Zpráva o stavu osobní asistence ve světě
Na stránkách ENIL je k dispozici zpráva, která porovnává služby osobní asistence v devíti zemích světa (Kostarika, Thajsko, Japonsko, Korejská republika, Tchaj-wan, Srbsko, Bulharsko, Anglie, Slovinsko a Švédsko).
Popisuje strukturu poskytování služeb, pracovní podmínky osobních asistentů, možnosti školení a podpory asistentů i uživatelů. Hodnotí také dostupnost osobní asistence a dopad na dodržování práv osob se zdravotním postižením.
Osobní asistence je nástroj, díky kterému mohou lidé s postižením žít nezávislý život. Je důležité, aby si každý mohl svého asistenta sám vybrat a vyškolit dle svých potřeb.
K vybudování kvalitního systému osobní asistence jsou potřeba především:
- přímé platby lidem s postižením, aby si mohli co nejsvobodněji vybrat a řídit svoji asistenci
- hrazení veškerých nákladů na asistenty
- správné posouzení potřebného rozsahu hodin asistence
- stejná dostupnost služeb na celém území země
- služby jsou navrženy osobami se zdravotním postižením v souladu se zásadami nezávislého života
- smlouvy s asistenty na dobu neurčitou, adekvátní finanční ohodnocení
- školení a podpora uživatelů, prevence obtěžování a zneužívání
- nejlepší školení pro osobní asistenty poskytují sami lidé s postižením
Zpráva poskytuje skvělý vhled do problematiky a doporučení pro politiky, poskytovatele služeb a ostatní zúčastněné strany. Byla představena na webináři, kterého se účastnila mimo jiné i Amalia Gamio, členka Výboru pro práva osob se zdravotním postižením.
Záznam webináře ke shlédnutí zde
zpráva
Diskuse
Ach, to je skvěle napsané.
Díky moc za odvahu poukázat na to, s jak malou mírou svobody se musí potýkat lidí s postižením.
Neustále čtu hlasy pečujících.
Ale vy jste první zvedli to téma, že není možné žít bez možnosti svobodně rozhodovat, když se vyčurám, nebo muset čekat na toaletu do druhého dne. Nebo žít zavření doma a nevycházet. Vy jste první dali hlas i lidem s postižením, lidem marginalizovaným, lidem vůči nimž má společnost předsudky viz například
Mason, A., Pratt, H. D., Patel, D. R., Greydanus, D. E. & Yahya, K. Z. (2004). Prejudice toward people with disabilities. The Psychology of Prejudice and Discrimination, 4, 51–93.
Díky moc, Vozejkove, a pošlete autorovi či atorce ode mě alespon virtuální kytici. Nejlepší článek co jsem tu zatím četla.
Omlouvám se, uklepla jsem se, a zobrazilo se to dvakrát.