Vše, co potřebujete vědět o příspěvku na péči
Příspěvek na péči a stupně závislosti
Příspěvek na péči je druh sociální dávky, která náleží osobám, které se na základě špatného zdravotního stavu ocitají v některém ze stupňů závislosti. Jsou rozlišovány 4 stupně závislosti: lehká, středně těžká, těžká a úplná závislost na pomoci jiné osoby, což je nejčastěji rodinný příslušník.
Stupně závislosti definují míru soběstačnosti zdravotně postižené osoby v rámci běžného denního fungování v těchto oblastech: fyziologické potřeby, hygiena, komunikace, mobilita, oblékání a obouvání, orientace, osobní aktivity, péče o domácnost, péče o zdraví, stravování. Závislým se člověk stane, pokud nezvládnete 3 ze zmíněných úkonů.
O stupni závislosti rozhoduje posudkový lékař z Okresní správy sociálního zabezpečení na základě zdravotní dokumentace, kterou si vyžádá od obvodního anebo odborného lékaře, ke kterému žadatel dochází. Žadatelem o příspěvek na péči nemusí být pouze občan ČR nebo osoba žijící na území ČR. Nárok se vztahuje i na ty, kterým byl v naší zemi udělen azyl, popř. zde mají povolení k trvalému pobytu anebo jsou občany jiného členského státu Evropské unie. Nesmí se ovšem jednat o dítě mladší 1 roku.
Výše příspěvku na péči v roce 2021
Stupeň závislosti |
Děti do 18 let |
Osoby starší 18 let |
I. stupeň, lehká závislost |
3 300 Kč |
880 Kč |
II. stupeň, středně těžká závislost |
6 600 Kč |
4 400 Kč |
III. stupeň, těžká závislost |
13 900 Kč, nebo 9 900 Kč |
12 800 Kč, nebo 8 800 Kč |
IV. stupeň, úplná závislost |
19 200 Kč, nebo 13 200 Kč |
19 200 Kč, nebo 13 200 Kč |
U těžké a úplné závislosti na pomoci jiné osoby se snížená sazba příspěvku na péči využije v případě, kdy zdravotně postižené osobě poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb, čili pokud je např. ubytována v domově pro seniory anebo pro osoby se zdravotním postižením.
Co lze hradit z příspěvku na péči?
Příspěvek sice plně náleží zdravotně postiženému ve stupni závislosti, ale přitom může sloužit jako jakási úhrada nákladů osobě, která se o postiženého stará. Může jím být hrazen osobní asistent anebo využití některé ze služeb sociální péče. Způsoby využití příspěvku lze kombinovat, ale to, jak je s příspěvkem nakládáno, může kontrolovat úřad práce.
Kde žádat o příspěvek na péči?
Žádá se na pobočce úřadu práce ve svém městě. Žádost o příspěvek na péči si můžete stáhnout z internetu. Tiskopis najdete také na ÚP. Po odevzdání žádosti bude provedeno sociální šetření. Tzv. sociálního šetření pro nárok na příspěvek na péči provede pracovník úřadu práce, a to buď v domácím prostředí, nebo ve zdravotnickém zařízení. Pracovník ÚP zjišťuje, jaké z výše zmíněných oblastí dokáže daná osoba zvládnout sama a ke kterým potřebuje asistenci někoho jiného. Na termínu se dohodne žadatel s pracovníkem ÚP. O šetření si musí vést pracovník písemný záznam, který poté odešle posudkovému lékaři na OSSZ společně s žádostí o posudek o zdravotním stavu žadatele.
Proti rozhodnutí o nepřiznání příspěvku anebo udělení nižšího stupně závislosti se lze odvolat.
Formulář žádosti o příspěvek na péči
Zdroj: www.mpsv.cz, www.uradprace.cz, www.finance.cz
Diskuse
Sociální pracovnice asociace CZEPA vám v rámci bezplatného odborného sociálního poradenství nabízejí své služby.
Je dobré vědět, jak řízení o příspěvku probíhá, na základě jakých podkladů se rozhoduje, jaká jsou vaše práva, ale i povinnosti. Protože posuzování probíhá tzv. "od stolu, podle papírů" (posudkový lékař neposuzuje klienta osobně), setkáváme se často s rozhodnutím, které vyžaduje nápravu. Samotné řízení o příspěvku trvá řadu měsíců, odvolání proti rozhodnutí obvykle další rok. Proto je vhodné vědět předem "jak to bude probíhat" a aktivně pomoci tomu, aby bylo rozhodnuto správně hned napoprvé.
Máte-li zájem o odborné sociální poradenství můžete nás kontaktovat:
Bc. Hana Sixtová, sixtova@czepa.cz, tel.: 608 043 331,
Monika Kupková, DiS., kupkova@czepa.cz, tel.: 775 980 952
P.S. související témata:
https://vozejkov.cz/cz/pribehy/pomohli-jsme.s-pomoci-pravnicky-vyhrat-zalobu-pnp
https://vozejkov.cz/cz/pribehy/pomohli-jsme.s-orientaci-v-problematice-prispevku-na-peci