíku po spinálním traumatu, jejich blízké, terapeuty a asistenty. Publikace je určena zejména pro „začínající“ uživatele vozíku, kteří si vybírají svůj první vozík a antidekubitní sedací polštář. Dále je návodem pro ty, kteří plánují výměnu svého současného vozíku za nový.
Rozsah publikace: 19 stran. Elektronická verze publikace zde.

BOrej | 23.6.2016 15:15

Problém je také sehnat lékaře, který je ochotný vozík předepsat. Ne každý to chce, i když vás ošetřuje. Setkal jsem se roku 2009 s přístupem , kdy mi lékařka řekla v červnu, že nemůže a možná v říjnu, takže jsem poctivě počkal a v říjnu slib milostivě dodržela, ale řečí měla, že po ni šlape pojišťovna. Jak se má člověk bránit tomu, když lékaři mají strach z pojiš´tovny a vozík předepsat nechtějí. Po této zkušenosti raději o nový žádat nechci a opravuji starý, nehledě na to, že cena takřka shodného typu co mám nyní je u inovovaného typu již o 25tisíc dražší po těch letech.

Zdeňka Faltýnková | 27.6.2016 14:26

S problémy, které popisujete, se naši klienti setkávají bohužel často. Někdy je lékař neochotný vozík předepsat z důvodu, že má problém dostatečně zdravotně zdůvodnit Vámi požadovanou konfiguraci vozíku a to zabere přeci jenom určitý čas. Občas je to i nevědomost lékaře, který se s předepisováním vozíku setkává zřídka kdy. Druhým problémem je finanční limit nasmlouvaný pojišťovnou, který lékař musí dodržet za péči pro určitý počet pacientů.

Když předepíše finančně náročnější pomůcku, musí jinde finance ušetřit nebo třeba pozastavit převzetí dalších pacientů do své péče. Proto Vaše lékařka čekala na tuto možnost 4 měsíce. Věřte, že tato situace nás také trápí a snažíme se dělat vše pro její zlepšení na poli legislativy.

Přidej komentář
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png
banner-handy.jpg