Přidej
aktualitu
wheelchair-1249819_1920-1.jpg
19.7.2022 | Celá ČR | Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA | 1

Balíček pomoci na podporu osob zdravotně postižených

MPSV aktuálně připravuje balíček opatření na podporu pro zdravotně znevýhodněné. Navýšit by se měl příspěvek na mobilitu.

Na aktuální růst cen za zboží i za služby, zdražování energií a stávající inflaci doplácejí ve velké míře osoby se zdravotním postižením. Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo 15.července balíček opatření na jejich podporu. Záměrem MPSV je sestavit zacílenou pomoc, ale zároveň nezasáhnout pouze několik úzce vymezených skupin. Cílem je, aby představené změny byly účinné co nejdříve (kdy k tomu však dojde, není v tuto chvíli zřejmé....).

A jaké tedy MPSV připravuje opatření?

Zvýšení příspěvku na mobilitu pro osoby se zdravotním znevýhodněním

V souvislosti s růstem cen pohonných hmot se zvýší i příspěvek na mobilitu, který v současné době činí 550 Kč měsíčně a pobírá ho přibližně 260 tisíc osob. Nově by tento příspěvek měl vzrůst o 350 Kč na 900 Kč.

Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Aktuální maximální měsíční částka činí 13 600 Kč na zaměstnance, který má přiznán 1. – 3. stupeň invalidity. Zaměstnavateli také náleží paušální částka 1 000 Kč měsíčně na každou OZP v pracovním poměru. Výše příspěvku tedy může činit až 14 600 Kč.  Aby příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením mohl zaměstnavatel čerpat, je třeba mít s Úřadem práce uzavřenou dohodu o uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce. MPSV připravuje (se zpětnou platností) zvýšení příspěvku pro zaměstnavatele na každého zdravotně postiženého pracovníka od 1. července 2022 z 14 600 korun na 15 200 korun (příspěvek by se měl tedy navýšit o 600 Kč). 

Příspěvek na zvláštní pomůcku: zdvihací/zvedací plošiny

Ceny plošin rostou vlivem inflace, specificky na ně dopadá růst cen energií, kontejnerové dopravy i nedostatek některých surovin. Maximální výše příspěvku je v případě plošin 400 000 Kč. Navýšení maximální výše příspěvku na pořízení svislé zdvihací nebo šikmé zvedací plošiny pomůže v domácí péči, a umožní setrvat v ní v co nejvíce případech a co nejdéle. Jako adekvátní považuje vláda zvýšení maximální výše příspěvku v případě plošin o 100 000 Kč. Příspěvek v případě plošin by pak mohl být poskytnut až do výše 500 000 Kč.

Podpora pacientů závislých na plicních ventilátorech

Několik stovek pacientů, kteří jsou v domácí péči trvale odkázání na podporu dýchání pomocí plicních ventilátorů, budou mít v souvislost se zvýšenými náklady na energie nově možnost zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, a to opakovaně.

Podpora osob s nákladnou dietou

U příspěvku na živobytí již existuje samostatná úprava, která umožňuje zvýšení přiznané částky příspěvku na živobytí osoby z důvodu nákladného dietního stravování, a to každý měsíc. Nárok na zvýšenou částku příspěvku na živobytí, která se ovšem nezvyšovala od roku 2012, vzniká na základě doporučení příslušného odborného lékaře. Z důvodu výrazného nárůstu cen se budou částky jednorázově valorizovat o 9,5 % od letošního října.

Více informací najdete v tiskové zprávě MPSV zde.

Zdroj: MPSV ČR, Fotozdroj: Pixabay


 

Diskuse

Monika Kupková, sociální pracovnice Odborného sociálního poradenství CZEPA | 1.9.2022 13:09

Vláda dne 31.8.2022 schválila balíček podpory zdravotně znevýhodněných. Návrh souvisejících novel byl předložen ke schválení Poslanecké sněmovně.

Příspěvek na mobilitu je s konečnou platností navržen ve výši 900 Kč/měsíc. Poprvé by se toto navýšení mělo promítnout ve splátce náležející za říjen 2022. 

Příspěvek na zvláštní pomůcku: zdvihací/zvedací plošiny se zvýší o 100 000 Kč. Nově tak klienti budou moci požádat do výše 500 000 Kč.

Příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením se zpětnou platností od 1.7.2022 navýší o 600 Kč, tedy na maximální částku 15 200 Kč/měs..

Tiskovou zprávu MPSV najdete ZDE.

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png