Přidej
aktualitu
foto k článku
11.12.2013 | Celá ČR | CZEPA | 3

Průkazy ZTP - změna posuzování

Od 1. 1. 2014 se změní způsob posuzování pro průkazy "ZTP".

 

Průkazy ZTP – změna vyhlášky
Úpravou zákona č. 329/2011 Sb. s platností od 1. 1. 2014 byla upravena vyhláška č. 388/2011 Sb. Nově je k vyhlášce zařazena příloha č. 4, která uvádí „Zdravotní stavy, které lze považovat za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace pro účely přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením“. Od 1. ledna 2014 se tak rozhodování o druhu průkazu osoby se zdravotním postižením (TP, ZTP, ZTP/P) bude řídit podle vyhláškou uvedených zdravotních stavů (nikoli podle hodnocení základních životních potřeb příspěvku na péči, jak tomu je do konce roku 2013).

 

Pro potřeby klientů asociace CZEPA se zde zabýváme pouze kategorií ZTP a ZTP/P.

 

Zákon č. 329/2011 Sb. v § 34 ve znění od 1. 1. 2014 uvádí:

(3) Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ (průkaz ZTP) má osoba a s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti. Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže.

(4) Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP/P“ (průkaz ZTP/P) má osoba se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra. Zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti a úplným postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna chůze v domácím prostředí se značnými obtížemi, popřípadě není schopna chůze, v exteriéru není schopna samostatné chůze a pohyb je možný zpravidla jen na invalidním vozíku. Zvlášť těžkým funkčním postižením orientace a úplným postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu není schopna samostatné orientace v exteriéru.

 

Konkrétní výčet zdravotních stavů uvádí příloha č. 4 vyhlášky č. 388/2011 Sb.
U klientů se spinálním poškozením lze očekávat rozdělení do dvou kategorií (ZTP a ZTP/P) podle následujících stavů:

- Podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace na úrovni těžkého postižení pohyblivosti a orientace (ZTP), bod f) těžké omezení funkce dvou končetin.
- Podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace na úrovni zvlášť těžkého funkčního postižení nebo úplného postižení pohyblivosti a orientace (ZTP/P), bod e) funkční ztráta dolních končetin se ztrátou opěrných funkcí.

Plné znění přílohy č. 4 vyhlášky 388/2011 Sb. zde: http://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/13-388.htm

 

 

V době připomínkového řízení Česká asociace paraplegiků – CZEPA vznesla návrh na úpravu vyhlášky. Protože ale naše podněty nemohly být podány prostřednictvím oficiálních připomínkovacích míst, nebyly ze strany MPSV ČR akceptovány. Pokud by v této souvislosti byl některý člověk se spinálním poškozením přeřazen z kategorie ZTP/P na ZTP, neváhejte se na nás obrátit.

Diskuse

Jan Novotný | 13.12.2013 14:51

Proč nemohly být podněty podány prostřednictvím oficiálních  připomínkových míst a MPSV si s nimy vytřelo?

CZEPA | 13.12.2013 15:17

Oficiální připomínkovací místo pro MPSV ČR je NRZP ČR. Ačkoli je CZEPA členskou organizací NRZP ČR, nebyli jsme z těchto míst o možnosti připomínkovat novou přílohu č. 4 informováni. Když jsme se z jiných zdrojů o možnosti podat připomínky vůbec dozvěděli a podali je přímo na MPSV ČR, byli jsme odmítnuti. 

Jan Novotný | 13.12.2013 15:24

Aha, takže můžeme poděkovat za spolupráci p. Krásovi. Proč tedy být členskou organizací NRZP?  Není na čase se na ně vykašlat?

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png