Nemocenská jen 70 dní
Pracujete? Víte, že poživatel invalidního důchodu ve III. stupni (a stejně tak pracující poživatel starobního důchodu) má krácenou dobu nemocenské?
Podle § 28 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, je pracujícím poživatelům invalidního důchodu ve III. stupni a starobního důchodu vyplácena nemocenská maximálně po dobu 70 dní za rok.
CZEPA tutolegislativu považuje za diskriminační a zpracovala proto interní materiál s důvody pro změnu. Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP ČR) po společném jednání asociaci CZEPA podpořila zpracováním legislativního návrhu. Také některé organizace, které zastupují cílové skupiny osob se zdravotním postižením a seniorů, činnost CZEPA v tomto tématu podporuje.
Máte osobní zkušenost se zkrácenou dobou nemocenské? Vaše zkušenosti nám můžete sdělit na email: czepa@czepa.cz či diskutovat na komunitní síti Vozejkov.cz či na Facebooku.
Diskuse
Klient P.D. reagoval osobní zkušeností:
Od roku 1999 pracuji na plný úvazek, jsem paraplegik po úraze z roku 1997.
Na podzim 2010 jsme utrpěl úraz kyčle na monoski, zánět stehenní kosti si vyžádal cca 20 operací a roční klid na lůžku (FN OSTRAVA, FN MOTOL, FN BRNO). Opravdu bylo těžké zjištění, když mi přestala nemocenská chodit na účet (neznal jsem tento zákon), samozřejmě hypotéka a složenka za prázdný byt se platit musela.. Od té doby vím, že musí člověk mít rezervu, bylo by fajn, ale mít toto stejně jako lidé nepostižení. Nikdo asi nemá v zájmu marodit, navíc by asi zaměstnavatel v dalším případě také reagoval negativně.
Každopádně mě zarazilo, že nejde sjednat pojištění (Generali) nemoci či úrazu s denním plněním ušlého příjmu, právě z důvodu, že člověk pobírá důchod. Což je parodie, když člověk nepostižený pobírá až rok nemocenskou a může toto v rámci smlouvy mít ošetřené, ale invalidní důchodce ne.